Lato – ciepłe i długie wieczory, słoneczna pogoda, brązowa opalenizna i beztroski czas. Latem dni upływają przyjemniej, a i praca przy biurku bywa znośniejsza. Dla dzieci – wyczekiwany przez cały rok czas wakacji, dla dorosłych okazja do wzmożonej aktywności na zewnątrz i planowania każdego weekendu w ciekawym miejscu. Nie każdy ma możliwość dłuższego wyjazdu, na szczęście pomysłów na wycieczki jednodniowe po Polsce nie brakuje. Świetnym miejscem na całodniowy wypad jest największy w Polsce (i w Europie) Park Rozrywki Energylandia położony w Zatorze, pomiędzy Krakowem a Katowicami. Jak zorganizować wycieczkę jednodniową do Energylandii?
Jak dojechać do Energylandii?
Miejscowość Zator znajduje się pomiędzy dwoma największymi aglomeracjami w Małopolsce, Krakowem i Katowicami, około 50 km od centrum każdego z tych miast. Dojazd do parku nie stanowi żadnego problemu – osoby zmotoryzowane dostaną się tu z Katowic jadąc od węzła Balin w stronę Oświęcimia, a następnie drogą na Kraków i Wadowice (DW780 i DW781), a z Krakowa jedzie się przez węzeł Rudno na Alwernię, a następnie w kierunku Oświęcimia. Warto pojechać do Energylandii samochodem, park udostępnia parking w atrakcyjnej cenie – 5 złotych za cały dzień. Jeśli podróż samochodem nie jest możliwa, do wyboru są bezpośrednie autokary z dworców autobusowych w Krakowie, Katowicach, Zakopanem i Wrocławiu, odjeżdżające w godzinach porannych (ceny za bilet w obie strony, co jest korzystnym rozwiązaniem podczas wycieczki jednodniowej, w zależności od trasy kosztują od 29 złotych od osoby do 69 złotych od osoby) lub pociągi z Krakowa, Wadowic, Oświęcimia lub Katowic. Bilety pociągowe rezerwuje się bezpośrednio u przewoźnika, a z Zatoru do Energylandii można podjechać miejskim busem lub zamówić taksówkę.
Ceny biletów w Energylandii oraz udogodnienia
Patrząc na cennik biletowy największego parku rozrywki w Polsce jest się miło zaskoczonym atrakcyjnymi cenami i ulgami, które są proponowane odwiedzającym. Park jest zdecydowanie nastawiony na uśmiechniętego i usatysfakcjonowanego klienta, który po jednej wizycie będzie chciał przyjechać tutaj jeszcze niejeden raz. Nic dziwnego, że każdy sezon bije kolejny rekord odwiedzin. Zaczęło się od 200 tysięcy ludzi, a 2019 zakończył się już 2 milionami gości! Energylandia proponuje bilety wstępu z nielimitowanym dostępem do wszystkich atrakcji (z wyłączeniem punktów gastronomicznych i usługowych oraz sklepów) w korzystnych cenach: indywidualne bilety jednodniowe dla osoby dorosłej to koszt 139 złotych za cały dzień, bilet ulgowy dla dzieci do 140 cm wzrostu za 89 złotych, a dzieci do lat 3 wchodzą za symboliczną złotówkę. Wycieczka jednodniowa do Energylandii to też świetny pomysł na prezent urodzinowy – do 18 roku życia bilet w dniu urodzin to 1 złoty. Młode pary z fotografem wejdą za 1 zł, seniorzy od 65 roku życia za 89 złotych, podobnie jak kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne.
Jak zaplanować wycieczkę jednodniową?
By w pełni skorzystać z atrakcji Energylandii, wycieczkę warto zacząć od godzin porannych. W dni tygodnia w roku szkolnym park otwarty jest od godziny 10:00 do godziny 18:00, w weekendy do 20:00, w miesiącach wakacyjnych w każdym dniu od 10:00 do 20:00, a podczas wydarzeń specjalnych nawet do 23:00. Dat wydarzeń specjalnych i wszelkich potrzebnych informacji należy szukać na oficjalnej stronie parku, która jest na bieżąco aktualizowana. Polecamy planować wycieczkę jednodniową z wyprzedzeniem i zarezerwować bilety online, ale spontaniczne wypady również w chodzą w grę – atrakcji dla gości na pewno nie zabraknie. Jeśli po całym dniu spędzonym na zabawie nadal będziecie czuli dużo energii do spożytkowania, dobrym rozwiązaniem jest udanie się na pobliski Western Camp, gdzie w restauracji można zjeść pyszną kolację, a o 20:30 wziąć udział w kinie plenerowym i w ten sposób zakończyć dzień. Western Camp to też doskonałe i ciekawe miejsce noclegowe, stylizowane na camping na dzikim zachodzie.
Największe atrakcje zatorskiego parku rozrywki
Energylandia mieści się na obszarze niemal 30 ha i jest podzielona na pięć stref tematycznych: Bajkolandię, Strefę Familijną, Strefę Ekstremalną, Water Park oraz otwarty w sezonie 2019 Smoczy Gród. Natomiast w sezonie 2020 przewidziano otwarcie szóstej strefy, Aqualantis. Jak widać, park prężnie się rozwija i dostarcza wielbicielom dobrej rozrywki coraz więcej atrakcji! Nie sposób skorzystać z każdej kolejki czy obiektu w Energyladnii, więc planując wycieczkę jednodniową warto wybrać kilka pozycji obowiązkowych. Jedną z perełek parku jest mega coaster Hyperion, który można znaleźć w Strefie Ekstremalnej. Maszyna została zaprojektowana i zrealizowana przy współpracy ze szwajcarską firmą Intamin Amusement Rides, specjalizującą się w konstruowaniu kolejek górskich na całym świecie. Hyperion ma swoją magiczną historię – zagubiony w kosmosie statek Hyperion_1 wpada w czarną dziurę i pędzi przez potężny tunel czasoprzestrzenny. Po wylądowaniu załoga ze zdziwieniem odkrywa, że znalazła się w zupełnie innym świecie, na planecie Hyper Novi, która przypomina Ziemię… Z takim zapleczem wysoka na 77 metrów i opadająca na 82 metry do podziemnego tunelu przy prędkości do 140 km/h Hyperion zabiera swych gości w niesamowitą podróż po kosmosie, oczywiście z adekwatnymi efektami: dodatnimi i ujemnymi przeciążeniami, momentami nieważkości i zabawą z grawitacją. Najwięksi śmiałkowie podczas jednodniowej wycieczki mogą korzystać z tego mega coastera do woli! Ostrzegamy, że podczas przejażdżki można się też zamoczyć wodą.
W zachwyt wprawia także nowiutka Zadra, skonstruowana i zrealizowana przy współpracy Rocky Mountain Constructions i Vekoma, również specjalistów w dziedzinie kolejek wysokogórskich. Zadra zlokalizowana jest w Smoczym Grodzie, stylizowanym na średniowieczne miasteczko. Piętnasty roller coaster w Energylandii doda adrenaliny nawet najodważniejszym osobom – kolejka ma wysokość 63,8 metrów, tor długi na 1316 metrów i rozpędza się do 120 km/h przy spadach i skośnych zakrętach. Pierwszy spad Zadry ma nachylenie aż 90 stopni! Podobnie jak Hyperion, na Zadrze można doznać uczucia nieważkości oraz różnych efektów grawitacyjnych, a przy okazji podziwiać panoramę Zatoru.
Dla osób, które nie przepadają za ekstremalnymi kolejkami górskimi, a nadmierna prędkość przyprawia je o mdłości, Energylandia ma także wiele do zaoferowania. Świetna zabawa czeka na nie w strefie Water Park – pełny relaks, zabawa i ochłodzenie w jednym. Ulubionymi atrakcjami w Water Parku są wodne zjeżdżalnie w obiekcie Tropical Fun, a na Tropical Splash można spróbować swoich umiejętności w szybkich zjazdach i wziąć udział w wyścigach. Wesołe pluskanie zaliczycie na Aloha Slide i Tiki Ride. Natomiast na Statku ze zjeżdżalniami z powodzeniem odpoczniecie i zrelaksujecie się w ogromnym basenie, który udostępniony jest także najmłodszym. Wokół basenu w sezonie wakacyjnym rozstawione są leżaki, parasole i palmy, przywodzące na myśl egzotyczne kraje.
Obiad w parku rozrywki
Podczas całodniowej wycieczki pełnej mocnych wrażeń głód na pewno nie da o sobie zapomnieć. W Energylandii znajdziecie mnóstwo stylizowanych w różnej tematyce knajpek, budek z przekąskami, pubów czy eleganckich restauracji. Dla wielbicieli słodkości polecamy knajpkę Mr. Naleśnik, w którym można zjeść naleśniki z wymyślnymi nadzieniami, a mięsożercy na pewno odnajdą się w Chrupiących Kurczakach, Szaszłyku – Indyczym Kopytku, Churros i Viking Kebab. W parku znajduje się także mnóstwo lodziarni, budek z lemoniadą, frytkami i hot-dogami. Osoby, które szukają bardziej specyficznych dań, będą mile widziane w Royal Restaurant, Scandinavia Restaurant czy restauracji Energus. Z pewnością każdy znajdzie swoje ulubione miejsce na posiłek.