Co zobaczyć w Zatorze i okolicach?

 

Zator nazywany jest często małopolską stolicą rozrywki. I rzeczywiście najbardziej znany jest z Energylandii, największego parku rozrywki w Polsce. I choć to właśnie ona przyciąga każdego roku setki tysięcy turystów to sam Zator i jego okolice także oferują turystom wiele innych interesujących miejsc i sposobów spędzania czasu. Pobyt w Energylandii w Zatorze może więc być okazją do dłuższego pobytu w tych stronach i poznania ich atrakcji.

Zator – atrakcje w królewskiej Dolinie Karpia

 

Historia Zatora sięga XII w., a prawa miejskie uzyskał w końcu XII w. Zasadźcy, którzy zakładali też niedalekie Kęty, sprowadzili osadników z Niemiec, a obok nazwy Zator funkcjonowała też niemiecka, Neustadt. Od czasów średniowiecznych Zator słynął z hodowli karpia. Znajdowały się tu stawy książęce, a następnie hodowla królewska.

Do tradycji tych nawiązuje Dolina Karpia, lokalna marka obejmująca gminy Brzeźnica, Polanka Wielka, Spytkowice, Przecieszów, Osiek, Tomice oraz Zator. Nowoczesnym sposobem poznawania tego terenu jest Ekomuzem Doliny Karpia obejmujące m.in. zabytkowy XIX wieczny spichlerz w Brzeźnicy, wioskę wikliniarską w Woźnikach, Muzeum Regionalne w Bachowicach, mini zoo „Zwierzyniec” w Spytkowicach, Izby regionalne w Tomicach, Zatorze, Ryczowie, Osieku i wiele innych. W ramach Ekomuzeum można odbyć wycieczki tradycyjne i wędkarskie po kompleksach stawów rybnych, udać się w rejs galarem, a także uczestniczyć w licznych warsztatach i degustacjach.

Zator – zwiedzanie miasta

 

Przez kilkaset lat Zator był siedzibą książąt oświęcimskich i zatorskich, którzy wybudowali w mieście zamek. Średniowieczna, pierwotnie obronna budowla średniowieczna została w późniejszych wiekach przebudowana najpierw w stylu barokowym, a następnie neogotyckim. Obecnie znajduje się on w rękach potomków ostatnich właścicieli, rodziny Potockich i można go oglądać przede wszystkim z zewnątrz. Oprócz zamku w mieście zachował się też XIV wieczny gotycki kościół z neogotyckim wystrojem. W jego krypcie pochowani są członkowie rodziny Potockich, a także gen. Stanisław Wąsowicz, adiutant Napoleona.
Zabudowa centrum Zatora ma głównie XIX wieczne pochodzenie i składa się z niskich eklektycznych kamieniczek. W zachodniej części miasta przetrwały też fragmenty miejskich fortyfikacji, a wspomnieniem wielokulturowej przeszłości miasta jest cmentarz żydowski z XIX w.

Zator i okolice – atrakcje

 

Okolice Zatora należą do cennych przyrodniczo i kulturowo. Dlatego poza samym zwiedzaniem miasta warto wybrać się na wycieczkę po okolicach. Oprócz wspomnianej Doliny Karpia szczególnie atrakcyjnie prezentują się położone na północ od Zatora Wygiełzów i Babice. Pierwsza z miejscowości znana jest z Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego prezentującego kulturę ludową okolicznej miejscowości. Każdego roku w wakacje odbywa się tu przyciągająca prawdziwe tłumy impreza folkowo-folklorystyczna EtnoFest. Z kolei w sąsiednich Babicach zwiedzić można ruiny średniowiecznego, obronnego zamku Lipowiec znajdujące się na terenie niezwykle urokliwego rezerwatu przyrody o tej samej nazwie.

Nieco dalej, tuż za autostradą A4 znajduje się niewielka miejscowość Tenczynek otoczona przez malownicze lasy należące do Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Na jego skraju wznoszą się udostępnione do zwiedzania ruiny kolejnego zamku, Tenczyn w Rudnie.
Niezwykłą atrakcją w okolicy Zatora, są drezyny rowerowe – to jedno z trzech miejsc w Polsce, gdzie można z nich skorzystać. Uruchomiona w 2017 r. linia Lokalnej Kolei Drezynowej pozwala na pokonanie trzech tras o różnej długości liczących od 7 do 13 km na odcinku z Regulic do Alwerni. Czteroosobowe drezyny napędzane są na tej samej zasadzie co rower i łączą aktywny wypoczynek z możliwością poznawania okolicy.