Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi ciepłe miesiące, coraz dłuższe dni oraz więcej czasu i energii na odkrywanie ciekawych miejsc, także w Polsce. Wielu rodzinom z dziećmi zależy na tym, by jak najlepiej wykorzystywać wolne weekendy, a przy tym nie zrujnować domowego budżetu. Podobnie sytuacja ma się ze studentami, chcącymi wyrwać się choć na chwilę od książek przed letnią sesją, czy młodzieży, która zwyczajnie ma mniejszą mobilność. Dziś chcielibyśmy Wam zaproponować plan wycieczki jednodniowej w Małopolsce. Ta wspaniała wycieczka połączy elementy historii i rozrywki – najpierw zwiedzimy niecodzienne Muzeum Życia Codziennego w Płazie, a następnie pojedziemy do Energylandii, jedynego w swoim rodzaju parku rozrywki w Polsce, którego pozazdrościć nam mogą europejscy sąsiedzi. Jaki jest plan wycieczki jednodniowej po Małopolsce? Jak zorganizować taką wycieczkę?

Informacje organizacyjne

Podczas wycieczki najwygodniej poruszać się samochodem, nasze dwie dzisiejsze atrakcje dzieli od siebie zaledwie 20 km. W zależności od miejsca startu, Krakowa lub Katowic, istnieje możliwość dojechania do Zatoru autobusem lub pociągiem i przejechanie do Płazu taksówką lub lokalnymi busikami, które jednak nie jeżdżą regularnie, zwłaszcza w weekendy. Samochód jest najlepszą i najbardziej ekonomiczną opcją – przed muzeum w Płazie parkingi nie są płatne, a w Energylandii za całodzienne parkowanie płaci się 5 złotych. Co ze sobą spakować? Przede wszystkim przekąski, wodę, okulary przeciwsłoneczne i zestaw basenowy (jeśli w Energylandii chcecie skorzystać z dobrodziejstw strefy Water Park). Ubierzcie się w wygodne ubrania i buty, naładujcie aparaty i telefony – dzisiaj czeka Was wspaniała przygoda!

Dotknij historii w Płazie – Muzeum Życia Codziennego 1939-1979

Początek wycieczki jednodniowej zaplanujcie na godzinę 10:00 w Płazie-Wapennik (niedaleko Chrzanowa). Znajduje się tu małe, niepozorne i jedyne w swoim rodzaju Muzeum Życia Codziennego, bardzo ważny relikt przeszłości i ważna lokalna atrakcja. Mieści się ono w kilku pomieszczeniach na strychu w prywatnym domu, dlatego podróżując tam należy poinformować wcześniej gospodarzy o takim zamiarze. Właścicielem muzeum jest Stanisław Garlicki (kontakt: tel. 694 716 146 email: sgarlicki@gmail.com). Obiekt znajduje się na ul. Jana III Sobieskiego 38. Muzeum Życia Codziennego powstało z pasji i determinacji pana Stanisława, który pragnął zachować i przybliżyć kolejnym pokoleniom realia codziennego życia w czasie II wojny światowej i PRL. Goście mają okazję przenieść się do ubiegłej epoki, do domu w dzielnicy robotniczej. Ekspozycja obejmuje zabytkowe meble, przedmioty oraz idealnie zachowuje styl i klimat dawnej epoki. I chociaż pomiędzy tamtymi czasami dzieli nas zaledwie kilkadziesiąt lat, w tożsamości młodych Polaków PRL-owski styl i architektura to zamierzchłe (i często niezrozumiane) czasy. Pan Stanisław Garlicki z pasją oprowadza i opowiada o życiu po wojnie w Chrzanowie i cierpliwie wyjaśnia, do czego służyły wszystkie przedmioty. Odwiedziny w Muzeum Życia Codziennego w Płazie mogą być wręcz „podróżą sentymentalną” dla pokolenia urodzonego w latach 60. i 70., które zapamiętało tamtejszy styl z własnego dzieciństwa. Zachwytów, zdziwień i wzruszeń nie zabraknie, a dzieci i młodzież na pewno zainteresuje wprawnie opowiadana przez pana Stanisława historia. W końcu żywa opowieść i obraz to o wiele bardziej efektywniejsza nauka, niż szkolna lekcja lub zajęcia e-learningowe. Bilety wstępu do muzeum kosztują wedle indywidualnego uznania, ale nie zapomnijcie o wspieraniu lokalnych obiektów muzealnych i miejsc pamięci. Na zwiedzanie przeznacza się zwykle półtorej godziny-dwie. Po tej wyjątkowej lekcji historii czeka Was ok. 25 minutowa podróż do Parku Rozrywki Energylandia.

Rodzinny Park Rozrywki Energylandia w Zatorze – obietnica niezapomnianej zabawy

Wiele osób goszcząc w Energylanii po raz pierwszy ze zdziwieniem odkrywa, jaka to wspaniała atrakcja w Małopolsce (i jak mogli wcześniej tu nie przyjechać!). Ten park rozrywki to nie tylko nasza narodowa duma, ale i największy tego typu obiekt w całej Europie. Nic dziwnego, że w sezonie można tu spotkać gości z różnych krajów, których łączy jedno – świetna zabawa! Energylandia z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników rozrywki i górskich kolejek. Park jest otwarty w miesiącach poprzedzających wakacje w godzinach od 10:00 do 18:00 w dni powszednie, a w weekendy od 10:00 do 20:00. Miesiące wakacyjne to czas wielu wydarzeń i eventów, wówczas godziny otwarcia Energylandii wydłużają się nawet do 23:00. Nie zmienia się natomiast cena biletu, który zawsze obowiązuje w danym dniu od godzin otwarcia do godzin zamknięcia. Aktualne ceny biletów w Energylandii i wszystkie zapowiadane wydarzenia można sprawdzić na oficjalnej stronie parku. W sezonie 2020/2021 bilety jednodniowe dla osób dorosłych kosztują 139 złotych, dla dzieci do 140 cm wzrostu 89 złotych (oraz dla kobiet w ciąży – uwaga, należy okazać książeczkę ciąży, osób niepełnosprawnych i seniorów), a dzieci do 3 lat płacą symboliczną złotówkę. Do 18 życia w dniu urodzin solenizant płaci 1 zł za bilet – odwiedziny w parku są więc doskonałą okazją do świętowania tego ważnego dnia!

Jakie są największe atrakcje w Energylandii? Park rozrywki ma powierzchnię 35 hektarów, w której wydzielono kilka stref tematycznych: Bajkolandię, Strefę Familijną, Strefę Ekstremalną, Water Park, Smoczy Gród i Aqualantis (otwarcie ma nastąpić w tym sezonie). Na terenie Energylandii możemy znaleźć aż 15 imponujących górskich kolejek, w tym perełki architektoniczne bijące rekordy popularności (i szybkości), takie jak kosmiczny Hyperion i hybrydowa kolejka Zadra. Prócz nich goście mają okazję przejechać się klasycznymi kolejkami (jak np. Boomerang, Frida, Energuś), odwróconymi (Mayan i Dragon) czy spinning coasterami, takimi jak Formuła, Viking czy przygotowana z myślą o najmłodszych, Happy Loops. Oprócz kolejek, w parku na gości czeka ponad 80 różnych atrakcji: karuzel, zjeżdżalni i innych ciekawych obiektów. Nie brakuje obiektów gastronomicznych, w których można się posilić między szaleństwami. Warto też wspomnieć, że Energylandia spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, posiada wymagane certyfikaty jakości oraz regulaminy korzystania z konkretnych obiektów. W czasie pandemii Covid-19 wprowadziła kompleksową dezynfekcję wszystkich urządzeń, by zapewnić swoim gościom jeszcze więcej komfortu, niż zazwyczaj.

Jeśli wybierzecie weekend na swoją wycieczkę jednodniową, zostańcie w parku aż do zapadnięcia zmroku. Oświetlone maszyny i obiekty tworzą niesamowity i wciągający klimat. Na pewno zechcecie tu wrócić nie raz! W czasie sprzyjającej pogody nie zapomnijcie skorzystać z parku wodnego w strefie Water Park i poczuć się jak na egzotycznych wakacjach. Wracając wieczorem do domu, na pewno Wasza rodzina i znajomi będą zachwyceni tym pełnym wrażeń dniem!