Planujecie wycieczkę przedszkolną lub rodzinny wyjazd z najmłodszymi? Nie wiecie jeszcze, gdzie się wybrać? Spróbujemy podpowiedzieć i dać kilka pomysłów, dzięki którym wycieczka będzie udana, a dzieci wrócą szczęśliwe.

Wycieczki przedszkolaków – blisko, jak najbliżej

 

Pierwszych pomysłów na wycieczki dla maluchów sugerujemy szukać jak najbliżej przedszkola. Dlaczego? Dzieci w tym wieku nie zawsze dobrze znoszą podróże samochodowe, zwłaszcza te dłuższe. Lepiej najpierw przyzwyczaić je do krótszych wycieczek autokarem, co pozwoli też opiekunom poznać reakcje dzieci i przygotować się na nie w czasie dłuższej trasy.
Jednak nie tylko ta strona praktyczna przemawia za poszukiwaniem miejsca na wycieczkę przedszkolną gdzieś blisko. Po prostu „pod bokiem” każde przedszkole na pewno ma jakąś atrakcję dla dzieci. I to wypada wspomnieć o ogólnej zasadzie organizowania wycieczek przedszkolaków. Nie nastawiajmy się na walory edukacyjne, bo to najprostszy sposób, by wycieczka została uznana za nudną i nieudaną. Dzieci szukają przede wszystkim zabawy, a nauka i edukacja odbywa się w czasie wycieczek niejako przy okazji.
Stąd też nie szukajmy miejsc związanych z historią czy martyrologią. Wycieczka dla przedszkolaków będzie dużo bardziej ciekawa, jeśli odwiedzicie pobliskie gospodarstwo agroturystyczne lub pszczelarskie, duży plac zabaw, łąki, las. Jeśli zaś mają to być wystawy czy muzea, to też raczej związane z przyrodą czy przedmiotami materialnymi – nie abstraktami.

Kraków – Klasyka wycieczek przedszkolnych

 

Starsze grupy dzieci przedszkolnych zwykle są w stanie udać się w dalszą wycieczkę, na odległość godziny czy dwóch godzin podróży autokarem. To otwiera nowe możliwości, ale pozwala też na odwiedziecie kilku „klasyków” wycieczkowych.

Kraków jest rzecz jasna pierwszym z nich. Co można odwiedzić w tym mieście, z grupką ciekawskich maluszków? Prócz spaceru przez ulice Starego Miasta – co samo w sobie będzie atrakcyjnym przeżyciem – warto zobaczyć Podziemia Rynku. Muzeum, które przenosi nas setki lat w przeszłość i pokazuje życie dawnego Krakowa. Wystawa jest ciekawa i lubiana nawet przez małe dzieci. Najstarsza grupa może dobrze bawić się też w Muzeum Archeologicznym, gdzie rekonstrukcje można nie tylko oglądać, ale i dotykać!
Oczywiście na mapie wycieczki znaleźć może się także Muzeum Przyrodnicze i Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Natomiast już niezależnie od wieku dzieci dobrym miejscem na wycieczkę przedszkolną jest Ogród Zoologiczny w Lesie Wolskim.

Coś dla rozrywki? Energylandia!

 

Bardzo lubiane przez dzieci są też wycieczki przedszkolne do Energylandii. Do Parku warto przyjechać z wielu powodów, bo i wiele różnorodnych atrakcji czeka tu na dzieci. Mogą z nich korzystać maluszki już od 2 roku życia, więc nawet najmłodsze grupy przedszkolne znajdą tu zabawy, które pochłoną je na wiele godzin.
W lecie, przy sprzyjającej temperaturze, można wybrać się na wyprawę łodzią (Grotto Expedition, Strefa Aqualantis), albo tratwą (Viking Ride, Strefa Familijna) albo wręcz do Big Milk Water Parku, gdzie czekają baseny z podgrzewaną wodą.

Dzieci na pewno z radością skorzystają też z innych atrakcji, jak karuzele (Samoloty, Leoś, Crazy Clown, Podniebne Statki), kolejki (Magic Fly, Samolociki, Dragon Adventure), samochodziki i inne pojazdy (Jeep Safari, Farma Krasnali), zjeżdżalnie (Arctic Fun). A to tylko część atrakcji, z których skorzystać mogą dzieci w ramach wycieczki przedszkolnej. Ta zabawa na pewno na długo zostanie im w pamięci.