Nauka pływania to dla najmłodszych nie lada wyzwanie. Warto jednak zachęcać dzieciaki, ponieważ pływanie to rozwijająca aktywność i świetna zabawa. Jak jednak zacząć, by nie zrazić malucha do tego sportu? Oto kilka wskazówek, które warto wykorzystać, rozpoczynając naukę pływania.

Dlaczego warto uczyć dzieci pływać?

 

Pływanie to nie tylko dobra zabawa. Regularne ćwiczenia w wodzie przyczyniają się do poprawy kondycji, pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy i są świetnym sposobem, by znaleźć ujście dla ogromnych pokładów dziecięcej energii. Oprócz tego zajęcia na basenie są świetnym sposobem na integrację z grupą rówieśników. Umiejętność pływania zwiększa także bezpieczeństwo Twojego dziecka w wielu sytuacjach, więc nie warto jej zaniedbywać.

Jak nauczyć dziecko pływać? – Najlepiej bez pośpiechu!

 

Zapewne nie trzeba przypominać, że „rzucanie dzieci na głęboką wodę” to zły pomysł. Każde dziecko nabierze pewności w swoim czasie. Usilnie przyspieszanie tego procesu może mieć efekt przeciwny do zamierzonego. Dziecko może się przestraszyć, zniechęcić i później trudno będzie je przekonać do powrotu do wody. Dlatego musi najpierw się z nią oswoić. Szykowanie jeszcze w domu zabawek czy koła do pływania, chlapanie i polewanie się wodą na brzegu, to wszystko zminimalizuje stres związany z nową sytuacją i sprawi, że dziecko nabierze chęci do dalszych zabaw w wodzie. Kiedy dziecko będzie gotowe, można spróbować pływania w kole z asekuracją rodzica. Rozpoczynając naukę pływania, należy także wziąć pod uwagę wiek dziecka, nie warto zaczynać zbyt wcześnie. Przyjmuje się, że 5 lat to optymalny okres by zacząć, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna.

Nauka pływania dla dzieci – ćwiczenia

 

Naukę pływania należy potraktować jak proces i nie nastawiać się na to, że maluch będzie samodzielnie pływał już po jednym dniu. Kluczem do wszystkiego jest systematyczność. Nie przeciągaj także lekcji pływania. Pół godziny ćwiczeń na początek w zupełności wystarczy. Warto też zabezpieczyć malucha stosując okulary na basen czy noski do pływania, które zwiększą komfort dziecka podczas przebywania w wodzie. Oto kilka ćwiczeń, od których warto zacząć.

Dzieci w basenie – praca nóg

 

Zanim dziecko oderwie się od brzegu, powinno spróbować pracy nóg w miejscu. Ćwiczenia należy zacząć w płytszym miejscu basenu, ale tak by jego głębokość umożliwiała unoszenie się na wodzie. Przytrzymując się brzegu basenu, dziecko musi pracować nogami w taki sposób, by dolna część ciała utrzymywała się na wodzie, zupełnie jak podczas pływania. Kiedy już opanują ten ruch, można spróbować oderwać się od brzegu i wykorzystać deskę lub makaronik do pływania.

Pływanie dla dzieci – kontrolowanie oddechu

 

Kolejną ważną sprawą jest kontrolowanie oddechu. Warto to przećwiczyć, by dziecko nie zachłysnęło się wodą i nie wpadło w panikę. Dziecko powinno początkowo zanurzyć nos i usta i wypuścić powietrze pod wodą. Dopiero później warto zanurzyć całą głowę, najlepiej wykorzystać wtedy wspomniane okulary pływackie. Jeśli dziecko poczuje się komfortowo pod wodą i nauczy się wstrzymywania oddechu, będzie to dobry wstęp do nauki nurkowania.

Jak utrzymać się na wodzie – wykorzystaj rękawki

 

Koło do pływania jest dobre na początek, jednak znacznie ogranicza dziecku możliwość pracy rękami. Dlatego warto w pewnym momencie przerzucić się na dmuchane rękawki. Umożliwią one dziecku unoszenie się na wodzie, a jednocześnie pozwolą zaangażować w naukę pływania całe ciało.

Zapisz dziecko na naukę pływania z instruktorem

 

Możesz uczyć dziecko pływania na własną rękę, jednak dobrym pomysłem jest także zapisanie dziecka na zajęcia. Bardzo często rodzicom trudno jest zdyscyplinować dzieci, dlatego lekcjez obcą osobą w grupie sprawiają, że dziecku łatwej jest skupić się na zadaniu. Poza tym trener zadba o to, by technika pływania Twojego dziecka była prawidłowa.