„Nudzę się”- to zdanie wywołuje w głowie każdego rodzica prawdziwą eksplozję. Czym zająć siedzące w domu dziecko lub dzieci? Można oczywiście odpalić telewizor, komputer lub smartfon, ale czy to na pewno najlepsze rozwiązanie? Naukowcy biją na alarm, że najmłodsi spędzają przed ekranami stanowczo za dużo czasu, co niekorzystnie wpływa na wzrok, koncentrację, a także rozwój wyobraźni. Dlatego zabawy w domu warto organizować w sposób kreatywny i aktywny, co zaprocentuje w przyszłości.

dzieci bawiące się w domu

Ruchowe zabawy w domu

Jest oczywiste, że dom to nie boisko, sala gimnastyczna czy sala gier i nie da się tu np. rozegrać pełnowymiarowego meczu piłkarskiego. Nie oznacza to jednak, że nie da się zorganizować zabawy dla dziecka w domu w sposób aktywny i wprowadzić ruchowe gry domowe. Według naukowców najmłodsi powinni przed minimum 160 min dziennie ruszać się, by ćwiczyć swoją koordynację ruchową oraz motorykę. Do takich zabaw nie są potrzebne duże przygotowania ani specjalistyczny sprzęt. Zwykle wystarczą najprostsze zabawki i przedmioty, które znajdą się w każdym domu.

Dzieci uwielbiają rywalizację, wykonywanie zadań oraz wszelkie formy zawodów. Mając w domu więcej niż jednego malucha, można więc z powodzeniem urządzać zawody, o ile różnica wieku między dziećmi nie jest za duża. Oczywiste jest, że pięciolatek będzie zawsze wygrywał z np. dwulatkiem. W takiej sytuacji lepiej z rywalizacji zrezygnować.

W co można bawić się w domu w sposób aktywny? Na przykład w pokonywanie toru przeszkód. Te można zbudować z zabawek, poduszek, krzesełek i innych posiadanych przedmiotów. Należy jednak zadbać, by były one dla dziecka bezpieczne. Inną formą toru przeszkód może być zabawa w „laserowy labirynt”. W jednym z pomieszczeń w domu należy rozciągnąć włóczkę między sprzętami i elementami wyposażenia tak, by znajdowały się poniżej wysokości dzieci. Zadaniem jest przejście labiryntu bez dotykania włóczek, czyli „laserowych wiązek”.

Aktywne i poprawiające motorykę zabawy dla dzieci w domu to także wszelkiego rodzaju rzuty do celu (piłeczką, woreczkiem napełnionym grochem), skakanie na skakance, zabawa z kołem hula-hoop. Odrobinę niepewności wprowadzi w zabawy ruchowe losowanie zadań. W zabawę można zmienić już samo przygotowywanie karteczek, które potem losowane są ze słoika czy worka. Wyciągając polecenie należy je od razu wykonać.

Kreatywne zabawy z dziećmi w domu

Dzieci mają ogromną wyobraźnię, którą warto pobudzać odpowiednimi zabawami. Niestety, oglądanie telewizji czy gapienie się przez długie godziny w ekran komputera skutecznie tę wyobraźnię zabija. Nie jest też tak, że dziecko do dobrej zabawy potrzebuje niezwykle drogich zabawek z najwyższej półki. Wszystko zależy od kreatywności rodzica i umiejętności wciągnięcia dziecka w zabawę.

Klasyczne zabawy w domu i doskonały sposób na spędzanie czasu to wszelkiego rodzaju prace plastyczne. Malowanie, rysowanie, lepienie z plasteliny czy masy papierowej, wyklejanki, wykonywanie biżuterii i wiele innych. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia i posiadane w domu zasoby plastyczne. Doskonałym sposobem na zabawy w domu jest wykorzystywanie tego, co daje natura- z kasztanów i żołędzi można robić figurki, z jarzębiny korale, jesienne liście mogą posłużyć do wyklejanek, a z samodzielnie zbieranych na spacerze roślin można stworzyć zielnik. Wykorzystując posiadane w domu pudełka oraz różnego rodzaju sypkie produkty, jak kasza, groch itp. da się zrobić grzechotki, które można pomysłowo ozdobić.

Mając w perspektywie dłuższy pobyt z dziećmi w domu, można też pokusić się o przygotowanie jakiejś zabawy tematycznej np. w Indian, las, bal i przygotować samodzielnie stroje oraz rekwizyty.