Małopolska to świetny kierunek na podróż o każdej porze roku. Różnorodność krajobrazów oraz bogactwo lokalnych atrakcji sprawia, że to najchętniej odwiedzany region naszego kraju. Prawdziwą perłą Małopolski jest Kraków – magiczne miasto królów i legend. Gród Kraka od wieków wzburza zachwyt wśród podróżników. Atutem tego wspaniałego miasta jest również jego dogodne położenie geograficzne, dzięki któremu stanowi ono doskonałą bazę wypadową dla wycieczek po okolicy. Jak zorganizować wyjazd, aby zwiedzić nie tylko najsłynniejsze miejsca, lecz także nietypowe i mniej znane atrakcje? Przygotowaliśmy gotowy plan takiej wyprawy. Podczas tej weekendowej wycieczki doświadczysz wielu niezapomnianych wrażeń i emocji!

Plan twojej wycieczki

 

Dzień 1: zwiedzanie Krakowa

9:00 przyjazd do Krakowa

10:30 rejs Krakowskim Tramwajem Wodnym

12:00 zwiedzanie okolic Opactwa Benedyktynów w Tyńcu

14:30 przerwa obiadowa

16:00 powrót do Krakowa

17:00 wyjazd w kierunku Zatoru

18:00 zakwaterowanie w WesternCamp w Zatorze

Dzień 2: atrakcje Energylandii

10:00 wejście do parku rozrywki

10:00 – 18:00 całodzienny pobyt w Energylandii

14:00 przerwa obiadowa (strefa gastronomiczna)

Krakowski Tramwaj Wodny

Krakowski tramwaj wodny źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Krakow_KTW_Galeria_Kazimierz.jpg

Naszą podróż rozpoczynamy w Krakowie, największym i bez wątpienia najbardziej urzekającym mieście w Polsce. Turyści mogą poznawać historię i najważniejsze zabytki z przewodnikiem, wiele osób woli jednak eksplorować te tereny samodzielnie. Największe zabytki Krakowa położone są blisko siebie, dlatego większość przyjezdnych wybiera zwiedzanie trasami pieszo-rowerowymi. Tym razem chcielibyśmy zaproponować wam jednak bardziej nietypową formę pogłębienia wiedzy na temat historii i tradycji stolicy Małopolski, a mianowicie: rejs Krakowskim Tramwajem Wodnym. Trasa rejsu przebiega szlakiem głównego koryta Wisły. Uczestnicy wycieczki mogą zobaczyć obiekty leżące na szlakach turystycznych wzdłuż Wisły (zarówno tych usytuowanych w ścisłym centrum, jak i położonych nieco dalej), jak i docenić walory przyrodnicze rzeki. Wycieczka Krakowskim Tramwajem Wodnym to również świetny sposób na to, by spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy. Tramwaj kursuje codziennie od 1 maja do 30 września w godzinach 10:00 – 18:45. Rejsy odbywają się jednostkami 9-osobowymi lub statkami mogącymi pomieścić 90 pasażerów.

Spacerem wokół Opactwa Benedyktynów w Tyńcu

Krakowski Tramwaj Wodny kursuje na około 10-kilometrowym odcinku od Stopnia Dąbie do Tyńca. Pasażerowie mogą przepłynąć całą trasę, mogą też wsiąść lub wysiąść na którymś z kolejnych przystanków (Stopień wodny Dąbie, Galeria Kazimierz, Paulińska – Kościół na Skałce, Wawel – Stare Miasto, Most Dębnicki – Zwierzyniec, Flisacka – Salwator, Dom papieski – Dębniki, Most Grunwaldzki – ICE, Most Piłsudskiego – Podgórze, Most Kotlarski – Zabłocie Stacja Wisła, Hotel Eva – KKW 29, Tor kajakowy Kolna, Tyniec). Zachęcamy do wyboru rejsu widokowego do Tyńca i wybrania się na miejscu na spacer pod Opactwo Benedyktynów. Wzniesiona na wapiennym wzgórzu świątynia to najstarszy istniejący klasztor w Polsce. Wokół Opactwa wiedzie przepiękna trasa spacerowa, z której rozpościera się malowniczy widok na Wzgórza Tynieckie oraz obszar Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Na zwiedzanie Tyńca warto poświęcić co najmniej 3-4 godziny. W przerwie polecamy skosztować lokalnych pyszności w restauracji „Mnisze Co Nieco”. Z Tyńca do centrum Krakowa możemy wrócić tą samą drogą, tj. wybierając rejs powrotny, możemy też skorzystać z autobusów komunikacji miejskiej (dojazd do Ronda Grunwaldzkiego zajmie około 30 minut).

Nocleg w miasteczku Indian i kowbojów

Skoro zależy wam na oryginalnych atrakcjach, proponujemy również nietypowe miejsce na nocleg. W odległości około 60 km od Krakowa leży Zator, jeszcze do niedawna znany głównie za sprawą licznych hodowli karpia królewskiego. Od kilku lat miasteczko stało się również prawdziwą mekką miłośników rozrywki i rodzinnej zabawy. To właśnie tu znajduje się bowiem największy i najnowocześniejszy park rozrywki w Polsce – Energylandia. Nieopodal kompleksu jest jeszcze jedno miejsce godne uwagi, a mianowicie wybudowany w roku 2018 nowoczesny ośrodek wypoczynkowy WesternCamp. Obiekt ten jest o tyle niezwykły, że jest inspirowany kulturą Dzikiego Zachodu. Nawiązania do amerykańskiego westernu widać tu na każdym kroku: klimat tworzy aranżacja przestrzeni oraz nietuzinkowe opcje zakwaterowania. Goście mogą wynajmować komfortowo urządzone pokoje w przytulnych Domkach Szeryfa, mogą też skorzystać z niepowtarzalnych opcji noclegu w drewnianym wozie kowbojskim lub w ogrzewanym indiańskim tipi.

Szaleństwo w największym wesołym miasteczku w Polsce

Jak zapewne się domyślacie, nieprzypadkowo zaproponowaliśmy wam nocleg właśnie w WesternCamp. Na liście waszych planów zwiedzania Małopolski obowiązkowo powinna się bowiem znaleźć Energylandia. W tym gigantycznym wesołym miasteczku funkcjonuje obecnie blisko 100 atrakcji – a każda z nich jest inna. Teren podzielony jest na sześć całkowicie odmiennych stref tematycznych grupujących urządzenia o różnym stopniu intensywności. Ze względu na spore zainteresowanie do parku warto przyjść na chwilę przed otwarciem (czyli przed godziną 10:00). Bilet możemy kupić w kasie, lecz jeśli chcemy uniknąć kolejek warto skorzystać ze sprzedaży online. Do wyboru bilety tradycyjne lub bilety elektroniczne. Na pobyt w Energylandii poświęćcie cały dzień. Czas spędzony tutaj z pewnością zapamiętacie na długo. W przerwie warto odwiedzić strefę gastronomiczną, gdzie możecie rozkoszować się bogatym wyborem dań kuchni włoskiej, polskiej i skandynawskiej.