Cudze chwalicie, swego nie znacie – tę popularną frazę zaczerpniętą z utworu Stanisława Jachowicza słyszał pewnie każdy z nas. To krótkie zdanie doskonale odzwierciedla walory turystyczne Małopolski. Cały region obfituje w przepiękne krajobrazy, unikatowe zabytki oraz niezwykłą różnorodność fauny i flory. Miejscem szczególnie bogatym w atrakcje turystyczne są okolice Krakowa. Stolica Małopolski stanowi doskonałą bazę wypadową dla wycieczek po regionie. W pobliżu Grodu Kraka znajdziemy niezliczoną ilość atrakcji, których próżno szukać w innych rejonach kraju. Skoro tutaj jesteś, zapewne szukasz ciekawego pomysłu na wycieczkę niedaleko Krakowa. Do mniej znanych, lecz zdobywających coraz większą popularność miejsc w okolicy należą Rudno oraz Regulice. Dlaczego warto tutaj przyjechać? Co warto trzeba zobaczyć po drodze? Skorzystaj z naszego planu i wspólnie z nami odkrywaj wyjątkowe miejsca w pobliżu Krakowa.

Plan twojej wycieczki:

 

9:00 wyjazd z Krakowa

9:40 Zamek Tenczyn w Rudnie

13:00 przerwa na obiad w Restauracji Zamkowej

15:00 przejażdżka kolejką drezynową w Regulicach

Na Szlaku Orlich Gniazd – Zamek Tenczyn w Rudnie

Na szlaku Orlich Gniazd – Zamek Tenczyn w Rudnie źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zamek_Tenczyn,_A-12_(13).JPG

Jedną z największych atrakcji okolic Krakowa jest Jura Krakowsko-Częstochowska, cudny region turystyczny położony na terenie województwa małopolskiego i śląskiego. Na jurajskim szlaku czeka na nas całe mnóstwo wyjątkowych i ciekawych miejsc. Szczególnie popularną trasą jest Szlak Orlich Gniazd, rozciągający się od Krakowa aż po Częstochowę. Orle Gniazda to zespół średniowiecznych warowni wzniesionych z polecenia ówczesnych władców. Swoją nazwę Orle Gniazda zawdzięczają charakterystycznemu usytuowaniu na płaszczyznach wysokich skał dochodzących do kilkudziesięciu metrów wysokości. We wsi Rudno, położonej w odległości 24 km na zachód od Krakowa, mieszczą się ruiny zamku z początków XIV wieku. Znajdująca się tu budowla początkowo była drewniana, by później przeistoczyć się w potężną murowaną twierdzę z podgrodziem i wzmocnionym murem kurtynowym. Zamek jest obecnie udostępniony do zwiedzania w soboty i niedziele w godzinach 10:00 – 17:00. Twierdza w Rudnie jest o tyle wyjątkowa, że została wybudowana na dawnym stożku wulkanicznym! Z ciekawostek warto też wspomnieć, że z budowlą wiążą się trzy zadziwiające legendy. Warto skusić się na zwiedzanie z przewodnikiem i wysłuchać opowieści o tajemniczych dziejach tego fenomenalnego miejsca. Na miejscu funkcjonuje również klimatyczna restauracja, gdzie można skosztować lokalnych specjałów i nabrać sił przed dalszą podróżą.

Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach

 

Kolejny punkt naszej wycieczki to również miejsce wyjątkowe. W położonej nieco ponad 6 km na południowy zachód od Rudna niewielkiej miejscowości Regulice znajduje się jedyna w swoim rodzaju atrakcja łącząca w sobie pasję do kolejnictwa i turystyki. Lokalna Kolej Drezynowa w Regulicach określana jest najpiękniejszym szlakiem kolejowym w Polsce. Podstawę tej osobliwej kolejki stanowi oryginalna linia kolejowa nr 103 Trzebinia-Wadowice, oddana do użytku w roku 1899. Łączna długość linii to 37,408 km. Trasa przez dziesiątki lat była wykorzystywana do transportu pasażerskiego i towarowego, służąc m.in. do przewożenia urobku z pobliskich kamieniołomów melafirów. Współcześnie linia nie pełni już swoich pierwotnych funkcji, jednak jej część została udostępniona dla turystów. Do użytku oddanych jest dziesięć 4-osobowych drezyn rowerowych (napędzanych siłą mięśni nóg) oraz jedna drezyna ręczna (napędzana przy pomocy mięśni rąk). To fantastyczna atrakcja dla wszystkich grup wiekowych. Do wyboru mamy dwie trasy: długą (Regulice-Nieporaz-Alwernia-Regulice, łącznie 11,2 km) oraz krótką (Regulice-Alwernia-Regulice, łącznie 7 km). Przejażdżka drezyną to świetna zabawa, a także okazja do podziwiania niezwykłego bogactwa okolicznej przyrody. Planując wycieczkę kolejką warto sprawdzić wcześniej rozkład jazdy (jest on dostępny na stronie internetowej). Organizatorzy wymagają wcześniejszej rezerwacji miejsc. Można to zrobić telefonicznie lub za pośrednictwem specjalnego modułu online.