Hipokinezja, czyli niska aktywność fizyczna, to powszechny problem społeczny. Ruch jest niezbędny do zachowania równowagi psychosomatycznej. Jak zmobilizować nasze pociechy, by od najmłodszych lat nie spędzały wielu godzin przed komputerem, telewizorem czy smartfonem w dłoni? Zajęcia sportowe dla dzieci to zdrowa i przyjemna forma, by urozmaicić czas. Brzdące biorą przykład z dorosłych, pokażmy im więc, jak ciekawy jest świat i co można robić, by chętnie uczestniczyły w różnego rodzaju aktywnościach poza domem.

Znaczenie rozwoju ruchowego dla dzieci

 

Pokolenie „cyberdzieci” czy „igeneracja” to określenia związane z niepokojącym zjawiskiem uzależnień od internetu i gier. Problem dotyczy coraz młodszych dzieci. Wirtualny świat jest zagrożeniem dla kondycji fizycznej, zdrowia psychicznego, emocji i kompetencji społecznych. Komputerowe rozrywki sprawiają, że użytkownicy, również ci małoletni, spędzają długie godziny, siedząc lub leżąc. Brak aktywności obok niezdrowej diety jest główną przyczyną otyłości i nadwagi, a problem ten z roku na rok wzrasta. Jak możemy uchronić najmłodszych przed szkodliwymi następstwami kanapowego stylu życia? Odpowiedzią są rozmaite sporty dla dzieci i nastolatków.

Dlaczego tak ważny jest ruch? Podczas aktywności stymulowana jest praca mózgu, wspomagana koordynacja mięśniowo-ruchowa, wzmacniana odporność. Rozwój ruchowy dzieci idzie w parze z poprawą ich kondycji psychicznej. To świetny sposób na rozładowanie energii i pozbycie się stresu. W czasie wysiłku wyzwalane są endorfiny, które utrzymują naszych podopiecznych w dobrym nastroju. Sporty dla nastolatków i maluchów wpływają na tak ważne aspekty, jak kształtowanie systematyczności, czerpanie satysfakcji ze swoich działań, pokonywanie własnych ograniczeń, nauka zdrowego współzawodnictwa. Koszykówka, siatkówka, piłka nożna, hokej, czy inne dyscypliny drużynowe sprzyjają socjalizacji i pracy zespołowej.

Zajęcia sportowe – aktywność przez zabawę

 

Najlepszym sposobem, by zachęcić dzieci do aktywności, jest wspólna zabawa. Zanim ustalimy wraz z naszym maluchem, jakie zajęcia wybrać i co trenować, warto stworzyć mu możliwość sprawdzenia się w różnych dyscyplinach. Może polubi karate, grę w tenisa, albo stanie się pasjonatem jeździectwa? Rozbudzanie ciekawości świata i proponowanie różnych form spędzania czasu poszerza horyzonty.
Chcesz zaskoczyć swoje dziecko? Zabierz je do Parku Rozrywki w Zatorze. Wspólna zabawa na powietrzu pozwoli zapomnieć, że istnieją smartfony i gry komputerowe. Rzeczywistość okaże się zdecydowanie fajniejsza niż świat wirtualny. Biegając od jednej atrakcji do kolejnej, nabijecie sporą liczbę na krokomierzu i nikt nie będzie mówił, jak to się zdarza podczas zwykłego spaceru, że bolą nóżki i chce się wracać do domu.

Największy Park Roller Coasterów robi wrażenie nie tylko na maluchach, ale też znacznie starszych odwiedzających. Nastolatkom przypadnie do gustu SPEED, czyli najwyższa wodna kolejka na świecie. Ma aż 60 metrów wysokości, a MOYA Formuła osiągając w czasie zaledwie 2 sekundy prędkość 100 km/h, dostarczy im niezapomnianych doznań, tak jak i wiele innych dostępnych w Energylandii atrakcji. Nie brakuje również rozrywki dla najmłodszych – w strefie Bajkolandii spełniają się dziecięce marzenia.

Zajęcia i sporty wodne dla dzieci

 

Jednym z zajęć, które cieszy się dużą popularnością wśród dzieci, jest pływanie. To dyscyplina dla osób w każdym wieku, również dla maluszków. Podczas wizyty w sezonie letnim w Energylandii macie szanse na wodne szaleństwo w strefie Water Park. Ciekawie zaaranżowana przestrzeń i liczne zjeżdżalnie zachęcają do kąpieli. Sprzęt dostosowany jest do różnych grup wiekowych. Basenowe zabawy mogą być punktem wyjścia do odkrycia pływackiej pasji.