Małopolska to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów naszego kraju. Nic dziwnego, że Kraków i okolice stanowią cel wycieczek podróżujących z Polski i zagranicy. Każdego roku ten obszar odwiedza kilkanaście milionów osób. Rekordowa liczba turystów najlepiej pokazuje, że ciekawych miejsc w Małopolsce nie brakuje. Wypoczynek w tym regionie wybierają zarówno pasjonaci odkrywania tajemnic historii, jak również miłośnicy aktywnego wypoczynku na wolnym powietrzu. Różnorodność atrakcji tej niezwykłej krainy sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Planujesz dwudniowy pobyt w Małopolsce lecz nie wiesz, na jakie atrakcje się zdecydować? Mamy na to gotowe rozwiązanie: oto plan wycieczki po regionie uwzględniający najciekawsze atrakcje dla rodzin z dziećmi.
Plan twojej wycieczki:
Dzień 1: walory przyrodnicze i etnograficzne Małopolski
10:00 Puszcza Dulowska
13:00 obiad w karczmie w Wygiezłowie
14:00 Skansen w Wygiełzowie
19:00 nocleg w Zatorze: ośrodek WesternCamp
Dzień 2: zabawa na całego w Energylandii
10:00 wejście na teren wesołego miasteczka
14:00 obiad w strefie gastronomicznej
18:00 powrót do domu (opcjonalnie: nocleg w WesternCamp)
Tajemnice Puszczy Dulowskiej
Naszą wycieczkę rozpoczynamy w kompleksie leśnym położonym w Niecce Dulowskiej w pobliżu miejscowości Dulowa, na pograniczu powiatu krakowskiego i chrzanowskiego. To właśnie tutaj znajduje się jedna z najbardziej niedocenianych atrakcji przyrodniczych regionu, której próżno szukać w zestawieniach popularnych tras wycieczkowych. Owiana aurą tajemniczości Puszcza Dulowska to doskonałe miejsce na pieszą wycieczkę dla całej rodziny, z dala od tłumów i zgiełku wielkiego miasta. Na temat tych okolic krąż wiele ciekawych anegdot i opowieści. Spacerując między rozłożystymi sosnami i świerkami można odnieść wrażenie, że jest się w zupełnie innym świecie. Gęsty kompleks leśny jest gdzieniegdzie poprzerywany naturalnymi polanami, idealnymi na rodzinny piknik. Południowa część lasu jest podmokła, dlatego lepiej trzymać się od niej z daleka. W Puszczy Dulowskiej przy odrobinie szczęścia można spotkać przedstawicieli licznych żyjących tu gatunków: saren, jeleni, lisów, łasic, czajek, derkaczy, krogulców, jastrzębi czy myszołowów. W tych lasach żyje nawet niewielka populacja bobrów i łosi. Przez Puszczę Dulowską biegnie kilka znakowanych ścieżek rowerowych, m.in. szlak zielony z Krzeszowic czy szlak czarny z Regulic. Przez najciekawsze zakątki kompleksu wiedzie również ścieżka przyrodniczo-leśna udostępniona dla turystyki pieszej.
Skansen w Wygiełzowie
Kolejnym punktem na naszej trasie będzie oddalony o kilkanaście kilometrów na zachód od Dulowej wyjątkowy zabytek architektury drewnianej. Piękny i klimatyczny Skansen w Wygiełzowie to niezwykle urokliwe miejsce położone u stóp wapiennego wzgórza Lipowiec w gminie Babice. W tym żywym muzeum zgromadzono najcenniejsze zabytki architektury drewnianej zachodniej części Małopolski sprzed ponad stu lat. Skansen jest elementem Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego, w którym zgromadzono i udostępniono do zwiedzania przykłady oryginalnego budownictwa drewnianego charakterystycznego dla tzw. Krakowiaków Zachodnich. Spacerując uliczkami skansenu zobaczymy takie perły architektury jak bielony dworek szlachecki (w jego salach znajduje się ekspozycja na temat historii zamieszkującej go niegdyś rodziny Bzowskich), oryginalne zabudowania wiejskie (w tym drewniane chłopskie chałupy pochodzące z okolicznych miejscowości) oraz przepiękny drewniany kościół z Ryczowa z roku 1623. W każdym z budynków można podziwiać ekspozycję ukazującą życie naszych przodków. Na wzgórzu Lipowiec zachowały się ponadto ruiny znajdującego się tu niegdyś zamku o tej samej nazwie, wybudowanego w systemie Orlich Gniazd – średniowiecznych warowni obronnych strzegących granic Królestwa Polskiego. Do kompleksu muzealnego w Wygiezłowie przylega karczma serwująca wyśmienite dania kuchni tradycyjnej, gdzie można odetchnąć po dniu pełnym wrażeń i nabrać sił przed dalszą podróżą.
Ośrodek WesternCamp w Zatorze
Pierwszy dzień naszej wycieczki dobiega końca, pora więc znaleźć miejsce na nocleg. Jedną z najciekawszych opcji w okolicy może być zakwaterowanie w WesternCamp w Zatorze, miejscowości oddalonej od Wygiezłowa o niecałe 10 kilometrów. Jeśli podróżujemy własnym samochodem, dojazd na miejsce nie zajmie nam więcej niż 15 minut. Dlaczego proponujemy wam akurat WesternCamp? Ponieważ jest to naprawdę unikatowy kompleks wypoczynkowy, w którym macie możliwość spędzenia czasu w miejscu do złudzenia przypominającym najprawdziwszą westernową wioskę. WesternCamp to ośrodek stylizowany na miasteczko rodem z amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Cały obiekt jest przy tym niezwykle nowoczesny: oprócz komfortowych pokoi do dyspozycji gości pozostaje bogato wyposażona część rekreacyjna, liczne boiska sportowe, place zabaw dla dzieci, kino plenerowe, wydzielone miejsca na ognisko i wiele, wiele innych. Jesteśmy przekonani, że czegoś takiego jeszcze nie widzieliście. Gwarantujemy, że będziecie zachwyceni niesamowitym klimatem miejsca, stworzonym przede wszystkim z myślą o gościach pobliskiej Energylandii. A skoro już o Energylandii mowa…
Energylandia – aktywna rozrywka w plenerze dla dużych i małych
Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy podczas zwiedzania Małopolski nie zaproponowali wam zabawy w tutejszych parkach rozrywki. A trzeba wiedzieć, że w okolicy naprawdę jest w czym wybierać. Kolejne lunaparki i wesołe miasteczka powstają w regionie jak grzyby po deszczu. Jest jednak takie miejsce, które na długo jeszcze pozostanie niedoścignionym rekordzistą w swojej kategorii. Mowa oczywiście o Energylandii, największym i najnowocześniejszym kompleksie rozrywkowym w tej części Europy. Teren tego fenomenalnego wesołego miasteczka zajmuje gigantyczną powierzchnię 35 hektarów. Co więcej, Energylandia znajduje się niecałe kilkanaście minut drogi spacerem od kompleksu WesternCamp, w którym właśnie spędziliście noc – teraz już wiecie, że nasz wybór nie był przypadkowy. Park rozrywki Energylandia podzielony jest na 6 części tematycznych, w których znajdują się atrakcje o różnej intensywności, przeznaczone dla różnych grup wiekowych. W Bajkolandii, Strefie Familijnej, Strefie Ekstremalnej, Smoczym Grodzie, Water Parku i nowo otwartej strefie Aqualantis czeka na was blisko 80 różnorodnych urządzeń rozrywkowych oraz inne liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Na kilku odrębnych scenach kilka razy dziennie prezentowane są rozmaite pokazy i widowiska. Na terenie obiektu funkcjonuje też osobna strefa gastronomiczna (z blisko 50 różnymi punktami) oraz kilkanaście sklepów z pamiątkami. W Energylandii można spędzić cały dzień – bez względu na to, ile macie lat, z całą pewnością nie będziecie się tutaj nudzić. W największym parku rozrywki Małopolski każdy znajdzie coś dla siebie: odnajdą się tu zarówno osoby pragnące ciekawie spędzić czas z rodziną, jak i fani bardziej ekstremalnych atrakcji. A jeżeli jeden dzień to za mało? Śmiało możecie przedłużyć pobyt w WesternCamp i zostać w Zatorze dłużej. Gwarantujemy, że przygody w Energylandii nie zapomnicie na długo.