W świecie tanich biletów lotniczych i dostępności nawet najbardziej egzotycznych kierunków, łatwo zapomnieć, jak piękna jest Polska i jej poszczególne regiony. Dzisiaj wybierzemy się na południe kraju, by odkrywać małopolskie perełki. Okazuje się, że dwudniowa wycieczka po Małopolsce może z powodzeniem połączyć zwiedzanie zabytkowej stolicy województwa, Krakowa i niezapomnianą zabawę w największym w Europie parku rozrywki, zatorskiej Energyladnii. Jak dobrze przygotować program dwudniowej wycieczki?

Małopolska na weekend
Wycieczka dwudniowa to doskonała okazja, by spędzić intensywnie weekend i oderwać się od szarej codzienności – z takiej opcji mogą skorzystać rodziny z dziećmi, ale też grupy znajomych czy aktywne osoby w każdym wieku. Jest to także popularna propozycja na wycieczkę szkolną oraz wyjazd integracyjny. Nawet mieszkańcy południa kraju często nie zdają sobie sprawy, jak wiele jest ciekawych miejsc w Małopolsce! Najwyższa pora wyjść poza utarty szlak i zrobić city break z przystankami w pięknym Krakowie i energicznym Zatorze.

Pierwszy dzień wycieczki – skarby Krakowa
Odkrywanie atrakcji Małopolski warto zacząć wcześnie. W zależności od tego, z którego miejsca w kraju dojeżdżacie do Krakowa, postarajcie się wystartować o godzinie 11:00. Pierwszą trudnością, jaką napotyka się chcąc zwiedzić Kraków jest parkowanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się nieco skomplikowane. Pierwsza atrakcja w stolicy Małopolski to Zamek Królewski na Wawelu. Wpisując do wyszukiwarki frazę „Wawel gdzie zaparkować” dostaje się długi spis potencjalnych miejsc do parkowania. Wokół Zamku dla zwiedzających dostępnych jest wiele parkingów strzeżonych, np. parking na Groblach (bardzo blisko obiektu), za który w dni powszednie zapłacimy 6,5 zł/h, a w weekendy 8 zł/h. Zwiedzanie Wawelu trwa zwykle ok. 1,5 godziny. Bilety na Wawel są dostępne w dwóch opcjach: dla turystów indywidualnych (kupuje się je w kasie biletowej) oraz dla grup z przewodnikiem (należy je rezerwować odpowiednio wcześniej telefonicznie). Zamek Królewski na Wawelu nie prowadzi sprzedaży on-line, dlatego wszelkie rezerwacje organizuje Biuro Rezerwacji. Cena biletów na Wawel zależy od wybranych wystaw. Polecamy zwiedzanie Reprezentacyjnych Komnat Królewskich, do których wstęp kosztuje 25 złotych za bilet normalny i 15 złotych za bilet ulgowy, oraz na wystawę Wawel Zaginiony, 15 złotych bilet normalny i 10 złotych bilet ulgowy.

Po zwiedzaniu Wawelu na odkrywców Małopolski czeka około 15 minutowy spacer na Rynek Główny. Do celu dojdziecie ulicą Grodzką. Na Rynku Głównym warto zajrzeć na Sukiennice i zaopatrzyć się w pamiątki z Krakowa, na targu dominuje złoto, srebro, bursztyny i figurki przedstawiające Smoka Wawelskiego. W Sukiennicach znajduje się również wejście do wyjątkowego muzeum – Podziemia Rynku Głównego, które są oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Zwiedzanie trwa ok. 1,5 godziny. W Podziemiach Krakowa obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, która działa przez formularz on-line. Cena biletu normalnego to 24 złote, ulgowy 20 złotych, przewodnik kosztuje 130 złotych za półtoragodzinne oprowadzanie po podziemnej ekspozycji, która zawiera ponad 700 zabytkowych i zachwycających obiektów.
Po takim intensywnym zwiedzaniu każdemu przyda się odpoczynek i uzupełnienie energii. Rynek Główny to idealne miejsce na obiad – wokół niego jest dostępnych mnóstwo restauracji i knajpek z kuchnią całego świata. Gdzie zjeść na Krakowskim Rynku? Tutaj liczą się indywidualne gusta uczestników wycieczki dwudniowej. Aby zdążyć do ostatniej atrakcji w Krakowie tego dnia, przerwa obiadowa powinna potrwać nie dłużej niż od 14:30 do 16:00. Obowiązkowym punktem jest też budka z krakowskimi obwarzankami, która przyda się podczas około 25 minutowego spaceru do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Bilety do Ogrodu Botanicznego UJ kosztują 9 zł za bilet normalny i 5 złotych za bilet ulgowy. Kupuje się je w kasie obiektu, nie jest konieczna wcześniejsza rezerwacja. W Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie odwiedzający mają do dyspozycji ogrody, szklarnie i obiekty muzealny. Wycieczka w Ogrodzie Botanicznym kończy się około godziny 17:30. Następnie autokarem uczestnicy wycieczki przejadą do miejsca noclegowego, Western Camp, położonego w Zatorze, niedaleko Energylandii. W Western Camp po zakwaterowaniu będzie czekała kolacja w restauracji, po której wszyscy udadzą się na nocleg. Czy to nie jest idealny plan na wycieczkę po Krakowie?

Drugi dzień wycieczki – szaleństwo w Energylandii
Drugi dzień wycieczki zostanie powitany o godzinie 9:00 śniadaniem w restauracji Western Camp. Następnie o godzinie 10:00 przejazd do Energylandii. Godziny otwarcia największego parku rozrywki w Polsce są zależne od sezonu: w roku szkolnym od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00, a w weekendy od 10:00 do 20:00. W miesiącach wakacyjnych przez cały tydzień park jest otwarty od 10:00 do 20:00, a podczas wydarzeń specjalnych do 23:00. W czasie proponowanej wycieczki dwudniowej, w Energyladnii spędzimy 8 godzin, wliczając obiad na terenie parku. Jeśli chodzi o ceny biletów, indywidualny bilet normalny kosztuje 139 złotych od osoby, a ulgowy (do 140 cm wzrostu) 89 złotych. Ulgą objęci są także seniorzy (od 65 roku życia), kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne. Istnieje możliwość rezerwacji biletów on-line, poprzez oficjalną stronę parku, telefonicznie lub mailowo. Jeśli wycieczka dwudniowa jest prezentem, można kupić bilety specjalne – prezentowe i podarować je w tej bardziej uroczystej formie.
Jakie atrakcje czekają na odwiedzających w Energyladnii? Park podzielony jest na kilka części tematycznych, których co roku przybywa. W sezonie 2020 wybór dotyczy już sześciu stref: Bajkolandii (strefie dla najmłodszych dzieci), Strefie Familijnej (w której będą się dobrze bawić nie tylko dzieci, ale i rodzice), Water Parku (część świetna na upalne dni), Strefie Ekstremalnej (dla osób pragnących adrenaliny, to tutaj właśnie znajduje się perełka Energylandii – Hyperion), Smoczym Grodzie (otwartym w 2019 roku) i wkrótce w Aqualantis (otwarcie przewidziane na sezon 2020).

Park rozrywki w Zatorze ma wiele do zaoferowania, nie tylko miłośnikom potężnych kolejek górskich, których tu nie brakuje, ale i wielbicielom nieco spokojniejszych rozrywek czy relaksu. W Water Park można się poczuć jak na wakacjach w egzotycznym kraju, położyć na leżaczku pod parasolem wykonanym z naturalnych materiałów i odpocząć. Ta część wyposażona jest też w dużą ilość różnych ślizgawek i zjeżdżalni wodnych, więc można tu spędzić cały dzień i zauważyć, jak szybko minął czas. Podczas wycieczki dwudniowej polecamy wybrać się na kolejkę Hyperion i przeżyć niezapomniane przygody pędząc 140 km/h z wysokości 77 metrów do tuneli podziemnych stylizowanych na kosmiczną przestrzeń.

Jak już wspomnieliśmy, w Energylandii nikt nie pozostanie głodny – park przygotował szeroką ofertę gastronomiczną dla najbardziej wybrednych. Nie ma chyba posiłku, którego nie da się tutaj zjeść! Od wysokiej klasy restauracji, przez tematyczne i klimatyczne knajpki, aż do budek z przekąskami, lodami i lemoniadami – wybór jest naprawdę ogromny.
Około godziny 18:00 następuje zakończenie wycieczki dwudniowej i przejazd z Energylandii do Krakowa, który zajmuje ok. 1,5 godziny. Decydując się na taki sposób odkrywania atrakcji Małopolski można przeżyć intensywny i pełen wrażeń weekend.