Polska południowa to niezwykle interesujący region turystyczny. Chętnych do odwiedzania tych stron nie brakuje. Każdego roku walory Małopolski odkrywają miliony turystów z kraju i ze świata. Województwo małopolskie zachwyca niezależnie od pory roku. Główne atrakcje regionu to Kraków, Kopalnia Soli w Wieliczce, Kopalnia Soli w Bochni, Pieniny wraz ze spływem przełomem Dunajca, Zakopane oraz najwyższe polskie góry – Tatry. Południe Polski zachwyca różnorodnością krajobrazu i niezwykłym bogactwem lokalnej kultury. Warto wybrać się na wycieczkę na łono natury, jak i w okolice mniejszych lub większych miejscowości. Jeśli wolicie ominąć tłumy, warto zdecydować się na mniej oczywiste atrakcje. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy gotowy plan dwudniowej wycieczki po Małopolsce uwzględniający miejsca wyjątkowe – zarówno te popularne, jak i mniej znane.

Plan twojej wycieczki

 

Dzień 1: Odkrywamy okolice Krakowa

10:00 spacer Doliną Prądnika

13:00 obiad w Ojcowie

15:00 Lotnisko w Balicach – taras widokowy

19:00 nocleg w Zatorze (ośrodek WesternCamp)

Dzień 2: Park Rozrywki Energylandia

9:00 śniadanie w restauracji Bonanza (WesternCamp)

10:00 zabawa w Energylandii

14:00 przerwa na obiad (strefa gastronomiczna)

19:00 wyjazd z Zatora

Poznaj dziedzictwo przyrodnicze Małopolski: Dolina Prądnika

W Małopolsce jest mnóstwo ciekawych miejsc oraz niezwykłych atrakcji przyrodniczych. Prawdziwym hitem dla odwiedzających jest Jura Krakowsko-Częstochowska, obszar leżący w zachodniej części województwa przy granicy ze Śląskiem. Jura jest jednym z najpiękniejszych turystycznie regionów w kraju i miejscem, w które zdecydowanie warto się wybrać. Aby zachwycić się bajkowymi widokami i ciekawymi formami przyrody nie trzeba wyjeżdżać daleko za Kraków. Przyrodniczym cudem Małopolski, położonym zaledwie 30 km od centrum stolicy województwa, jest Dolina Prądnika. Stanowi ona fragment Ojcowskiego Parku Narodowego i jest powszechnie uważana za najładniejszą dolinę całej Jury. Do największych atrakcji Doliny Prądnika należą Zamek w Pieskowej Skale, Zamek w Ojcowie, fantazyjne formacje skalne o bardzo oryginalnych nazwach (m.in. Maczuga Herkulesa, Skały Wernyhory, Panieńskie Skały, Brama Krakowska, Igła Deotymy) oraz wyżłobione przez wodę głębokie wąwozy. Spacerując Doliną Prądnika koniecznie zajrzyjcie do tamtejszych jaskiń: Jaskini Ciemnej i Jaskini Łokietka. Okolice Ojcowa słyną także z tradycji hodowli pstrągów potokowych. Polecamy zatrzymać się w którejś z restauracji malowniczo położonych w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego i zjeść słynnego ojcowskiego pstrąga z frytkami.

Lotnisko w Balicach – prawdziwa gratka dla miłośników lotnictwa

Następny punkt na naszej trasie to kolejna atrakcja z kategorii mniej znanych (a może nie tyle mniej znanych, co nie aż tak popularnych). Z Ojcowa kierujemy się na południe i jedziemy pozwiedzać… lotnisko w Balicach. Zamiast ogólnodostępnego terminala pasażerskiego wybieramy jednak taras widokowy położony na drugim piętrze. Taras widokowy jest czynny przez całą dobę. Koszt wstępu dla jednej osoby to 2 zł. Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą korzystać z atrakcji bezpłatnie. Wskazówka: aby uniknąć dużych wydatków związanych z parkowaniem bezpośrednio przy lotnisku, przyjeżdżając na Balice samochód możemy zostawić na jednym z dwóch parkingów terenowych zlokalizowanych w pobliżu terminali. Dużym zainteresowaniem cieszą się także parkingi nieoficjalne na prywatnych posesjach (1 godzina parkowania to koszt około 3-6 zł).

Kowbojskie miasteczko w sercu Małopolski

Małopolska może poszczycić się zarówno walorami przyrodniczymi i oryginalnymi atrakcjami, jak i rozbudowaną bazą noclegową. Jedną z najciekawszych inwestycji ostatnich lat jest ośrodek WesternCamp położony na północ od słynnych Wadowic. W niewielkiej miejscowości Zator kilka lat temu powstał nietypowy obiekt noclegowy inspirowany Dzikim Zachodem. WesternCamp to bardzo klimatyczne miejsce, stylizowane na klasyczną wioskę rodem z amerykańskiego westernu. W WesternCamp spędzicie wyjątkowe chwile, a pobyt tutaj z pewnością na długo pozostanie w waszej pamięci.

Energylandia w jeden dzień

Nieopodal kowbojskiego miasteczka znajduje się jeszcze jedna wyjątkowa atrakcja Małopolski. Mowa oczywiście o Energylandii – największym i najnowocześniejszym tematycznym parku rozrywki w Polsce. Energylandia w Zatorze to niezwykła przygoda dla wszystkich miłośników dobrej zabawy. Warto pobyć tutaj chociaż jeden dzień, bowiem jest to bez wątpienia jedno z najbardziej zachwycających miejsc do spędzenia czasu w ciekawy sposób jakie można sobie wyobrazić. W Energylandii możecie się prawdziwie odstresować i zapomnieć o całym świecie. Znajdziecie tu blisko 80 różnorodnych urządzeń rozrywkowych o różnych poziomach trudności, liczne sceny, na których prezentowane są krótkie spektakle i widowiska, kawiarnie, restauracje, bary i sklepy z pamiątkami. W skład parku wchodzi aż sześć różnorodnych stref tematycznych, do których możecie wejść w ramach jednego biletu. Możecie do woli i bez limitu korzystać ze wszystkich atrakcji. Polecamy to miejsce każdemu!