Polacy uwielbiają podróżować. Jeździmy coraz chętniej, coraz częściej i coraz dalej. Wśród najmodniejszych kierunków niezmiennie królują Grecja, Chorwacja, Turcja i Hiszpania. Z analiz trendów turystycznych w ostatnich latach można jednak wyczytać, że coraz więcej osób zamiast wylegiwać się na plaży w popularnym kurorcie woli podróżować po kraju. W Polsce jest mnóstwo wyjątkowych miejsc do odwiedzenia. Najciekawszym i najpiękniejszym regionem jest Polska południowa. Większość z nas preferuje aktywne formy wypoczynku połączone ze zwiedzaniem. Wybranie najciekawszych atrakcji południowej Polski to trudne zadanie, dlatego jeśli planowanie trasy sprawia ci trudność, skorzystaj z naszej propozycji. Dowiesz się gdzie jechać, gdzie zatrzymać się na nocleg i które miejsca warto odwiedzić. Oto hity, które trzeba zobaczyć.

Plan Twojej wycieczki:

 

Dzień 1: atrakcje Beskidu Śląskiego

10:00 wycieczka na Szyndzielnię i Klimczok

13:00 obiad w schronisku na Klimczoku

17:00 powrót do centrum Bielska i zwiedzanie rynku

19:00 wieczorny spacer po Bielsku-Białej

21:00 nocleg w Bielsku-Białej

Dzień 2: Energylandia

10:00 zabawa w parku rozrywki

14:00 przerwa obiadowa (strefa gastronomiczna)

19:00 nocleg w Zatorze (ośrodek WesternCamp)

Dzień 3: Park Miniatur Świat Marzeń

9:00 śniadanie w restauracji WesternCamp

10:30 zwiedzanie parku miniatur w Inwałdzie

14:00 przerwa na obiad (punkty gastronomiczne)

15:00 zwiedzanie Warowni Inwałd

Urokliwy Beskid Śląski

Beskid Śląski – Stożek Wielki  źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Beskid_Slaski,_Stozek_Wielki.jpg

Większość z nas uwielbia odpoczynek na łonie przyrody. Życie na pełnych obrotach sprawia, że coraz częściej szukamy możliwości przebywania wśród kojącej zieleni. Kontakt z naturą sprzyja wyciszeniu i relaksowi wszystkich zmysłów. Jednym z największych walorów Polski południowej jest właśnie przyroda. Mało jest krajów, które posiadają tak różnorodny krajobraz. Naszą wycieczkę rozpoczniemy od niezwykle klimatycznego zakątka, jakim jest Beskid Śląski. Na początek proponujemy wam jeden z najbardziej malowniczych szlaków spacerowych, czyli trasę Szyndzielnia – Klimczok z Bielska-Białej. Obydwa szczyty leżą nieopodal Bielska i mają niewiele ponad 1000 m n.p.m. Trasa Szyndzielnia – Klimczok jest bardzo atrakcyjna pod względem krajobrazowym. Wycieczkę rozpoczynamy na górnej stacji kolejki gondolowej z Bielska-Białej Olszówki. Dojedziemy do niej autobusem MZK z dworca PKP i PKS w 8 minut. Kolejka kursuje przez cały rok, jednak w różnych godzinach, dlatego radzimy wcześniej sprawdzić rozkład jazdy. Wyjazd na górę zajmuje 6 minut. Po wyruszeniu z górnej stacji kolejki idziemy zielonym szlakiem i po kilkunastu minutach dochodzimy na szczyt Szyndzielni. Możemy zatrzymać się na chwilę w schronisku lub od razu iść dalej w stronę Klimczoka. Kierujemy się za znakami żółtymi. Docieramy do przełęczy pod Klimczokiem, gdzie szlak rozdziela się na dwie odnogi: żółta prowadzi na szczyt Klimczoka, czerwona do schroniska. Warto wybrać żółty szlak i wyjść na szczyt, a dopiero później zejść do schroniska (zwłaszcza, że to dosłownie kilka minut różnicy). W Schronisku PTTK pod Klimczokiem polecamy zjeść obiad – tutejsze dania są naprawdę przepyszne. Do Bielska najlepiej wrócić tą samą trasą. Cała wycieczka zajmie około 3-4 godzin. Zamiast zjeżdżać w dół kolejką można też zejść pieszo: dojście do dolnej stacji to kolejne 45 minut. Po południu warto wybrać się na spacer po bielskim rynku. Na nocleg możecie zatrzymać się w centrum miasta lub wybrać któryś z klimatycznych hoteli na obrzeżach.

Park rozrywki Energylandia w Zatorze

Okolice Bielska-Białej są piękne, pora jednak ruszać dalej. Po przyjemnej rozgrzewce w górach opuszczamy województwo śląskie i kierujemy się do Małopolski. Naszym celem na dziś jest Zator, niewielkie miasteczko położone na styku dwóch ważnych aglomeracji Polski południowej: Katowic i Krakowa. To właśnie tu znajduje się jedna z największych atrakcji regionu, fenomenalny park rozrywki Energylandia. To spektakularne przedsięwzięcie co roku zaskakuje swych gości nowymi atrakcjami. W Energylandii spędzicie dzień pełen niezapomnianych wrażeń i emocji, które na długo pozostaną w waszej pamięci. Park rozrywki jest podzielony na kilka odrębnych części tematycznych. Wstęp na wszystkie atrakcje otrzymujecie w cenie jednego biletu, możecie więc do woli korzystać ze wszystkich znajdujących się tu urządzeń rozrywkowych, brać udział w pokazach czy robić zdjęcia. Głównymi atrakcjami tej niezwykłej krainy są superszybkie rollercoastery. Przejażdżka spektakularnymi kolejkami górskimi Hyperion, Zadra, Speed czy Mayan to wyzwanie dla największych śmiałków. Czy odważysz się spróbować? Energylandia to kompleksowo wyposażony obiekt, gdzie oprócz solidnej dawki szalonej zabawy można też kupić pamiątki, napić się smacznej kawy czy zjeść pyszny obiad. W nowoczesnej strefie gastronomicznej znajdziecie blisko 50 rożnych punktów: restauracji, kawiarni, barów szybkiej obsługi, a nawet food trucków. Dla każdego coś pysznego – i to za naprawdę niewielkie pieniądze.

Nocleg w kowbojskim miasteczku

Dzień spędzony w Energylandii z pewnością zapamiętacie bardzo pozytywnie. Po takiej dawce wrażeń na pewno będziecie zmęczeni, dlatego aby nie tracić czasu na szukanie hotelu możecie skorzystać z naszej propozycji i zatrzymać się na noc w ośrodku WesternCamp. To wyjątkowe miejsce oraz jedna z najciekawszych i najbardziej oryginalnych inwestycji w Małopolsce. Hotel, a właściwie cały kompleks wypoczynkowy, inspirowany jest amerykańskim Dzikim Zachodem. Jesteśmy przekonani, że tak oryginalna aranżacja, różnorodne opcje zakwaterowania i niesamowity klimat ośrodka do złudzenia przypominającego małe kowbojskie miasteczko w mig skradną wasze serca.

Park Miniatur w Inwałdzie

Park Miniatur w Inwałdzie  źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Inwa%C5%82d,_Poland_-_panoramio_(58).jpg

WesternCamp ma własną restaurację, gdzie możecie zjeść pyszne śniadanie i nabrać sił przed kolejnym dniem pełnym wrażeń. Nieprzypadkowo zaprosiliśmy was właśnie w te okolice, ponieważ Zator to doskonała baza wypadowa do pobliskich miejscowości. Kolejnym miejscem, które koniecznie musicie zobaczyć, jest Park Miniatur w Inwałdzie. To atrakcja oddalona od Zatora o zaledwie 20 km, do której bez problemu dojedziecie w około 20-25 minut. Podczas wizyty w parku miniatur będziecie mieli okazję zobaczyć najsłynniejsze cuda architektoniczne z różnych stron świata. W ciągu zaledwie jednego dnia poznasz najciekawsze zabytki z całego globu, a wszystkie odtworzone z oszałamiającą dbałością o szczegóły. Podczas tej niezwykłej międzykontynentalnej podróży odwiedzisz takie kraje jak Francja, Włochy, Meksyk, Chiny, Grecja, Australia, Brazylia czy Stany Zjednoczone. Większość makiet wykonana jest w skali 1:25. Bilety upoważniają do korzystania ze wszystkich atrakcji parku miniatur oraz Warowni Inwałd. Warto wiedzieć, że Park Miniatur Świat Marzeń to tak naprawdę aż 5 odrębnych parków tematycznych – warto odwiedzić je wszystkie! Na wszystkich miłośników kulinarnych wrażeń czekają tu też punkty gastronomiczne, gdzie można posilić się przed dalszą zabawą. Mała wskazówka: na zwiedzanie parku miniatur przeznaczcie co najmniej kilka godzin. Mamy nadzieję, że będziecie zadowoleni!