Wyjazd na wycieczkę szkolną to doskonała okazja nie tylko do tego by dzieci poznały nowe miejsca oraz dobrze się bawiły, ale także do większego zintegrowania klasy. Poza szkolną klasą, na większym luzie, ale jednak cały czas pod opieką nauczycieli najmłodsi mogą uczyć się współpracy, doskonalić umiejętności komunikacyjne, brać udział w zdrowej rywalizacji, kształtować w sobie poczucie odpowiedzialności oraz szacunku dla innych. Wszystko to może się dziać trochę „przy okazji” dobrej zabawy. Świetnie nadają się do tych celów gry i zabawy integracyjne, które mogą wzbogacić program wyjazdu.

Zabawy integracyjne dla dzieci w wieku przedszkolnym

 

Gdy pojawia się pytanie, kiedy należy wprowadzać zabawy integracyjne, odpowiedź może być jedna: jak najwcześniej. Ponieważ uczą one funkcjonowania w grupie i pozwalają kształtować w dzieciach umiejętności społeczne. Jedynym warunkiem jest, by były proste i stosunkowo krótkie.

Berek

 

Jedną z najprostszych zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym jest berek. Wystarczy kawałek przestrzeni, gdzie można swobodnie biegać i czas start. Jedno dziecko jest berkiem i jego zadaniem jest dotknięcie któregoś z pozostałych, które oczywiście uciekają. Osoba dotknięta staje się berkiem i teraz ona goni. U starszych dzieci można wprowadzić dodatkowy element i osoba dotknięta staje „zamrożona”. Pozostaje tak do czasu, aż nie dotknie jej ktoś z uciekających.

Szukające zwierzątka

 

Do tej gry potrzebne są wcześniej przygotowane karteczki z rysunkami zwierząt (mogą się powtarzać). Nauczyciel rozdaje dzieciom karteczki uprzedzając, by ich sobie nie pokazywać. Po sygnale każde dziecko udaje narysowane zwierzę, a zadaniem jest zgromadzenie się w grupy wskazane przez nauczyciela np. zwierzęta domowe i zwierzęta dzikie, ptaki i inne zwierzęta, takie, które mają futro i które mają pióra itp. Poziom należy dostosować do wieku dzieci.

Kto jak ja

 

Z zabawą tą radzą sobie dzieci pięcio- sześcioletnie, ale można ją też stosować w przypadku pierwszych klas szkoły podstawowej. Im starsze dzieci, tym bardziej różnorodne będą zapewne pomysły. Zabawa ma na celu lepsze poznanie się. Pierwsza wyznaczona osoba mówi: kto jak ja np. lubi frytki, ten np. skacze na jednej nodze. I wszystkie dzieci, które lubią frytki skaczą. Potem pałeczkę przejmuje kolejne dziecko i pojawia się następne wezwanie. Zabawę można przerwać w dowolnym momencie.

Zabawy integracyjne dla przedszkolaków przydadzą się nawet w miejscach tak atrakcyjnych, jak na przykład Energylandia. Choć oferta dostępnych dla najmłodszych, do 6 roku życia jest tu naprawdę bogata i obejmuje m.in. liczne karuzele jak Podniebne Statki, Fuego, Sissi, Acrobatic Show i inne, a także kolejki widokowe, jak choćby Samoloty, Dragon Adventure czy Magic Fly oraz przejażdżki zarówno po ziemi, jak i po wodzie, to dzieci potrzebują także zabaw w grupie.

Zabawy integracyjne dla dzieci w wieku szkolnym

 

Im starsze dzieci, tym łatwiej jest wprowadzać bardziej skomplikowane lub wymagające lepszej koordynacji ruchowej. Jednocześnie warto też pamiętać, że zabawy nie mogą trwać zbyt długo i powinny być raczej przerywnikiem w trakcie różnych wycieczkowych aktywności. Tym bardziej, jeśli wokół jest mnóstwo atrakcji, takich jak na przykład w Energylandii, której oferta dla szkół jest dostosowana do wieku dzieci i atrakcji, z jakich mogą skorzystać.

Gry i zabawy integracyjne dla dzieci w wieku szkolnym także nie muszą generować wcześniejszych przygotowań ani posiadania dodatkowych rekwizytów.

Pif Paf

 

Dzieci stają w kole. Jedno z nich w jego środku. Osoba stojąca w środku celuje palcem w jedno z dzieci i mówi „Pif”. Osoba „zastrzelona” musi się jak najszybciej schylić, a jednocześnie stojący obok niej muszą wycelować w nią, mówiąc „Paf”. Wszystko zależy od szybkości. Jeśli dziecko na celowniku nie zdąży się schylić, zanim padnie „paf”, odpada. Z kolei jeśli kucnie, to odpada ten z sąsiadów, który krzyknął jako drugi.

Głuchy telefon

 

Zabawa, która ma na celu pokazanie, jak bardzo zniekształcana jest informacja podawana z ust do ust. Nauczyciel dzieli grupę na kilka zespołów. Dzieci ustawiają się jedno za drugim. Nauczyciel podaje hasło osobie stojącej jako ostatnia. Ona przekazuje je na ucho kolejnej i tak do początku kolejki. Osoba stojąca na przedzie mówi hasło, które do niej dotarło i następuje sprawdzenie, czy na pewno jest takie samo jak przekazane.

Wyścig rzędów na 1 nodze

 

Nauczyciel dzieli grupę na zespoły po 5-6 osób. Dzieci ustawiają się w rzędach, jeden z drugim. Następnie stają na jednej nodze, a drugą podają osobie przed sobą. Teraz rozpoczyna się wyścig. Wygrywa zespół, który w takiej pozycji jako pierwszy dotrze do mety.

Liczba nóg

 

Dzieci podzielone są na kilka zespołów z jednakową liczbą osób. Prowadzący w każdej rundzie podaje liczbę o 1 do czterokrotnie przewyższającej liczbę dzieci w grupie. (np. jeśli zespoły są 5-osobowe to 20). Zespoły muszą po podaniu liczby ustawić się tak, by na ziemi znajdowała się dokładnie taka liczba kończyn, jak wskazana przez prowadzącego. Dopuszczone jest np. podnoszenie się czy branie kogoś na barana.

Wycieczki przedszkolne i szkolne to świetny moment by dzieci lepiej poznały się ze sobą, a także kształtowały umiejętności społeczne. A jeśli można to robić przez zabawę, to należy korzystać z takiej okazji, gdy tylko się da.