Szlaki rowerowe Małopolski

 

Małopolska, nie dość, że niezwykle piękna i różnorodna, to jest jeszcze doskonale przygotowana do uprawiania różnorodnych form turystyki, w tym turystyki aktywnej. Od kilku lat region coraz mocniej stawia też na rozwój infrastruktury rowerowej. Jest to związane z prawdziwym rowerowym boomem, jaki już od jakiegoś czasu przeżywa cała Polska. Warto więc zakrzyknąć wraz z promocyjnym hasłem regionu: Chodźże na rower! Oczywiście w Małopolsce.

Velo Małopolska – kompleksowa sieć małopolskich tras rowerowych

 

Velo Małopolska to prekursorski i jednocześnie jeden z najbardziej zaawansowanych w kraju projektów budowy kompleksowej sieci tras rowerowych. Jego realizacja rozpoczęła się w 2015 r. i zakłada budowę ponad 1000 km tras rowerowych prowadzących wzdłuż małopolskich rzek, głównie po dedykowanych drogach bez ruchu samochodowego. Do realizacji zakwalifikowano 8 tras: Wiślaną Trasę Rowerową, Velo Dunajec, Velo Metropolis, Velo Natura, Velo Skawa, Velo Rudawa, Velo Prądnik i Velo Raba. Cztery pierwsze są już gotowe w całości lub w przeważających odcinkach, kolejne znajdują się na etapie prac lub projektowania.

System Velo Małopolska to trasy bezpieczne, z utwardzoną nawierzchnią i jasnym oznakowaniem, które dostępne są dla osób o różnym stopniu zaawansowania kolarskiego, od początkujących, dzieci i osób jeżdżących okazjonalnie po zawodowców. Wraz z samymi trasami powstają też punkty obsługi rowerzystów oraz Miejsca Przyjazne Rowerom położone w maksymalnej odległości 15 km od trasy. Wszystkie te działania mają na celu uzyskanie certyfikatu EuroVelo przyznawanego ścieżkom i trasom o najwyższym, europejskim standardzie.

Velo Małopolska ma być swojego rodzaju szkieletem, wokół którego tworzone będą krótsze, lokalne trasy rowerowe. Sieć zaprojektowana jest w ten sposób, by łączyła się z miejscowościami leżącymi na szlakach kolejowych i można było łatwo dotrzeć na trasy komunikacją zbiorową.

Kraków – ścieżki rowerowe

 

Kraków jest jednym z najbardziej przyjaznych rowerzystom miast wojewódzkich w Polsce. Ścieżki rowerowe łączą najbardziej popularne wśród turystów miejsca jak Rynek, Wawel, bulwary wiślane, Planty czy Nowa Huta. Można nimi dojechać także na Zakrzówek, gdzie znajduje się zalew oraz do Lasku Wolskiego. Ponadto przez Kraków przebiegają Wiślana Trasa Rowerowa, EuroVelo 11 oraz Velo Metropolis. W mieście działają samoobsługowe stacje naprawcze dla rowerów i liczne wypożyczalnie rowerów. Dostępne są też gotowe propozycje wycieczek rowerowych oraz mapy sieci ścieżek i szlaków.

Trasy rowerowe Jura i okolice Krakowa

 

Będąc w Krakowie, można też skorzystać ze szlaków rowerowych w okolicy miasta. Szczególnie wart uwagi jest tu Rowerowy Szlak Orlich Gniazd należący do najstarszych w okolicy szlaków dla cyklistów. Za jego pomocą można poznać Jurę Krakowsko-Częstochowską rowerem. Niezwykle malownicza trasa prowadzi nie tylko do wychodni skalnych, ale także do licznych jurajskich zamków.
Poszukując najlepszych tras rowerowych w okolicy Krakowa można się też wybrać na Pętlę po Gminie Zielonki, która prowadzi urokliwymi Dolinkami Podkrakowskimi, a także Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis” łączący Bochnię, Wieliczkę oraz Puszczę Niepołomicką, Rowerowy Szlak Doliną Dłubni oraz okrężną trasę „Malowniczymi Zakątkami gminy Skawina”.

Rowerem po górach

 

Południową część Małopolski zajmują góry, które sprzyjają nie tylko wędrówkom, ale także jeździe na rowerze. Treny te przecinają m.in. należące do sieci Velo Małopolska, Velo Dunajec oraz Velo Natura, który rozpoczyna się w okolicach Muszyny a prowadzi dolinami Popradu i Dunajca. Wyjątkowo malowniczy, ale jednocześnie dość wymagający kondycyjnie jest szlak rowerowy Wokół Tatr prowadzący częściowo przez Słowację.

Leżące na terenie Małopolski Beskidy: Sądecki, Niski, Makowski, Żywiecki, Wyspowy oraz Gorce pocięte są gęstą siecią lokalnych szlaków rowerowych. Wiele z nich biegnie wygodnymi dolinami, ale są też takie, gdzie można się sprawdzić w jeździe MTB i na stromych, terenowych podjazdach. Dla rowerzystów MTB przygotowano m.in. Enklawę aktywnego wypoczynku w sercu Gorców na terenie Gminy Ochotnica, Trasę wokół Mogielicy, szlaki MTB/enduro w gminie Krynica Zdrój, a także Bike Parki Kasina, Kluszkowce, Słotwin oraz Zawoja Mosorny Groń wraz z Babia Góra Trails.