Małopolska to jeden z najciekawszych regionów turystycznych naszego kraju i doskonały kierunek na wycieczkę trzydniową o każdej porze roku. Polska południowa urzeka przede wszystkim malowniczością krajobrazów, wyjątkową architekturą, cennymi zabytkami i mnóstwem atrakcji dla rodzin z dziećmi. Chcesz poznać ciekawe miejsca w Małopolsce? Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy zestawienie największych atrakcji na trzy dni pobytu.

Plan twojej podróży:

Dzień 1

11:00 – zwiedzanie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie,

14:00 – obiad nad Wisłą i spacer wzdłuż rzeki w stronę MOCAK-u,

16:00 – zwiedzanie MOCAK-u,

18:00 – wyjazd z Krakowa,

19:00 – przyjazd do WesternCamp Resort, zakwaterowanie i kolacja.


Dzień 2

9:00 – śniadanie o w restauracji WesternCamp,

10:00 – przyjazd do Energylandii, całodzienny pobyt do godziny 18:00 (w tym obiad na

terenie parku rozrywki),

18:30 – powrót do WesternCamp i kolacja.


Dzień 3

9:00 – śniadanie w restauracji WesternCamp,

10:00 – przyjazd do Energylandii i drugi dzień pobytu,

17:00 – obiad w restauracji WesternCamp.

Dzień 1: Kraków (Manggha, Wisła, MOCAK)

Naszą wycieczkę rozpoczynamy od odwiedzin w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. To niewątpliwie jedno z najciekawszych i najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce. Możemy tu podziwiać ekspozycje stałe oraz wystawy czasowe związane z kulturą i sztuką Kraju Kwitnącej Wiśni. Do Mangghi warto wybrać się zresztą nie tylko ze względu na wystawy. Budynek muzeum jest uznawany za jedną z najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po roku 1989. Z muzeum rozpościera się przepiękny widok na całe Wzgórze Wawelskie oraz Klasztor OO. Paulinów na Skałce. Po zwiedzeniu Mangghi proponujemy zjeść obiad w jednej z urokliwych restauracji nad Wisłą, a następnie przespacerować się bulwarami w stronę dzielnicy Podgórze. Po około 35-minutowym spacerze, podczas którego będziemy mieli okazję podziwiać architekturę historycznego Krakowa, kierujemy się do kolejnego punktu naszego programu – Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Budynek MOCAK-u znajduje się w dawnych halach Fabryki Schindlera. Kolekcja zgromadzona w muzeum obejmuje głównie sztukę dwóch ostatnich dekad. MOCAK skupia się głównie na obszarach konceptualizmu i postmodernizmu. Szczególne miejsce w galerii przeznaczono dla artystów związanych z Krakowem.

Kraków – informacje praktyczne o muzeach, wystawach, cennikach, biletach

Muzeum sztuki japońskiej – cennik:

Bilet normalny – 30 zł,

Bilet ulgowy – 20 zł,

Bilet rodzinny (opiekun + 3 dzieci do lat 18 lub 2 opiekunów + 2 dzieci do lat 18) – 45 zł,

Bilet grupowy (grupa do 30 osób) – 120 zł,

Bilet za złotówkę (dla dzieci i młodzieży 7-16 lat; nie przysługuje grupom) – 1 zł,

Wtorek – wstęp wolny.

Muzeum sztuki japońskiej – godziny otwarcia:

Od wtorku do piątku: 12:00 – 18:00

Sobota i niedziela: 10:00 – 18:00

Muzeum sztuki japońskiej – parking:

Na terenie Muzeum Manggha znajduje się wygodny parking dla gości. Wjazd na parking od strony ul. Sandomierskiej 5.

MOCAK – wystawy:

W budynku A na wystawach stałych (poziom -1) można podziwiać prace cenionych artystów sztuki współczesnej z całego świata. Oprócz tego w muzeum wystawiane są także kolekcje czasowe (poziom 2). W budynku B prezentowane są czasowe wystawy indywidualne.

MOCAK – bilety:

Normalny – 14 zł,

Ulgowy – 7 zł,

Rodzinny (2 opiekunów + 3 dzieci do lat 18 lub 1 opiekun + 4 dzieci do lat 18) – 30 zł,

Grupowy (przysługuje grupom liczącym minimum 7 osób) – 10 zł / os.,

Grupowy ulgowy (przysługuje grupom liczącym minimum 7 osób uprawionych do ulgi) – 5 zł / os.,

Specjalny (dla m.in. osób powyżej 70 roku życia, osób Zasłużonych dla Kultury Polskiej, uczniów i nauczycieli szkół plastycznych, posiadaczy Karty Polaka, przewodników miejskich, pracowników galerii i muzeów; pełen wykaz osób uprawnionych do zniżki znajduje się na stronie MOCAK-u) – 2 zł.

MOCAK – godziny otwarcia:

Wtorek, środa, sobota, niedziela: 11:00 – 19:00,

Czwartek, piątek: 11:00 – 21:00,

Poniedziałki: nieczynne.

Nocleg w Zatorze – WesternCamp Resort

Około godziny 18:00 wyjeżdżamy z Krakowa i udajemy się na miejsce noclegowe. Baza hotelowa Małopolski składa się z prawie dwóch tysięcy obiektów turystycznych – jest więc w czym wybierać. Ze swojej strony pragniemy gorąco polecić miejsce pod wieloma względami wyjątkowe. W położonym niecałą godzinę drogi od Krakowa, w niewielkim, lecz bardzo malowniczym Zatorze znajduje się najprawdziwsze westernowe miasteczko rodem z amerykańskiego Dzikiego Zachodu. To właśnie tutaj, w WesternCamp Resort polecamy zatrzymać się na dwie kolejne noce. Goście hotelu mogą wybierać spośród komfortowo urządzonych pokoi z prywatnymi łazienkami, wyposażonych we wszystkie niezbędne sprzęty i akcesoria, przespać się w oryginalnym indiańskim tipi lub spędzić noc w prawdziwym wozie kowbojskim (oczywiście również zapewniających wszelkie niezbędne udogodnienia). Cały ośrodek WesternCamp inspirowany jest Dzikim Zachodem: znajdziecie tu urokliwą restaurację, klimatyczną strefę relaksu i szereg atrakcji (m.in. jazdę konną dla dzieci, plac zabaw, boiska sportowe, kino plenerowe, stanowiska do wędkowania itd.). Oprócz tego ogromnym atutem hotelu jest także lokalizacja – obiekt znajduje się kilkanaście minut spacerem od kolejnego punktu na planie naszej wycieczki. Ale o tym już poniżej…

Dzień 2 – 3: Energylandia

Po dniu spędzonym na zwiedzaniu i kontakcie ze sztuką polecamy spróbować czegoś z zupełnie innej beczki. W położonym na północ od Wadowic Zatorze znajduje się miejsce, które z całą pewnością można zaliczyć do już kultowych. Mniej więcej w połowie drogi między Krakowem a Katowicami rozpościera się ogromny, 35-hektarowy obszar, na którym zorganizowano największy i najnowocześniejsze wesołe miasteczko w Polsce. Park rozrywki Energylandia to absolutny numer jeden jeśli chodzi o atrakcje rodzinne. To właśnie dlatego proponujemy spędzić tu dwa kolejne dni wycieczki. Jeśli chodzi o bilety, najbardziej opłaca się kupić wejściówkę dwudniową (aktualny cennik podajemy poniżej). Na terenie obiektu znajduje się aż 75 różnorodnych atrakcji, podzielonych na sześć stref tematycznych (Bajkolandia, Strefa Familijna, Strefa Ekstremalna, Water Park, Smoczy Gród, Aqualantis). Czekają na was Hyperion, Zadra, Mayan, Apocalypto, Speed, RMF MAXXX Kamikadze, Jungle Adventure i Boomerang i wiele, wiele innych. Niezapomniane przeżycia i masa wyśmienitej zabawy gwarantowane!

Energylandia – ceny biletów:

Wejścia dwudniowe:

249 zł – bilet normalny (dorośli i osoby powyżej 12 roku życia),

159 zł – bilet ulgowy (dzieci do 140 cm wzrostu),

1 zł – bilet dla dziecka do lat 3,

1 zł – bilet urodzinowy (dla osoby do 18 roku życia),

89 zł – bilet dla seniora (65+),

89 – bilet dla kobiet w ciąży,

89 zł – bilet normalny dla osoby niepełnosprawnej (dorośli i osoby powyżej 12 roku życia),

69 zł – bilet ulgowy dla osoby niepełnosprawnej (osoby do 12 roku życia)

Energylandia – godziny otwarcia:

Park jest czynny przez 7 dni w tygodniu od godziny 10:00 do 18:00, a w okresie wakacyjnym (27.06 – 31.08) w godzinach 10:00 – 20:00.