Kraków jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych polskich miast. Nic więc dziwnego, że co roku odwiedzają go tłumy turystów. Dawna stolica kraju i historyczna siedziba królów jest uznawana za miejsce pełne magicznego uroku. Ciekawych atrakcji nie brakuje również w najbliższej okolicy Krakowa. Jeśli widziałeś już wszystkie najważniejsze miejsca w Grodzie Kraka, koniecznie zainteresuj się innymi rejonami wartymi odwiedzenia. By zobaczyć zachwycające miejsca w pobliżu Krakowa wcale nie musisz wyjeżdżać daleko. W promieniu 50 km od stolicy Małopolski znajduje się cała masa lokalizacji godnych uwagi. Zazwyczaj są to miejsca cieszące się dużą popularnością, są jednak wśród nich także mniej znane, nieoczywiste perełki. Dwudniowa wycieczka poza Kraków to doskonała okazja by poznać obszary zasługujące na szczególną uwagę, np. Niepołomice i sąsiadującą z nimi puszczę. Skorzystaj z naszej propozycji aktywnego zwiedzania rejonu Puszczy Niepołomickiej i wraz z nami odkrywaj kolejne atrakcje turystyczne Małopolski.   

Plan twojej wycieczki:

Dzień 1: zabytki Niepołomic

10:00 Zamek Królewski w Niepołomicach

13:00 przerwa na obiad

15:00 Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach

16:00 Rynek w Niepołomicach, Ratusz

17:00 Park Miejski

19:00 nocleg w Niepołomicach

Dzień 2: Puszcza Niepołomicka

9:00 śniadanie na Rynku w Niepołomicach

10:00 Puszcza Niepołomicka (trasy piesze lub rowerowe)

Niepołomice – piękne o każdej porze roku 

Podkrakowskie Niepołomice są jednym z najbardziej urokliwych miasteczek województwa małopolskiego. Odległość od Rynku Głównego w Krakowie do Rynku w Niepołomicach to dokładnie 21 km w linii prostej. Ze względu na korzystne położenie, różnorodny krajobraz i wiele ciekawych atrakcji Niepołomice są fantastycznym kierunkiem wycieczek o każdej porze roku. Historia tego miasta nierozerwalnie łączy się z tutejszym zamkiem. Renesansowy Zamek Królewski został wzniesiony w XVI wieku, w czasach Zygmunta Augusta. Zbudowano go w miejscu wcześniejszej budowli, gotyckiego grodu Kazimierza Wielkiego, faktycznego założyciela Niepołomic. Władca ufundował również inny ważny budynek, piękny gotycki Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników z dwiema wspaniałymi kaplicami kopułowymi oraz dzwonnicą przypominającą basztę obronną. Za czasów jagiellońskich zamek w Niepołomicach stał się drugą obok Wawelu oficjalną siedzibą królewską, przez co znacząco zyskał na wartości. W tym miejscu zazwyczaj nie ma tłumów, dlatego warto wybrać się na spokojne zwiedzanie w godzinach przedpołudniowych. Znajdziemy tu wiele pięknych miejsc do zdjęć, np. niezwykle urokliwe arkady i krużganki. Przebywając za zamku można zajrzeć również do otaczających go ogrodów, które największe wrażenie robią późną wiosną i latem.  

Zwiedzając Niepołomice nie sposób nie zahaczyć o Rynek. To właśnie wokół niego skupione są najważniejsze zabytki miasta: Zamek Królewski, Ratusz i Kościół Dziecięciu Tysięcy Męczenników. Przed dalszym zwiedzaniem można wypić kawę w którejś z licznych kawiarenek oraz zatrzymać się na obiad w jednej z wyśmienitych restauracji na Rynku. Podczas spaceru po centrum z pewnością dostrzeżemy bogato zdobiony budynek wieży ratuszowej. Niepołomicki Ratusz jest siedzibą władz miejskich od roku 1903 aż do dziś. Neogotycka budowla posiada łącznie trzy kondygnacje, wieżę i strzeliście zwieńczony szczyt. Gotycki Kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników jest natomiast najstarszym istniejącym budynkiem w mieście. Został zbudowany w połowie XIV wieku z donacji króla Kazimierza Wielkiego w ówczesnej wsi Niepołomice. Nieopodal Rynku znajduje się niewielki, lecz bardzo urokliwy Park Miejski. Dojdziemy do niego zabytkową Ulicą Parkową, łączącą Ratusz z Zamkiem. Wzdłuż Ulicy Parkowej ciągną się szeregi parterowych kamieniczek mieszczących sklepy i punkty usługowe.

Niepołomice to doskonałe miejsce na spędzenie spokojnego dnia z dala od zgiełku wielkiego miasta. Nie znajdziemy tu zakorkowanych ulic i ogromnych galerii handlowych, a za to mnóstwo uroczych zakamarków i świetnych miejsc na spacery. W mieście i okolicy działa też wiele komfortowych hoteli, pensjonatów i innych obiektów noclegowych, gdzie warto zatrzymać się na noc i delektować się pięknym widokiem. 

Odkrywamy tajemnice Puszczy Niepołomickiej

Główną atrakcją przyrodniczą Niepołomic jest rozciągająca się na obszarze mniej więcej 9,5 tysięcy hektarów Puszcza Niepołomicka. To najobszerniejszy kompleks leśny Małopolski, a jednocześnie idealny teren do uprawiania turystyki pieszej lub rowerowej. Puszcza Niepołomicka leży w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej i obejmuje dwa powiaty: wielicki i bocheński. Od Krakowa dzieli ją zaledwie 20 km, przez co przez wielu jest ona nazywana zielonymi płucami miasta. W obrębie puszczy znajdują się nie tylko wytyczone szlaki turystyczne, lecz także odcinki dróg asfaltowych nieodstępne dla ruchu samochodowego. Obszar puszczański charakteryzuje się niewielkimi, łagodnymi wzniesieniami oraz szerokimi dolinami rzecznymi. Spacerując po terenie leśnym można natknąć się na wąskie wąwozy oraz mokradła. Na terenie Puszczy Niepołomickiej wytyczono aż sześć rezerwatów przyrody: Lipówka, Gibiel, Długosz Królewski, Dębina, Wiślisko Kobyle i Koło. Stanowią one ostoję dla wielu rzadkich lub zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt. Najcenniejsze pod względem przyrodniczym są bocian czarny, puszczyk uralski, żubr, dzięcioł czarny, łoś oraz bóbr. W obrębie rezerwatów znajduje się także wiele bezcennych pomników przyrody. W Puszczy Niepołomickiej znajdują się cztery oznakowane szlaki turystyczne (zielony, czerwony, czarny i niebieski). Ich łączna długość wynosi ponad 33 km. Przez puszczę przebiegają również liczne ścieżki rowerowe, m.in. Szlak Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis”, Szlak Bursztynowy Greenways i Szlak Rowerowy im. Żeleńskich, jak również szlaki konne i trasy narciarstwa biegowego. Naszej uwadze nie powinny umknąć również takie smaczki jak Ścieżka Zdrowia dla aktywnych (gdzie możemy poćwiczyć na świeżym powietrzu) czy ścieżka dydaktyczna „Gospodarka Leśna”. Aby odwiedzić każde ciekawe miejsce w Puszczy Niepołomickiej warto poświęcić cały dzień. Taką wycieczkę można zorganizować o każdej porze roku. 

Responsive image

Zapisz się
do naszego newslettera

Responsive image
Responsive image
Responsive image
Responsive image
Responsive image