Skip to content    

Lato to w Polsce najlepsza pora na turystykę wewnętrzną. Kiedy temperatura przekracza magiczne 24 stopnie, żal nie wsiąść do samochodu i nie ruszyć w drogę! Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak piękna jest Polska i ile wyjątkowych atrakcji ma do zaoferowania. Lubicie parki rozrywki? Kolejki górskie rodem z Disneylandu i uśmiechniętą Myszkę Miki, z którą można sobie zrobić zdjęcie? A może macie ochotę na jednodniową podróż dookoła świata i zobaczenie największych atrakcji architektonicznych w jednym miejscu, w parku miniatur? Takie miejsca możecie znaleźć w Małopolsce, na dodatek całkiem niedaleko od siebie! Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was przykładowy program wycieczki trzydniowej, podczas której będziecie mieć okazję spędzić więcej czasu w Energylandii i w Parku Miniatur w Inwałdzie. Ta wycieczka to idealny pomysł dla rodzin, grup przyjaciół i dla wszystkich, którzy chcą oderwać się od ponurej rzeczywistości i przenieść na chwilę do zupełnie innego świata. Jak przygotować wycieczkę trzydniową do Energylandii i Parku Miniatur w Inwałdzie? Co ze sobą spakować? Jak typ transportu jest najlepszy?

Co ze sobą spakować na wycieczkę trzydniową?

Przygotujcie się na intensywne trzy dni spędzone w pięknej Małopolsce. Podstawą Waszego ekwipunku powinny być wygodne ubrania i buty, w których poczujecie się swobodnie i nic nie stanie na przeszkodzie, by szaleć na górskich kolejkach i wirujących karuzelach. Weźcie ze sobą też piżamy na noclegi w Western Campie, stroje kąpielowe na wypadek kąpieli w basenach Water Parku i rzeczy potrzebne Wam do dobrego samopoczucia przez trzy dni poza domem. Polecamy zabrać krem przeciwsłoneczny, bidon na wodę i okulary przeciwsłoneczne, a także aparaty, telefony i ładowarki. Pamiętajcie, że według regulaminu Energylandii na żadną górskich kolejek i na większość szybkich atrakcji nie można wnosić nic ze względów bezpieczeństwa.

Jak najlepiej dojechać do Energylandii?

Najwygodniejszym środkiem transportu do parku rozrywki jest samochód. Energylandia jest położona pomiędzy dwoma aglomeracjami – Krakowem i Katowicami – stąd dojazd do niej jest bardzo szybki i dobrze skomunikowany. Jeśli zamieszkujecie w którymś z powyższych miast, możecie przyjechać do Energylandii bezpośrednim autobusem podjeżdżającym pod sam park – bilety w dwie strony z Krakowa kosztują 29 złotych. Jednak w programie naszej trzydniowej wycieczki zawarliśmy odwiedziny w Inwałdzie, więc wygodniej będzie pojechać samochodem. W Energylandii za całodniowy parking zapłacicie 5 złotych, a w Parku Miniatur „Świat Marzeń” parking jest darmowy.

Miejsce zakwaterowania

Podczas wycieczki trzydniowej polecamy zatrzymać się na nocleg w Western Camp, wiosce stylizowanej na Dziki Zachód. Western Camp oferuje ponad 600 miejsc noclegowych w ciekawych „pokojach”, takich jak indiańskie tipi, kowbojskie wozy i domki w tej samej tematyce. Cały obiekt jest bardzo duży, a poza miejscami zakwaterowania znajduje się też tutaj sporo miejsc rekreacji i restauracja. To świetne miejsce, by odpocząć po szaleństwach w Energylandii i zregenerować siły przed kolejnymi przygodami. Western Camp znajduje się blisko parku rozrywki, więc nie ma żadnego problemu z dojazdem.

Dzień pierwszy i drugi –odkrywanie Energylandii

Park rozrywki Energylandia jest otwarty codziennie od godziny 10:00, więc polecamy przyjechać tu pierwszego dnia właśnie o tej porze. W miesiącach przedwakacyjnych Energylandia proponuje godziny otwarcia od 10:00 do 18:00 w dni powszednie i od 10:00 do 20:00 w weekendy, natomiast lipiec i sierpień obfitują w różnego rodzaju wydarzenia i koncerty, stąd park działa na pełnych obrotach i do 23, a ze wszystkich atrakcji można korzystać w ramach jednego biletu. W naszym programie wycieczki trzydniowej w Energylandii spędzamy dwa dni, w związku z czym najlepszą opcją jest kupienie biletów wstępu dwudniowych. Dla osób dorosłych i powyżej 140 cm wzrostu bilet dwudniowy to koszt 249 złotych, ulgowy (dla osób do 140 cm wzrostu, kobiet w ciąży i osób niepełnosprawnych) 159 złotych, a dla dzieci do 3 roku życia – 1 zł. Warto pamiętać, że w przypadku przysługujących ulg należy okazać odpowiednie dokumenty w kasie biletowej Energylandii.

Co ma do zaoferowania największy park rozrywki w Europie? Niemal każdego roku przestrzeń parku się powiększa, a w jej obrębie powstaje kolejna tematyczna strefa. W 2020 mamy do dyspozycji już sześć stref – Bajkolandię, Strefę Familijną, Strefę Ekstremalną, Water Park, Smoczy Gród i Aqualantis. Do wyboru jest już ponad 80 atrakcji i 15 kolejek górskich, w tym olbrzymie Hyperion i Zadra. Water Park, strefa znajdująca się pośrodku parku, to duży kompleks basenów, w którym można bawić się na przeróżnych wodnych atrakcjach, zjeżdżalniach, łódkach czy karuzelach. W ciepłe dni to idealne miejsce na relaks! Stąd nie zapomnijcie zabrać ze sobą strojów kąpielowych, bo przez dwa dni zabawy w parku na pewno znajdziecie czas, by poleżeć na drewnianych leżaczkach. Rodziny z małymi dziećmi na pewno odnajdą swoje miejsce w Bajkolandii i Strefie Familijnej, gdzie przygotowano wiele maszyn z myślą o najmłodszych. Dzieci docenią piękną i kolorową kolejkę Śmiejżelki Energuś, będą eksplorować Farmę Krasnali na mini ciągniku, pojeżdżą na koniku na złotej karuzeli Sissi, zjadą z Arctic Fun w towarzystwie pingwinów czy dotkną nieba na Podniebnych Statkach. A to dopiero początek atrakcji! Natomiast dorosłych na pewno zainteresują szybkie górskie kolejki, i oprócz przejażdżki na mega coasterarch Hyperion i Zadra, skorzystają z Tsunami Drop, szalonego Aztec Swing i Space Boostera czy maszyny krzesełkowej Apocalypto. W toku wrażeń nie zapomnijcie o zjedzeniu obiadu – sytego lub lekkiego, wedle uznania – w Energylandii zadbano o szeroką ofertę gastronomiczną. Wieczorem pierwszego i drugiego dnia czeka na Was kolacja w restauracji Western Camp, a śniadania podawane są od godziny 9:00.

Dzień trzeci – podróż dookoła świata w Parku Miniatur „Świat Marzeń”

Ale to nie koniec wrażeń w czasie naszej trzydniowej wycieczki. W ostatnim dniu pojedziemy do Inwałdu, by odbyć podróż dookoła świata w jednym z najładniejszych parków miniatur w Polsce i Europie. Parki miniatur stały się modne pod koniec XIX wieku i w XX wieku każdy szanowany szlachcic chciał mieć w swoim ogrodzie miniaturę znanego architektonicznego dzieła. Przyjęło się, że miniatury buduje się w skali 1:25 – tak też jest w Inwałdzie, od czego są dwa wyjątki, Bazylika św. Piotra wykonana jest w skali 1:15, a kompleks wenecki w skali 1:10. W Parku Miniatur w Inwałdzie można zobaczyć budowle charakterystyczne dla państw m.in. Australii, Grecji, Chin, Francji, Włochów czy Meksyku, więc w jeden dzień można „zwiedzić’ te kraje. Wizyta w tym miejscu staje się też wspaniałym pretekstem do małej lekcji geografii, historii czy historii sztuki, a budowle są naprawdę piękne i inspirujące. Być może szybko zechcecie zobaczyć je w oryginalnej wersji? Oprócz tego w parku są także inne atrakcje i strefy: Warownia, Lunapark, Zielony Labirynt, Kraina Ruchomych Smoków i Ogrody Parku Miniatur.

Bilety wstępu kosztują: 79 złotych bilet normalny i 69 złotych ulgowy na wszystkie atrakcje i dodatkowo przejazd ciuchcią, oraz 58 złotych normalny i 48 złotych ulgowy za wizytę w parku miniatur, warowni, mini zoo oraz przejazd ciuchcią. Park „Świat Marzeń” otwarty jest w godzinach od 10:00 do 17:00 lub 18:00 (w zależności od dnia). Wszelkie aktualności można sprawdzić na oficjalnej stronie parku.

Po odkrywaniu ciekawych zakątków świata w Małopolsce czeka na nas koniec naszej trzydniowej wycieczki i powrót do domu. Mamy nadzieję, że zainspirowani i naładowani nową energią szybko znajdziecie czas na kolejną wycieczkę!

Responsive image

Zapisz się
do naszego newslettera

Responsive image
Responsive image
Responsive image
Responsive image
Responsive image
Energylandia
Energylandia
Cześć, tutaj Energuś! Jak mogę Ci pomóc?