Małopolska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów naszego kraju. Ta niezwykle zróżnicowana kraina kusi bogactwem zabytków, folkloru, tradycji i kultury. Prawdziwą perłą województwa małopolskiego jest tutejsza przyroda: znajdziemy tu aż 6 parków narodowych, 84 rezerwaty przyrody, 11 parków krajobrazowych i aż 3 obszary ochrony Natura 2000. Walory przyrodnicze regionu oraz liczne atrakcje znajdujące się na jego terenie sprawiają, że to doskonały kierunek podróży bez względu na porę roku. W Małopolsce każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie. Region ten niewątpliwie wyróżnia się swoimi atutami: wyjątkową przyrodą, malowniczymi widokami, osobliwą tradycją kulinarną, barwnym folklorem, wspaniałą architekturą i historycznymi zabytkami. Wszystkie te czynniki sprawiają, że Małopolska jest idealnym kierunkiem podróży dla turystów krajowych i zagranicznych. Szukasz wakacyjnych inspiracji? Sprawdź, jakie miejsca i atrakcje warto odwiedzić podczas trzydniowej wycieczki!

Zatłoczona ulica przy krakowskim rynku z widokiem na Kościół Mariacki

Plan twojej wycieczki

Dzień 1: Kraków

10:00 kawa na Rynku

11:00 zwiedzanie Starego Miasta

14:00 obiad na Kazimierzu

15:00 zwiedzanie Kazimierza

17:00 spacer nad Wisłą

18:00 zwiedzanie Podgórza

19:00 nocleg w Podgórzu

Dzień 2: Las Zabierzowski i Szlak Mnikowski

9:00 śniadanie na Kazimierzu

10:00 wyjazd z Krakowa

11:00 – 17:00 spacer po Lesie Zabierzowskim i odpoczynek w miejscu dawnego kamieniołomu

18:00 zakwaterowanie w ośrodku WesternCamp

19:00 kolacja w restauracji Bonanza

Dzień 3: Energylandia

10:00 – 18:00 całodzienny pobyt w parku rozrywki

13:00 obiad w strefie gastronomicznej Energylandii

Magiczny Kraków

We wszelkich zestawieniach turystycznych hitów województwa małopolskiego pierwsze miejsce niemal zawsze zajmuje Kraków. Nie ma się zresztą czemu dziwić, bowiem stolica Małopolski zachwyci dosłownie każdego. Kraków szczyci się tytułem najchętniej odwiedzanego miasta w całym kraju, oferując cenne zabytki, liczne muzea i wystawy, urokliwe miejsca na spacery, ciekawe punkty widokowe, niezliczone klimatyczne kawiarenki oraz wyjątkowe atrakcje turystyczne. Skoro na zwiedzanie Krakowa przeznaczyłeś tylko jeden dzień, skup się na tym, co najważniejsze. Jeśli lubisz spacerować i chcecie zobaczyć jak najwięcej, zacznij od Rynku Głównego. Zwiedzanie Krakowa w jeden dzień stanowi pewne wyzwanie, dlatego dzień zacznij od filiżanki kawy z widokiem na Sukiennice. Gwarantujemy, że wypijesz tu jedną z lepszych kaw w życiu! Krakowski rynek jest bez wątpienia miejscem magicznym. Zobaczysz tu słynne na cały świat zabytki, jak gotycki Kościół Mariacki z fenomenalnym ołtarzem autorstwa Wita Stwosza, znajdujące się w centralnej części rynku Sukiennice, niegdyś najważniejszą instytucję miasta, monumentalny Ratusz, w podziemiach którego mieści się teatr, oraz rząd kilkusetletnich zabytkowych kamienic, w których znajdują się m.in. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Międzynarodowe Centrum kultury czy sklepy z ekskluzywnymi towarami. Po zwiedzeniu najstarszej części miasta wybierzcie się na spacer na Kazimierz. W tej niezwykle barwnej dzielnicy mieszają się wpływy chrześcijańskie i żydowskie. Z Kazimierza przespacerujcie się nad Wisłę, a następnie przejdźcie słynną Kładką Ojca Bernatka do Podgórza – jednej z najciekawszych dzielnic Krakowa. Odkryjecie tam mnóstwo interesujących miejsc wartych zobaczenia, m.in. Rynek Podgórski z neogotyckim kościołem św. Józefa, przepiękny Park Bednarskiego czy tajemniczy Kopiec Krakusa. Podgórze szczyci się też bogatą ofertą noclegową, dlatego bez problemu znajdziecie tu coś dla siebie.

Małopolska aktywnie, czyli poznajemy jurajskie dolinki

Ścieżka w lesie pośród drzew

W bliskiej okolicy Krakowa znajduje się mnóstwo fantastycznych szlaków turystycznych. Jednym z najciekawszych i najbardziej malowniczych terenów rekreacyjnych jest niebieski szlak Zabierzów – Mników. Cała trasa liczy około 17 km w jedną stronę, lecz by poczuć niezwykły klimat tego miejsca wystarczy przejść jego fragment. Wycieczkę polecamy zacząć od strony Zabierzowa, niewielkiej miejscowości położonej niespełna 17 km od ścisłego centrum Krakowa. Poruszając się po terenie Lasu Zabierzowskiego łatwo odnajdziesz właściwą drogę – trzymaj się po prostu oznaczenia trasy turystycznej składającego się z trzech poziomych pasów w układzie biały-niebieski-biały. Przez Las Zabierzowski przebiega część Szlaku Mnikowskiego (a dokładnie jego nieco ponad 4 kilometry). W północnej części trasy, schodząc kilkadziesiąt metrów w bok, odnajdziesz malowniczy zalew utworzony na zrewitalizowanym terenie dawnego kamieniołomu wapienia jurajskiego. Kamieniołom i zalew w Zabierzowie to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców okolicznych miejscowości. Akwen przyciąga sporo osób – nad wodą zbudowano drewnianą promenadę, ławeczki oraz wiatę. Znajdziesz tam też małą plażę (niestety ze względów sanitarnych kąpiel jest zabroniona). Całodniowa wycieczka do Lasu Zabierzowskiego sprawi, że wyciszysz się i wypoczniesz. Czas spędzony na łonie natury pozwoli ci naładować akumulatory z dala od zgiełku wielkiego miasta.

Nocleg w kowbojskiej wiosce

Stopa w strzemieniu siodła na koniu

Trzydniowa podróż po Małopolsce to także okazja poznania ciekawych obiektów noclegowych. Jedną z najbardziej oryginalnych inwestycji ostatnich lat jest kompleks WesternCamp w Zatorze. To niezwykły ośrodek wzorowany na kowbojskim miasteczku rodem z Dzikiego Zachodu. Dojazd na miejsce z Zabierzowa nie zajmie ci dłużej niż 40 minut. Ośrodek dysponuje blisko 600 miejscami noclegowymi w komfortowych domkach, oryginalnych indiańskich tipi oraz kowbojskich wozach. Na terenie kompleksu funkcjonuje też urokliwie usytuowana Restauracja Bonanza.

Energylandia – niezapomniane emocje dla każdego!

Niezaprzeczalną zaletą ośrodka WesternCamp jest jego położenie – obiekt znajduje się w pobliżu największego i najnowocześniejszego parku rozrywki w Polsce! W Energylandii, bo oczywiście o niej tutaj mowa, przeżyjesz wyjątkową przygodę i spędzisz fantastyczny czas. Park tematyczny Energylandia oddaje do dyspozycji swoich gości aż 94 niezwykłe atrakcje zapewniające spektakularne doznania. Emocje, których tu doświadczysz, pozostaną w twojej pamięci na długo. Świetna zabawa gwarantowana!