Możliwości spędzania wolnego czasu w Krakowie jest całe mnóstwo. Jedyny w swoim rodzaju klimat oraz niepowtarzalny urok Grodu Kraka jak magnes przyciągają turystów o każdej porze roku. Do Krakowa przyjeżdżają zarówno podróżni z kraju, jak i zza granicy. Stolica województwa, jak i cała Małopolska dysponuje najlepszą bazą turystyczną w Polsce. Bogata historia, ciekawa architektura, wydarzenia kulturalne i sportowe o charakterze międzynarodowym oraz cała masa innych atrakcji sprawiają, że przyjezdni są wręcz oczarowani tym wyjątkowym miastem. Kraków na każdym kroku zaskakuje różnorodnością. Można go wciąż i wciąż odkrywać na nowo, a i tak nigdy się nie znudzi. W Krakowie nie brakuje fantastycznych miejsc do spędzania czasu na wolnym powietrzu. Na terenie miasta znajduje się mnóstwo wytyczonych tras spacerowych i rowerowych, którymi dostaniemy się w bardzo urokliwe zakątki. Jeśli szukasz pomysłu na ciekawą wycieczkę w plenerze, proponujemy wybrać się nad wodę. Oto plan wycieczki po najlepszych naszym zdaniem miejscach do wypoczynku nad wodą w Krakowie.

Plan twojej wycieczki

10:00 Staw na Kaczeńcowej

11:30 Zalew Nowohucki (ewentualnie: spacer do Kombinatu)

14:00 obiad przy Placu Centralnym

16:00 Bagry

Staw na Kaczeńcowej

Staw na kaczeńcowej w piękny, słoneczny dzień
Staw na Kaczeńcowej źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:StawPrzyUlicyKacze%C5%84cowej-Bie%C5%84czyce-POL,_Krak%C3%B3w.jpg

Trasa, którą wam proponujemy, to dobra opcja zarówno dla turystów odwiedzających Kraków po raz pierwszy, jak i dla mieszkańców pragnących poznać miasto od zupełnie innej strony. Większości osób Kraków kojarzy się z zabytkami, muzeami i szeroko pojętą urbanistyką. Warto jednak pamiętać, że Kraków to nie tylko architektura. Stolica Małopolski zachwyca także wspaniałą przyrodą. W mieście znajdują się liczne parki, skwery, zieleńce, a nawet lasy i obszary chronione. Naszą wycieczkę rozpoczniemy na niewielkim, lecz bardzo cennym przyrodniczo obszarze. W pobliżu centrum dawnej wsi Bieńczyce (stanowiącej obecnie dzielnicę XVI miasta Krakowa) znajduje się użytek ekologiczny Staw przy Kaczeńcowej. To naturalny zbiornik wodny będący siedliskiem wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym zagrożonego wyginięciem ślimaka długowłosego. Przechadzając się wokół akwenu można napotkać aż 11 różnych drzew ustanowionych pomnikami przyrody. Tereny Stawu przy Kaczeńcowej to doskonałe miejsce na wypoczynek. Wokół zbiornika rozstawione są ławeczki, na których można wypić poranną kawę w całkowitej ciszy, z dala od wielorodzinnej zabudowy i szumu ruchliwych ulic.

Zalew Nowohucki

Zalew nowohucki w słoneczny dzień z lotu ptaka
Zalew Nowhucki źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zalew_w_Nowej_Hucie_-_Bulwarowa.jpg

Kolejnym punktem na naszej trasie będzie miejsce doskonale znane wszystkim mieszkańcom Krakowa. Zalew Nowohucki jest jednym z najchętniej odwiedzanych zbiorników wodnych w mieście. Od Stawu na Kaczeńcowej dzieli go zaledwie 1,7 km, dlatego trasę spokojnie możemy pokonać pieszo. Spacer wokół akwenu to nie lada gratka dla każdego miłośnika historii. Zbiornik wodny – wraz z otaczającym go parkiem – to naprawdę piękne miejsce. Teren Zalewu Nowohuckiego zapewnia wspaniałe widoki oraz mnóstwo przestrzeni do sielskiego wypoczynku z dala od zgiełku wielkiego miasta. Na akwenie żyje i rozmnaża się wiele gatunków ptaków, m.in. łabędź niemy, kaczka krzyżówka, łyska czy rybitwa. Historia zbiornika sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to powstał na prośbę pracowników Huty im. Sendzimira. Przez wiele lat był to jeden z czołowych obiektów rekreacyjnych w Nowej Hucie. Niedawno nieopodal plaży otwarto ogólnodostępną tężnię solankową. Może z niej korzystać każdy spacerowicz – i to zupełnie za darmo. Specyficzny mikroklimat tężni znajduje zastosowanie w profilaktyce i leczeniu wielu chorób, w tym schorzeń górnych dróg oddechowych. Spacer wokół zbudowanej z drewna iglastego i gałązek brzozowych konstrukcji to samo zdrowie! Po niedawnym remoncie teren Zalewu Nowohuckiego jeszcze bardziej wypiękniał: obecnie oprócz szerokiego deptaka znajdują się tam także liczne leżanki, ławki, plac zabaw (z huśtawkami, windą i tyrolką), drewniany pomost oraz piaszczysta plaża. Jest tu nawet psi wybieg z torem przeszkód dla czworonogów. To zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc na odpoczynek w Krakowie o każdej porze roku. I choć kąpać się tutaj nie można, teren Zalewu Nowohuckiego ma wręcz ogromny potencjał turystyczny. Jeśli mamy ochotę, możemy przespacerować się w stronę znajdującego się około 1,7 km stąd kompleksu słynnego Kombinatu, zespołu zakładów metalurgicznych w dzielnicy Nowa Huta. A jeżeli mamy ochotę zatrzymać się w Hucie na dłużej, polecamy wybrać się na obiad do jednej z restauracji przy Placu Centralnym (27 minut pieszo od Kombinatu, 19 minut od Zalewu Nowohuckiego), najbardziej rozpoznawalnego punktu tej części miasta. Budynki otaczające plac tworzą jednolitą, zwartą zabudowę, typową dla architektury socrealizmu.

Bagry

Mężczyzna łowiący ryby nad zalewem Bagry
Bagry źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krak%C3%B3w_Bagry_2.jpg

Po południu opuszczamy Nową Hutę i przenosimy się do dzielnicy Podgórze. Na terenie Płaszowa, pomiędzy ul. Lipską a ul. Wielicką znajduje się obszerny akwen powstały w wyniku zatopienia dawnych wyrobisk żwirowni, obecnie popularny teren wypoczynkowy mieszkańców okolicznych osiedli. Bagry to bez wątpienia jedno z miejsc w Krakowie gdzie można przyjemnie odpocząć nad wodą. A trzeba przyznać, że ten teren naprawdę robi wrażenie: to jedno z największych jezior w całym mieście! Nad zalewem znajduje się kilka szerokich, piaszczystych plaż (w tym jedna strzeżona) oraz dwie wodne przystanie z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Przy głównej plaży działają liczne punkty gastronomiczne, gdzie można napić się ciepłej herbaty czy kawy, wypić orzeźwiająca lemoniadę czy zjeść smaczny i niedrogi posiłek. Do dyspozycji plażowiczów są liczne hamaki, leżanki i huśtawki. W sezonie letnim są tu organizowane imprezy plenerowe oraz różnego rodzaju kursy i pokazy. Jezioro oraz jego najbliższe okolice zamieszkują różne gatunki zwierząt. Ze względu na obecność licznych ptaków wodnych w pobliżu często można napotkać miłośników tzw. bidrwatchingu, czyli podpatrywania ptaków w ich naturalnych siedliskach. Bagry stanowią również atrakcyjny punkt dla osób pasjonujących się fotografią przyrody – można tu zrobić przepiękne fotografie rzadko spotykanych gatunków. Wycieczka w to miejsce to niezapomniana przygoda. Zarówno latem, jak i zimą Bagry prezentują się przepięknie. To także wspaniałe miejsce do podziwiania zachodu Słońca! Serdecznie polecamy.