Kwestie rozliczania podatku VAT naliczonego od usług noclegowych oraz gastronomicznych reguluje art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Pomimo gotowej recepty w dalszym ciągu pojawia się wiele niejasności w zakresie – jaki VAT na imprezy integracyjne? Niejasności podyktowane są różnorodnością usług jakie wpisywane są na fakturę dla przedsiębiorcy. Okazuje się, że tytuł faktury jest niezwykle ważny i może mniej wprawnemu oku umknąć, a co za tym idzie spowodować lawinę konsekwencji podatkowych. Czym innym bowiem jest usługa cateringowa a czym innym usługa gastronomiczna. Jak się okazuje catering nie jest wliczany według przepisów do usługi gastronomicznej, a tym samym powoduje niejako furtkę dla przedsiębiorcy w możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego od cateringu, co w przypadku usługi gastronomicznej jest niemożliwe.

Istotną kwestią jest również usługa organizacji imprezy integracyjnej, która również nie pozwala na odliczenie podatku VAT. Wiele zawiłości, wiele interpretacji i brak jednej konkretnej odpowiedzi sprawia, że firmy zmuszone są balansować i czasami wybierać mniejsze zło. Na szczęście organizacja imprez firmowych nie musi stanowić problemu. Istnieje możliwość podpytania organizatora jaka forma usługi będzie dla nas najbardziej korzystna i jakie niesie ze sobą następstwa podatkowe. Możemy mieć pewność, że organizatorzy przerabiali już wiele scenariuszy i mieli tak wielu kontrahentów, że z pewnością potrafią doradzić w tej kwestii.

Pozostaje również odpowiedzieć sobie na pytanie czy firma wykonuje czynności opodatkowane czy też podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje działalność mieszaną. W zależności czy mamy do czynienia z sytuacją pierwszą lub drugą, inne będą zasady odliczania podatku VAT od wydatków poniesionych z tytułu organizacji imprezy pracowniczej. Firma wykukująca działalność mieszaną dokonuje odliczenia VAT proporcjonalnie do wykonywanej działalności. Firma wykonująca czynności opodatkowane może rozliczyć VAT w całości.

Trzeba również zwrócić uwagę na trzecią grupę przedsiębiorców, którzy są zwolnieni z VAT. Tym ostatnim, prawo do odliczania VAT w ogóle nie przysługuje.

Jeżeli jednak jako przedsiębiorcy wolelibyśmy mieć pisemne zabezpieczenie na wypadek kontroli, zawsze firma może wystosować pismo do organów skarbowych z prośba o wydanie interpretacji indywidualnej, która będzie odpowiedzią na nasze bolączki. Pamiętajmy jednak, żeby dokładnie sprecyzować pytanie. Izby Skarbowe mają bowiem aż dziewięćdziesiąt dni na wydanie interpretacji, a konieczność doprecyzowania pytania może wydłużyć czas na uzyskanie odpowiedzi.