W Małopolsce jest mnóstwo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Wiele z nich jest jeszcze zupełnie nieodkrytych lub znanych jedynie nielicznym. Do takich miejsc z pewnością należą tutejsze… winnice. Mało kto wie, że okolice Krakowa są jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów winiarskich w Polsce. W Małopolsce zarejestrowanych jest już ponad sto winnic. Jeśli szukacie ciekawego miejsca na jednodniową wycieczkę w pobliżu Krakowa, koniecznie wybierzcie się do Winnicy Zagardle!

Winnice w Małopolsce

Małopolski Szlak Winny to przepiękna trasa turystyczna wiodąca przez najbardziej malownicze zakątki regionu. To także jeden z najoryginalniejszych szlaków dziedzictwa kulturowego Małopolski. Ideą tego niezwykłego szlaku jest zachęcenie turystów do odkrycia małopolskich winnic oraz poznania bogatej historii uprawy winorośli na ziemiach polskich. Małopolski Szlak Winny łączy kilkadziesiąt wyjątkowych winiarni z regionu. Choć z winami zazwyczaj kojarzymy inne kraje Europy, polskie wina w niczym nie ustępują gatunkom pochodzącym z Włoch czy Francji. Małopolska nieprzypadkowo jest przez wielu nazywana „polską Toskanią”. Winorośl uprawia się w naszym kraju od kilkuset lat. Pierwsze winnice zakładali sprowadzeni na polskie ziemie zakonnicy. Niestety, wskutek XVII-wiecznych katastrof – klimatycznej i gospodarczej – polskie winiarstwo na jakiś czas niemal zupełnie zanikło. Od niedawna mamy jednak okazję obserwować prawdziwy renesans rodzimych tradycji winiarskich, czego doskonałym przykładem jest właśnie Małopolska. Dwa główne zagłębia winiarstwa znajdują się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej oraz na ziemi tarnowskiej. Najbardziej znaną krainą związaną z uprawą winorośli są okolice na północ od Krakowa. To właśnie tam, w malowniczo położonej miejscowości Szczodrkowice, znajduje się jedna z najpiękniejszych winnic regionu – Winnica Zagardle.

Winnica Zagardle w Szczodrkowicach

Zbliżenie na kiść ciemnych winogron

Winnica Zagardle, założona i prowadzona przez pana Pawła Cisowskiego, została włączona do Małopolskiego Szlaku Winnego w roku 2017. Od centrum Krakowa dzieli ją jedyne 20 km, które bez problemu pokonamy samochodem w niecałe 40 minut. To właśnie tu, na słonecznych wzgórzach spokojnej, wiejskiej okolicy powstało miejsce, w którym bogata tradycja winiarska jest wciąż żywa i starannie pielęgnowana. Winnica Zagardle od samego początku była rodzinnym przedsięwzięciem, tworzonym z pasją i miłością. W pobliżu winiarni znajdziemy mnóstwo ciekawych miejsc do spędzania wolnego czasu. Pobyt w okolicy stanowi wspaniałą okazję do oderwania się od codzienności i zakosztowania odrobiny magii, z jaką nierozerwalnie związana jest kultura polskiej wsi. Zwiedzanie winnicy w Szczodrkowicach trwa około 2 godzin. Kosz zwiedzania uzależniony jest od ilości uczestników. Przy grupach 1-4 osób pobyt w winnicy (wraz z degustacją) kosztuje 200 zł, a dla grup powyżej 4 osób – 200 zł i dodatkowo 35 zł za osobę. W przypadku grup powyżej 10 osób koszt zwiedzania to 35 zł za osobę. Cena obejmuje oprowadzanie po przetwórni oraz degustację czterech rodzajów wina. Jeśli chcemy, możemy oczywiście skosztować większej ilość rodzajów win, a także zamówić przekąski (wędliny, sery). Próbując win z Winnicy Zagardle mamy okazję przekonać się o niezwykłej jakości rodzimych trunków. Jako ciekawostkę warto dodać, że każdą butelkę wina pochodzącego z Winnicy Zagardle zdobi wizerunek psa właścicieli o imieniu Cheri. Właściciele zapewniają, że ich wina to wyrób wytwarzany w sposób tradycyjny, pełen naturalnych aromatów i wyjątkowych nut smakowych. Musicie go spróbować!