Największy park rozrywki w Europie, Energylandia, położony jest pomiędzy dwoma wielkimi aglomeracjami miejskimi – Krakowem i Katowicami. Stwarza to idealne warunki, by zorganizować wycieczkę trzydniową i zwiedzić te trzy lokalizacje i poznać bliżej Śląsk i Małopolskę. Dojazd pomiędzy poszczególnymi atrakcjami nie jest skomplikowany, a czas przejazdów to maksymalnie półtorej godziny na najdłuższym odcinku. Co więcej, taka wycieczka trzydniowa jest możliwa do zrealizowania nawet dla osób, które nie mają samochodu – wszędzie można dostać się autobusami i taksówką. Jak zorganizować wycieczkę trzydniową po atrakcjach Śląska i Małopolski? Co zwiedzać w Katowicach? Jakie miejsca odwiedzić w Krakowie? I w końcu – jakie atrakcje wybrać, będąc jeden dzień w Energylandii?
Katowice: atrakcje
Naszą wycieczkę rozpoczynamy o godzinie 11:00 w Katowicach. Pierwszym przystankiem jest Muzeum Śląskie, na którego zwiedzanie należy przeznaczyć ok. 2,5 godziny. To jedna z największych atrakcji Katowic, powstała w 1929 roku i działała do wybuchu II wojny światowej, następnie od 1984 roku. W Muzeum można podziwiać cenne kolekcje malarskie m.in. z okresu międzywojennego, takich artystów jak Jacek Malczewski, Tadeusz Makowski, Artur Grottger czy Jan Matejko i Stanisław Wyspiański. Oprócz tego, w 2012 Muzeum otworzyło specjalną trasę przeznaczoną dla osób niewidomych i niedowidzących. Muzeum Śląskie składa się z kilku działów i kilkunastu wystaw, m.in. z Działu Sztuki, Działu Plastyki Nieprofesjonalnej, Działu Edukacji, Działu Archeologii oraz Działu Historii czy wystaw galerii sztuki sakralnej, polskiej z lat 1800-1945 czy wystawy przemysłu śląskiego. Zdecydowanie warto odwiedzić to muzeum i zmierzyć się z historią regionu i całego kraju. Ceny biletów wstępu do Muzeum Śląskiego: bilet normalny 24 złote i w cenie biletu jest wjazd na wieżę Widokową, bilet ulgowy 16 złotych. Jeśli ktoś ma życzenie zwiedzić wszystkie obiekty i wystawy Muzeum Śląskiego, całościowy bilet normalny to cena 27 złotych, a ulgowego 18 złotych. Po wizycie w muzeum, spacer do parku Powstańców Śląskich i chwila refleksji przy Pomniku Powstańców. Następnie atrakcja, która spodoba się przede wszystkim najmłodszym – wizyta w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie! Cały ogród ma powierzchnię ponad 47 ha i mieszka w nim prawie 2900 zwierząt. Pierwsze klatki w ogrodzie zbudowano w 1954 roku, a 1975 roku skończono budowę Kotliny Dinozaurów. Dzisiaj ZOO Chorzów przyciąga tysiące turystów, którzy chcą zobaczyć z bliska gepardy, słońce, surykatki czy lwy. Z zoo spędzicie ok. 1,5 godziny. Polecamy wziąć mapkę obiektu przy kasie biletowej i zapoznać się z rozkładem ogrodu, dzięki czemu szybciej znajdziecie zwierzęta, które najbardziej Was interesują.
Do wyboru jest kilka części, w tym wspomniana już Kotlina Dinozaurów, Pawilon Antylop, Pawilon Małp, część ze zwierzętami domowymi, w której mieszkają śliczne świnki morskie, Łabędzi staw, obok którego wybieg mają wydry i gepardy, a także kangury i emu. W ZOO Chorzów znajduje się też akwarium i pawilon z pająkami i wężami. W zoo można trafić na pokazowe karmienie zwierząt, pand czerwonych, pelikanów i niedźwiedzi brunatnych. Ile kosztują bilety do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego? Bilet normalny to koszt 20 złotych, a ulgowy 10 złotych. W ofercie są także bilety rodzinne i karnet roczny.
Po zwiedzaniu zwierzaków w ogrodzie zoologicznym czeka nas dojazd do resortu Western Camp, w którym spędzicie dwie kolejne noce. O 19:00 kolacja w restauracji stylizowanej na Dziki Zachód, a później odpoczynek. Spać możecie w trzech różnych miejscach: domkach szeryfa, kowbojskich wozach lub indiańskich tipi. Polecamy spacer po resorcie, a chętni mogą wziąć udział w meczu piłki nożnej lub siatkówki, albo powędkować nad tutejszym stawem. Śniadanie jest podawane o godzinie 9:00, a potem czeka Was szaleństwo w Energylandii!
Dzień drugi: Energylandia i wspaniałe górskie kolejki
Największy park rozrywki w Europie ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji, w tym 15 górskich kolejek. Park podzielony jest na pięć tematycznych części, Bajkolandię, Strefę Familijną, Strefę Ekstremalną, Smoczy Gród oraz Water Park, a w 2020 roku nastąpi uroczyste otwarcie szóstej strefy Aqualantis. W strefach znajdują się kolejki, karuzele i inne maszyny dostosowane do wzrostu, wagi i wieku. Dzieciom na pewno spodobają się kolorowe i przyjazne atrakcje, docenią też pokazy i wesołe show! Ceny biletów w Energylandii: bilet normalny to 139 złotych za jeden dzień, bilet ulgowy (do 140 cm wzrostu, dla kobiet w ciąży, emerytów i rencistów) to 89 złotych, a dzieci do lat 3 wchodzą za symboliczną złotówkę.
Perełką i dumą Energylandii jest mega coaster Hyperion – wysoki na 77 metrów, osiągający spady do 82 metrów do podziemnych tuneli, rozpędzający się do 142 km/h. Swoją premierę miał w lipcu 2018 roku, a od tamtego czasu cieszy się nieustanną popularnością. Hyperion to kolejka tematyczna: w domyśle jest statkiem kosmicznym latającym w kosmosie i napotykającym czarną dziurę. Po długiej podróży przez tunel czasoprzestrzenny – czyli szybkim przejeździe z wieloma zakrętami, przeciążeniami i spadkami – odnajduje się na nowej planecie, Hyper Novi, która jest zaskakująco podobna do ziemi. Całość stalowej konstrukcji robi ogromne wrażenie, a na przejazd decydują się tylko najodważniejsi! Godną uwagi atrakcją jest inna kolejka górska, Zadra, kolejka hybrydowa zbudowana ze stali i drewna. Długość trasy to 1316 metrów, wysokość kolejki 64 metry, a szybkość, do jakiej się rozpędza osiąga 120 km/h.
Warto skorzystać z różnych atrakcji w Energylandii, dzięki czemu podczas następnej wizyty będziecie mieć swoich ulubieńców. W parku można zjeść obiad – wybór restauracji jest imponujący. Wieczorem czeka Was kolacja w Western Camp, a rano, po śniadaniu przejazd do Krakowa.
Dzień trzeci: Kraków – miasto królów i historii
Wycieczkę trzydniową zakończymy w Krakowie, gdzie czeka nas zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego i Fabryki Schindlera oraz pięknej dzielnicy Kazimierz. Po przyjeździe udamy się prosto do Parku Lotników, wspaniałego i zielonego miejsca, nieoczywistej krakowskiej atrakcji. Muzeum Lotnictwa Polskiego otwarte jest od godziny 10:00 do 17:00, cena biletu normalnego wynosi 15 złotych, a ulgowego 7 złotych. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie powstało na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny i gromadzi eksponaty związane z lotnictwem, w tym zabytkowe samoloty, szybowce i śmigłowce, których na terenie muzeum jest ponad 200. Bardzo często odbywają się tu różnego rodzaju konferencje i wydarzenia. Po zwiedzaniu muzeum udacie się na Kazimierz, gdzie około 14 godziny zjecie obiad w jednej z tutejszych restauracji.
Następnie czeka Was wizyta w Fabryce Oskara Schindlera, założonej w 1937 roku. Produkowano tu wyroby blaszane i emaliowane. W okresie wojennym zatrudniano w niej Żydów, tym samym ratując ich przed eksterminacją. Dzięki temu fabryka została wpisana na tzw. Listę Schindlera, czyli listę miejsc ocalonych od zagłady. To będzie niezapomniana wizyta na zakończenie trzydniowej wycieczki po atrakcjach Małopolski. Chwila na refleksję i przybliżenie historii. Ceny biletów w Fabryce Schindlera to bilet normalny 26 złotych, bilet ulgowy 22 złote. Po wizycie w obiekcie czeka Was powrót do Katowic.