Małopolska słynie z wielu niezwykłych atrakcji turystycznych. Tej region ma wręcz niesamowity potencjał do rozwoju wszelkich form aktywności. Polska południowa oferuje turystom niezliczoną ilość fascynujących atrakcji. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy zwiedzania miejsc i obiektów związanych z historią, jak i korzystania z walorów natury. Nasz artykuł stanowi poradnik skierowany dla wszystkich osób wybierających się na trzydniową wycieczkę w okolice Krakowa. Oto gotowy plan zwiedzania największych atrakcji Małopolski wraz z informacjami, gdzie warto zatrzymać się na nocleg.

Plan twojej wycieczki

 

Dzień 1: Kraków

10:00 przyjazd do Krakowa

10:30 kawa na Rynku Głównym

11:30 zwiedzanie Starego Miasta wzdłuż Drogi Królewskiej

14:00 podziwianie panoramy miasta ze Wzgórza Wawelskiego

14:30 obiad na Rynku

16:00 spacer na Kazimierz

18:00 zapiekanki na Placu Nowym

20:00 nocleg na Kazimierzu

Dzień 2: wycieczka na Leskowiec

10:00 wyjazd z Krakowa

11:30 dotarcie na parking w Rzykach

12:00 szlak na Leskowiec

14:00 obiad w Schronisku PTTK na Leskowcu

15:30 droga powrotna

16:30 powrót na parking w Rzykach

17:30 zakwaterowanie w WesternCamp

Dzień 3: Energylandia

9:00 śniadanie w restauracji WesternCamp

10:00 zabawa w Energylandii

14:00 przerwa na obiad (strefa gastronomiczna)

18:00/20:00 powrót do domu

Kraków: Stare Miasto, Droga Królewska, Wawel

Kościół Mariacki w Krakowie

Miejscem, w którym rozpoczniemy naszą wycieczkę, będzie oczywiście Kraków. To wspaniałe miasto z prawdziwie artystyczną duszą, które od lat przyciąga podróżników z najdalszych stron świata. Najsłynniejszą, a zarazem najchętniej uczęszczaną trasą turystyczną w Krakowie jest słynna Via Regia, czyli Trakt Królewski. To historyczna droga, którą do miasta wjeżdżali królowie, posłowie i inne znamienite osobistości udające się na Wawel. Zwiedzanie rozpoczniemy przy Placu Matejki. Zanim wyruszymy w drogę zatrzymajmy się na chwilę w którejś z okolicznych kawiarni, by poczuć (i posmakować!) niezwykły klimat tego miejsca. Następnie udajemy się pod Barbakan, przechodzimy przez średniowieczną Bramą Floriańską i lądujemy na jednej z najpiękniejszych ulic Krakowa – ulicy Floriańskiej. Podziwiając szereg zabytkowych kamienic po chwili dochodzimy do jednej z najważniejszych budowli sakralnych Krakowa, czyli Kościoła Mariackiego. Gotycka Bazylika Mariacka otwiera nam widok na jeden z największych zachowanych średniowiecznych rynków Europy – Rynek Główny. Możemy podziwiać tu takie perły architektury jak Sukiennice, Wieża Ratuszowa czy maleńki kościółek św. Wojciecha. Spacer kontynuujemy ulicą Grodzką, mijamy Plac Wszystkich Świętych, gdzie możemy podziwiać gotyckie kościoły: Franciszkanów i Dominikanów, przechodzimy obok romańskich wież kościoła św. Andrzeja i barokowego kościoła śś. Piotra i Pawła, po czym skręcamy w malowniczą ulicę Kanoniczą. Po chwili naszym oczom ukaże się fenomenalny widok na Wzgórze Wawelskie z Zamkiem Królewskim. W tym miejscu możemy zrobić sobie małą przerwę na obiad. Możemy też najpierw wyjść na Wawel, nacieszyć oczy przepiękną panoramą roztaczającą się na wijącą się u naszych stóp rzekę Wisłę, a do restauracji pójść nieco później. Ostatnim punktem dzisiejszego dnia będzie spacer na oddalonej o kilkanaście minut drogi piechotą kolorowej dzielnicy Kazimierz, gdzie polecamy zatrzymać się na nocleg. Wskazówka od nas: będąc na Kazimierzu koniecznie zamówcie słynne zapiekanki w Okrąglaku, klimatycznej haki targowej na Placu Nowym!

Wycieczka na Leskowiec

Ścieżka w lesie podczas wiosny

Kolejnego dnia zapraszamy was na odprężającą wycieczkę w Beskidy. Naszym celem będzie Leskowiec, szczyt położony we wschodniej części Beskidu Małego o wysokości 922 m n.p.m. Na wejście proponujemy czarny szlak z Rzyk-Jagódek (współrzędne parkingu to: 49.797223, 19.425068). To najkrótszy możliwy szlak wiodący na szczyt Leskowca, co nie znaczy jednak, że trasa przez cały czas będzie łagodna. Po stosunkowo łatwym podejściu czeka nas 2-kilometrowy odcinek, na którym musimy pokonać aż 400 metrów przewyższenia. Opłaca się jednak podjąć to wyzwanie, ponieważ po drodze zobaczymy wiele widokowych miejsc. Po dojściu na przełęcz im. Wł. Midowicza (868 m n.p.m.) możemy zdobyć szczyt Leskowca lub od razu udać się do schroniska. Warto skusić się na odrobinę dodatkowego wysiłku i udać się na wzniesienie, z którego roztaczają się bardzo przyjemne dla oka widoki. Tym samym szlakiem, którym wyszliśmy na szczyt Leskowca, wracamy do schroniska. Tutaj proponujemy zrobić sobie małą przerwę na obiad. Z jedzeniem nie trzeba się spieszyć, ponieważ zejście na dół nie zajmie nam dłużej niż godzinę. Naszą wędrówkę kontynuujemy szlakiem niebieskim i zielonym, przebiegającymi przez Polanę Beskid. Po drodze szlaki ponownie krzyżują się ze szlakiem czarnym, na który wchodzimy i po kilkunastu minutach jesteśmy z powrotem przy samochodzie.

Nocleg w WesternCamp

Buty kowbojskie na drewnianej podłodze

Z Rzyk udajemy się na kolejny nocleg. Tym razem kierujemy się do oddalonej o około pół godziny drogi miejscowości Zator. Znajdziemy tutaj wyjątkowy ośrodek wypoczynkowy stylizowany na westernowe miasteczko. Choć okolica posiada bardzo rozbudowaną bazę turystyczną, polecamy zatrzymać się właśnie tutaj. WesterCamp oferuje gościom różnorodne opcje zakwaterowania: od przytulnych, komfortowo urządzonych domków, przez oryginalne indiańskie tipi, aż po drewniane wozy kowbojskie. WesternCamp to miejsce, w którym warto się zatrzymać jeszcze z jednego powodu… Ale o tym dopiero za chwilę.

Największy park rozrywki w Polsce

Wodne atrakcje w Energylandii

Nieopodal kowbojskiego miasteczka znajduje się jedna z największych atrakcji województwa małopolskiego. Mowa tu oczywiście o Energylandii – największym i najnowocześniejszym parku rozrywki w całym naszym kraju. Podróżując po tych okolicach koniecznie musicie tu zajrzeć. Rodzinny Park Rozrywki Energylandia to gigantyczne przedsięwzięcie, obejmujące blisko 80 różnorodnych atrakcji przeznaczonych dla gości w każdym wieku. Spędzicie tu dzień pełen wrażeń w sześciu całkowicie odmiennych strefach tematycznych, w których czekają na was fantastyczne urządzenia rozrywkowe, niesamowite pokazy, zdumiewające widowiska plenerowe i wiele innych niesamowitych atrakcji. Na miejscu znajduje się też rozbudowana strefa gastronomiczna, w której możecie zjeść smaczny i pożywny posiłek bez konieczności opuszczania wesołego miasteczka. Pobyt w Energylandii będzie fantastycznym zwieńczeniem waszej podróży po Małopolsce. Wspomnienia z tego niezwykłego miejsca z pewnością pozostaną z wami na długo.

Kościół Mariacki w Krakowie
Responsive image

Zapisz się
do naszego newslettera

Responsive image
Responsive image
Responsive image
Responsive image
Responsive image