Podróżowanie z dziećmi to hasło, które niejednemu rodzicowi jeży włosy na głowie. Tymczasem to naprawdę da się zrobić, a przy dobrym przygotowaniu i pozytywnym nastawieniu będzie to niezapomniana przygoda. Im wcześniej zacznie się takie podróże, tym bardziej dziecko będzie do nich przyzwyczajone i każda kolejna będzie tylko łatwiejsza.

Podróże z dzieckiem – jak się przygotować

 

Nawet osoby, które uwielbiają spontaniczne wypady, po narodzinach dziecka muszą nieco zmienić podejście. Odrobina szaleństwa to nic złego, ale przy maluchu dobry plan i przygotowanie do wyjazdu to już połowa jego sukcesu. Dlatego warto planować i zastosować się do kilku rad.

Wybierz optymalny cel wyjazdu

 

Przy wyjazdach z dziećmi wybór celu podróży jest szczególnie ważny. Przede wszystkim należy go dopasować do wieku, zainteresowań i możliwości dzieci. Warto zwrócić uwagę na zainteresowania dzieci. Ważną sprawą jest też zmiana optyki. Choć rodzice często woleliby na przykład zwiedzać, to dla najmłodszych znacznie większą atrakcją będzie na przykład spędzenie dnia na plaży, kąpiel w morzu i budowa zamków z piasku. Oczywiście warto szukać miejsc, które pozwolą na miłe spędzenie czasu zarówno dorosłym, jak i pociechom. A wyjazd to dobry moment na odstresowanie i zabawę, na przykład w Największym w Europie Parku Rozrywki, jakim jak Energylandia.

Sprawdź, jakie atrakcje w okolicy są odpowiednie dla dzieci

 

Gdy już wiadomo, które miejsce będzie optymalne na rodzinny wyjazd czas na bardziej szczegółowe poszukiwania. Dziś rodzinne atrakcje i miejsca, gdzie dzieci mogą dobrze się bawić, wyrastają jak grzyby po deszczu. Jeśli już zapadnie decyzja na przykład o odwiedzeniu parku rozrywki, to ważne jest sprawdzenie, czy ma on atrakcje dopasowane do wieku dziecka. W Energylandii już najmłodsi w wieku przedszkolnym znajdą niezapomniane wrażenia podczas przejazdów na karuzelach, takich jak Fuego, Leoś czy Sissi, w kolejkach widokowych jak na przykład Dragon Adventure lub Samoloty albo w pojazdach poruszających się po wodzie, lub specjalnych torach.

Planuj realistycznie

 

Planowanie to moment, kiedy wielu rodzicom zaczyna brakować realizmu. Nawet jeśli wcześniej udawało się zwiedzić 2 czy nawet 3 miasta w ciągu jednego dnia, to podczas wyjazdu z dzieckiem będzie to niemożliwe. Trzeba wziąć pod uwagę, że sam proces wstawania, jedzenia śniadania i pakowania będzie trwał dłużej. A podczas aktywności dzieci dość szybko się nudzą i męczą, potrzebują przerw na regenerację, a czasem także na drzemkę. Oczywiście każdy maluch jest inny, ale znając swoje dziecko, można zaplanować wyjazd tak, by go później w spokoju zrealizować.

Zapakuj się z głową

 

Pakowanie – kolejne wyzwanie, które spędza sen z powiek podczas wyjazdu z dzieckiem. Przede wszystkim musi być zgodne z celem wyjazdu i jego specyfiką, a także przewidywaną pogodą. Nawet w lecie koniecznie trzeba wziąć coś cieplejszego i przeciwdeszczowego, ale nie należy popadać w przesadę i pakować całej szafy. Są też rzeczy, o których należy bezwzględnie pamiętać. To dokumenty, przy podróży zagranicznej także ubezpieczenie, oraz apteczka z lekami, jakie dziecko przyjmuje. Dobrym pomysłem jest włączenie pociechy w pakowanie i pozwolenie na spakowanie przez nią swojego małego plecaczka.

Podróżowanie z dziećmi – jak przetrwać podróż

 

Często najbardziej newralgiczną częścią wyjazdu jest dojazd na miejsce. Dłuży się, jest męczący, a dziecko odczuwa to jeszcze mocniej. Niezależnie czy podróżujemy swoim samochodem, czy komunikacją warto pamiętać o kilku wskazówkach.

Rób przerwy

 

Wsiadasz do samochodu i wysiadasz z niego dopiero po 500-600 km? Z dzieckiem to niestety nie przejdzie (no, chyba że zaśnie). W podróży trzeba robić przerwy, najlepiej co około dwie godziny. Rozprostować nogi, pobiegać, pobawić się i pamiętać o toalecie. W chwili kiedy dziecko krzyknie magiczne hasło, może się okazać, że jest już za późno na szukanie stacji czy nawet leśnego parkingu. Postoje warto też połączyć z posiłkami w formie suchego prowiantu.

Zadbaj o przekąski

 

Podróżując z dzieckiem, warto mieć pod ręką przekąski. Oczywiście każdy maluch ma swoje preferencje, ale dobrze, żeby były zdrowe i niebrudzące. Kawałki marchewki, jabłka, suszone owoce, muffinki czy drobne ciasteczka bez czekolady sprawdzą się znakomicie.

Zorganizuj dziecku czas

 

„Daleko jeszcze?” – to pytanie, które brzmi w głowie na myśl o podróży z dziećmi. Dlatego warto je czymś zająć. Czym? To zależy od zainteresowań i tego, co zwykle powoduje, że w domu zapanowuje cisza i spokój. Sprawdzone metody są najlepsze i każdy rodzic najlepiej wie, co zajmie jego pociechę na dłuższą chwilę.

Podróż z dzieckiem – o czym pamiętać na miejscu

 

Gdy już dotrzemy na miejsce, czas na najlepsze- zbieranie owoców dobrego planowania, czyli rewelacyjną, rodzinną przygodę.

Wyluzuj i baw się

 

Dziecko wyczuwa każde napięcie, niezadowolenie czy zdenerwowanie dorosłych. Jeśli Ty będziesz się dobrze bawić, dziecko też będzie wyluzowane i radosne.

Podchodź elastycznie do planu

 

Nawet najlepszy plan może się posypać. Pogoda, nagła niedyspozycja, zamknięta główna atrakcja dnia. Warto mieć plan awaryjny i nie bać się zmian. Jeśli nie wyszedł spacer, bo pada, może w okolicy jest sala zabaw albo jakaś inna atrakcja?

Rob przerwy na posiłki i picie

 

Choć dorosły spokojnie wytrzyma i pół dnia bez jedzenia, to dla dzieci jest to niemożliwe. Warto co około 2 godziny robić przerwę na jakąś przekąskę i koniecznie (szczególnie latem) na picie. Dzieci wspominają o piciu zwykle dopiero wtedy, gdy czują mocne pragnienie, a to może oznaczać, że już się odwadniają, bo proces ten jest u nich bardzo szybki. Jedzenie nie musi oznaczać od razu wizyty w restauracji. Przygotowane na cały dzień kanapki, owoce czy inne zdrowe przekąski załatwią sprawę do kolejnej przerwy.