Małopolska to doskonały kierunek na wycieczki dwudniowe. Jako rodowici Małopolanie doskonale wiemy, które miejsca tego regionu zasługują na szczególną uwagę pod względem turystycznym. Nasz poradnik potraktujcie jako subiektywną opinię osób znających te tereny od podszewki i wiedzących, czemu naprawdę warto poświęcić swój czas. Specjalnie dla naszych czytelników ułożyliśmy plan podróży spod znaku Małopolska na weekend – ciekawe miejsca w Małopolsce. Podczas takiej wycieczki możecie liczyć na sporą dawkę relaksu, lecz także fantastycznej zabawy dla całej rodziny. Gotowi na niezapomniane wrażenia? Startujemy!

Plan twojej wycieczki – wypad weekendowy

Dzień 1

12:00 – rozpoczęcie wycieczki w zamku Tenczyn w Rudnie; zwiedzanie zamku, a następnie spacer po Tenczyńskim Parku Krajobrazowym,

15:00 – obiad w Tenczynie/Krzeszowicach,

16:30 – przejazd Lokalną Koleją Drezynową w Regulicach,

18:00 – przejazd na miejsce noclegu: WesternCamp Resort (zakwaterowanie około 40 minut),

19:00 – kolacja w restauracji WesternCamp oraz nocleg.

Dzień 2

9:00 – śniadanie w restauracji WesternCamp,

10:00 – całodniowy pobyt w Energylandii; obiad w wewnętrznej strefie gastronomicznej (nie trzeba opuszczać obiektu).

Rudno, ruiny XIV-wiecznego zamku Tenczyn

Naszą wyprawę rozpoczynamy od zwiedzenia ruin jednego z najlepiej zachowanych zamków na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zamek Tenczyn w Rudnie stanowi część systemu Orlich Gniazd – średniowiecznych zamczysk strzegących niegdyś granic Królestwa Polskiego. Co ciekawe, ruiny znajdują się na dawnym stożku wulkanicznym! Ze wzniesienia roztacza się piękny widok na całą okolicę. Zwiedzanie zamku powinno zająć około 30-45 minut; następnie zapraszamy was na spacer po Tenczyńskim Parku Krajobrazowym.

Tenczyński Park Krajobrazowy

Malowniczo położony Tenczyński Park Krajobrazowy to atrakcja przyrodnicza nie bez powodu uznawana za jedno z najpiękniejszych naturalnych siedlisk fauny i flory południowej Polski. Niezwykłe walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe tego miejsca sprawiają, że chce się tu wracać. Park obejmuje m.in. pasmo Garbu Tenczyńskiego, na którego najwyższym wzniesieniu znajduje się właśnie Zamek Tenczyn. Rzeźba terenu jest tu bardzo urozmaicona: zobaczycie tu skały pochodzenia wulkanicznego, spektakularnie uformowane ostańce skalne, przepiękne wapienie górnojurajskie, a nawet bagna. Znaczną część parku porastają lasy, w których występuje wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt. Na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego znajduje się łącznie pięć rezerwatów przyrody: Bukowica, Dolina Mnikowska, Lipowiec, Skała Kmity i Zimny Dół.

Tenczyński Park Krajobrazowy – szlaki

Tenczyński Park Krajobrazowy znajduje się na niebieskim szlaku turystycznym Mników-Zabierzów, którego łączna długość wynosi 17,3 km. Polecamy przejść się nim choć kawałek i podziwiać piękno przyrody nietkniętej ręką człowieka.

Tenczyński Park Krajobrazowy – trasy rowerowe

Jeżeli wolicie zwiedzanie na dwóch kółkach, możecie skorzystać z jednej ze ścieżek rowerowych wytyczonych na terenie parku. To teren, który doskonale nadaje się dla osób początkujących i rodzin z dziećmi. Trasa prowadzi głównie przez las, nie jest też specjalnie wymagająca. Po zwiedzaniu Tenczyńskiego Parku Narodowego najwyższa pora coś zjeść. Polecamy zatrzymać się na obiad w Tenczynie lub Krzeszowicach. 

Drezyny w Regulicach – cennik i trasa

Po obiedzie czas na kolejną fantastyczną atrakcję – i to nie byle jaką, bo jedyną tego typu w Małopolsce! Będąc w tych okolicach wręcz obowiązkowo musicie przejechać się Lokalną Kolejką Drezynową. Do wyboru kilka tras drezynami rowerowymi lub ręcznymi. W zależności od wariantu (w praktyce: od długości trasy), za przejazd zapłacicie od 40 do 80 zł za drezynę. Spokojnie zmieści się na nią cała wasza rodzina!

Westerncamp Resort

Po dniu pełnym wrażeń czas zatrzymać się na nocleg. Okolica obfituje w bogate zaplecze hotelowe, dlatego nie musicie martwić się, że będziecie musieli spać pod gołym niebem (no chyba, że chcecie – wybór w końcu należy do was 😉). Jednak naszym zdaniem warto zatrzymać się w WesternCamp Resort – miasteczku westernowym rodem z amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Na miejscu czeka na was komfortowo wyposażony kompleks hotelowy z własną restauracją i strefą relaksu. To wyjątkowo oryginalne miejsce ma jeszcze jedną ważną zaletę – jest położone zaledwie 18 minut spacerem od parku rozrywki Energylandia! I chyba już się domyślacie, gdzie chcielibyśmy zabrać was jutro…

Atrakcje Małopolska: Rodzinny Park Rozrywki Energylandia

Po zjedzeniu pysznego śniadania w restauracji WesternCamp Resort pora na kolejną dawkę atrakcji. Tym razem pojedziecie (albo po prostu pójdziecie) do Zatora, niewielkiej miejscowości słynącej na cały kraj z największego, najnowocześniejszego i niewątpliwie najciekawszego wesołego miasteczka w Polsce, czyli Energylandii. Godziny otwarcia lunaparku to 10:00 – 18:00, a w sezonie wakacyjnym (27.06 – 31.08.2020) 10:00 – 20:00. Ceny biletów zaczynają się już od złotówki! Dokładny cennik zaprezentujemy wam poniżej. Atrakcje Energylandii można by wymieniać naprawdę długo. Na początek powiemy wam tylko tyle, że znajdziecie tu aż 75 atrakcji podzielonych na sześć całkowicie odmiennych stref tematycznych. Na ogromnym obszarze 35 hektarów czeka na was Strefa Familijna, Bajkolandia, Strefa Ekstremalna (to właśnie tu znajduje się legendarny już hyper coaster Hyperion), Water Park + Tropical Fun, Smoczy Gród (a wraz z nim spektakularna Zadra) i nowość sezonu 2020 – nawiązujący do mitycznej Atlantydy niezwykły Aqualantis. Gwarantujemy, że zabawy jest tu co niemiara, i to dla każdego – zarówno tych małych, jak i trochę większych. Godziny spędzone w Energylandii z pewnością zostaną wam w pamięci na długo. Z czystym sumieniem możemy ją wam polecić jako obowiązkowy punkt podczas waszego weekendu w Małopolsce.

Poniżej podajemy wam aktualny cennik biletów.

Wejścia jednodniowe:

139,00 – bilet normalny (dorośli i osoby powyżej 12 roku życia)

89,00 zł – bilet ulgowy (dzieci do 140 cm wzrostu)

1,00 zł – bilet dla dziecka do lat 3

1,00 zł – bilet urodzinowy (dla osoby do 18 roku życia)

89,00 zł – bilet normalny dla osoby niepełnosprawnej (dorośli i osoby powyżej 12 roku życia; za okazaniem legitymacji)

69,00 zł – bilet ulgowy dla osoby niepełnosprawnej (osoby do 12 roku życia; za okazaniem legitymacji)

W cenie biletu macie dostęp do wszystkich atrakcji znajdujących się na terenie parku. Za pamiątki oraz posiłki ze strefy gastronomicznej możecie zapłacić gotówką lub kartą.