Skip to content    

Wyjazdy pracownicze a koszty pracodawcy i pracownika

Do niedawna organizowanie imprez integracyjnych budziło wiele wątpliwości wśród pracodawców. Urząd skarbowy podczas kontroli często opierał się o interpretację z 2009 r., która głosiła, że impreza integracyjna generuje koszt uzyskania przychodu po stronie pracownika. Taki stan rzeczy powodował wiele obaw przedsiębiorców, którzy ograniczali imprezy firmowe do całkowitego minimum lub zwyczajnie z nich rezygnowali. Niektóre firmy, w celu zabezpieczenia się przed skutkami ewentualnej kontroli skarbowej w przyszłości kierowali do organów skarbowych prośby o wystosowanie indywidualnych interpretacji dotyczących organizowania imprez integracyjnych. Na podstawie napływających wielu próśb ze strony pracodawców dopytujących o udział w imprezie integracyjnej a przychód pracownika, urząd skarbowy zmienił decyzję na bardziej korzystną dla przedsiębiorców. Sytuację całkowicie zmieniła interpretacja zmieniająca z dnia 23.07.2017 o sygnaturze DD3.8222.2.262.2015.CRS, która powstanie przychodu po stronie pracownika ograniczyła do trzech warunków.

Obecnie, aby powstał przychód pracownika z tytułu uczestnictwa w takiej imprezie jak wyjazdy integracyjne muszą być spełnione trzy przesłanki:

– pracownik bierze dobrowolny udział w imprezie integracyjnej

– świadczenia z tytułu imprezy integracyjnej musi przynieść mu korzyść w postaci zwiększenia aktywów lub uniknięcia wydatków

– korzyść pracownika z tytułu imprezy musi być konkretna i zindywidualizowana.

Jak nie trudno wywnioskować, większość imprez integracyjnych nie będzie spełniać tych warunków, ponieważ bardzo często tego typu wydarzenia są organizowane odgórnie i wszyscy pracownicy mają obowiązek wzięcia udziału w imprezie, po drugie – ciężko stwierdzić czy udział pracownika w imprezie spowodował unikniecie kosztów po jego stronie, a tym bardziej realne wzbogacenie się, po trzecie w większości przypadków imprezy organizowane są całościowo, a więc np. pracodawca nie uściśla konkretnego kosztu obiadu na jednego pracownika, ponieważ wszelkiego rodzaju bankiety, kolacje czy spotkania integracyjne odbywają się w postaci szwedzkiego stołu.

Powyższa interpretacja znacznie ułatwiła rozliczanie wszelkiego rodzaju imprez takich jak wyjazdy firmowe integracyjne czy wycieczki firmowe na płaszczyźnie pracodawca-pracownik, przez co, pracodawca znacznie zyskał w oczach u wszystkich zatrudnionych przez siebie osób. A przecież, wydarzenia firmowe, takie jak imprezy mają na celu budowanie pozytywnego wizerunku firmy, otaczaniu pieczą swoich pracowników, budowanie między pracownikami więzi i dobrych relacji, a także nagradzania pracowników za trudy swojej pracy.

Responsive image

Zapisz się
do naszego newslettera

Responsive image
Responsive image
Responsive image
Responsive image
Responsive image
Energylandia
Energylandia
Cześć, tutaj Energuś! Jak mogę Ci pomóc?