Idzie lato, a z nim dłuższe i cieplejsze dni, dużo słońca oraz chęć wyjścia z domu i odkrywania nowych zakątków. Czy znasz już wszystkie ciekawe miejsca w Małopolsce? Często snuje się marzenia o egzotycznych kierunkach, nie zdając sobie sprawy z tego, ile atrakcji czeka w naszej ojczyźnie. Małopolska może się pochwalić wyjątkowymi miejscami – od zabytkowej stolicy regionu, Krakowa, przez najsłynniejszą w Polsce kopalnię soli w Wieliczce, aż do największego w Europie parku rozrywki Energylandia znajdującego się w Zatorze. Dzisiaj podzielimy się z Wami pomysłem na niezapomnianą wycieczkę trzydniową po atrakcjach Małopolski. Jak zorganizować taki wyjazd? Ile kosztują bilety wstępów do poszczególnych atrakcji?

Dzień pierwszy – Wieliczka – zwiedzanie
Wieliczka – znana w kraju i na świecie ze swojej unikatowej kopalni soli, którą rocznie odwiedza ok. 1 milion turystów. W 1978 roku kopania wraz z kopalnią w Bochni i Zamkiem Żupnym została wpisana na listę UNESCO, jako najstarsza kopalnia w Europie (jej działalność datuje się już na średniowieczne czasy!) i dziedzictwo materialne kultury ludzkości. Uhonorowano ją za autentyczność i integralność oraz zaangażowanie społeczne przy wydobyciu soli kamiennej na przestrzeni stuleci.

Dzisiaj kopalnia soli w Wieliczce funkcjonuje już wyłącznie jako obiekt turystyczny, nie prowadzi się czynnego wydobycia, a jeśli już – to na niewielką skalę. Odwiedzającym proponowane są różne trasy, a cena biletu jest od nich uzależniona. Zwiedzanie odbywa się w niewielkich grupach, którym towarzyszy przewodnik – indywidualne zwiedzanie nie jest możliwe. Bilety wstępu do kopalni soli można kupić na miejscu bez uprzedniego rezerwowania. Do najpopularniejszych i najmniej wymagających należy Trasa Turystyczna – cena biletu wynosi 66 złotych za bilet normalny, 57 złotych za ulgowy i studencki, 38 złotych dla dzieci. W cenie biletu zawiera się zwiedzanie Trasy Turystycznej oraz Muzeum Żup Krakowskich. Dzieci do 4 roku życia mają wstęp bezpłatny.

Plan naszej trzydniowej wycieczki proponuje rozpoczęcie zwiedzania o godzinie 11:00, a ok. 13:30 przejście spacerem na wielicki rynek i czas wolny na obiad. O 15:30 powrót do kopalni i zwiedzanie Muzeum Żup Krakowskich, nazywany często Zamkiem Żupnym. Historia powstania Zamku wiąże się z przemysłem wydobywczym w kopalniach soli w Wieliczce i Bochni. Wybudowany w XIII wieku stanowił centrum codziennego życia pracowników tychże kopalni. Z biegiem lat i zawirowań społeczno-historycznych, Zamek Żupny zaczął pełnić także funkcję turystyczną, sprzedawano w nim bilety wstępu do kopalni oraz tworzono ekspozycje muzealne, np. z najpiękniejszymi i najcenniejszymi solniczkami świata. Zamek Żupny jest otwarty w zależności od sezonu, w miesiącach od maja do września od 9:00 do 20:00, a od października do kwietnia od 8:30 do 15:30. W poniedziałki jest nieczynny.

Po zwiedzaniu Zamku Żupnego, ok. godziny 17:30 przejazd na nocleg w okolice Zatoru, kolacja i zakwaterowanie w hotelu Western Camp. To wyjątkowe miejsce noclegowe, które wprawi w zachwyt i rozochoci na dalsze przygody. Western Camp w Zatorze to resort oferujący prawie 600 noclegów w wiosce stylizowanej na Dziki Zachód. Do wyboru są miejsca w domkach, tipi (indiańskich namiotach) i fantazyjnych wozach.

Dzień drugi – przygoda w Energylandii
Po śniadaniu, które jest przewidziane o godz. 9:00 w restauracji Western Camp, wycieczkowicze zostaną przewiezieni do największego parku rozrywki w Polsce. Energylandia jest otwarta w roku szkolnym od godz. 10:00 do 18:00, a w lipcu i sierpniu od 10:00 do 20:00. Wyjątki stanowią przeróżne wydarzenia specjalne i świętowanie, w tym czasie park jest otwarty do godz. 23:00. Kalendarz wydarzeń oraz wszelkie aktualności można sprawdzać na oficjalnej stronie parku, www.energylandia.pl. Ceny biletów w zatorskim parku rozrywki są atrakcyjne – bilet normalny kosztuje 129 złotych od osoby, bilet ulgowy 79 złotych od osoby (do 140 cm wzrostu), a dzieci do lat 3 płacą złotówkę. W przypadku wycieczki trzydniowej i zwiedzania parku przez dwa dni, korzystniejsze jest zakupienie biletów 2-dniowych, gdzie bilet normalny to koszt 249 złotych, a ulgowy (do 140 cm wzrostu) 159 złotych. Ulgami objęci są seniorzy od 65 roku życia, kobiety w ciąży i osoby niepełnosprawne. W Energyladnii do 18 roku życia funkcjonują także bilety urodzinowe – w danym dniu solenizant wchodzi i bawi się w parku za symboliczną złotówkę. Dodajmy, że ceny biletów w Energylandii obejmują nielimitowany wstęp do wszystkich dostępnych atrakcji przez cały dzień. Dodatkowe koszty, jakie poniesiemy podczas wycieczki do Energylandii to korzystanie ze strefy gastronomicznej, sklepów z pamiątkami i puntków usługowych, np. tatuaży, automatów z grami czy malowania twarzy.

Drugiego dnia w trakcie wycieczki trzydniowej można więc bez limitu korzystać od 10:00 do 18:00 z wszystkich stref dostępnych w parku: Bajkolandii, Strefy Familijnej, Strefy Ekstremalnej, Water Park oraz Smoczego Grodu. W sezonie 2020 przewidziane jest uroczyste otwarcie szóstej już strefy, Aqualantis.
Jedną z najpopularniejszych atrakcji Energylandii jest mega coaster Hyperion, który znajduje się w Strefie Ekstremalnej. Takiej kolejki zazdroszczą nam najlepsze parki rozrywki na całym świecie: wysoka na 77 metrów, ze spadami do 82 metrów (do tuneli podziemnych, które są zaprojektowane w stylistyce galaktycznej), rozpędzająca się do 142 km/h, kolejka górska dostarcza niesamowitych emocji i wrażeń. Fascynująca jest też sama historia maszyny, owiana nutą tajemnicy – przez przejazdem goście dowiadują się, że latający w kosmosie statek Hyperion_1 trafia na czarną dziurę i zostaje wciągnięty w tunel czasoprzestrzenny. Po szalonych próbach wydostania się z opresji, statek ląduje w zupełnie innym świecie, na podobnej do Ziemi planecie Hyper Novi. Przejażdżki na Hyperionie nie możecie przegapić bo kto wie, może wylądujecie na zupełnie innej planecie?
W drugim dniu zwiedzania polecamy zrobić rekonesans atrakcji w całym parku i wybrać te, które są najbardziej interesujące według Waszych upodobań. Hyperion to punkt obowiązkowy i perełka parku, lecz trzeba pamiętać, że kolejek górskich w Energynalnii jest aż 15, a w 2019 otworzono kolejne dzieło konstruktorskie – Zadrę, zlokalizowaną w Smoczym Grodzie. Po całym dniu pełnym rozrywki, ok. 18:00 przejazd do Western Camp, kolacja i nocleg.

Dzień trzeci – pożegnanie z Energylandią 

Podobnie jak w dniu poprzednim, śniadanie jest przewidziane na godzinę 9:00 w restauracji Western Campu. Następnie rozpoczyna się drugi dzień w Energylandii, z nieco krótszym czasem na zwiedzanie, bo od 10:00 do 15:00. Później nastąpi koniec wycieczki trzydniowej i przejazd do Krakowa. Dlatego też trzeba pożegnać Energylandię, przynajmniej do następnego razu, z pełną parą. Jeśli wczoraj nie odważyliście się pojechać na ekstremalnych roller coasterach, dzisiaj Wasza druga szansa! Polecamy wybrać się do Strefy Ekstremalnej i odważenie się na maszyny Apocalypto, Space Gun czy Tsunami Drop. Znajdźcie też chwilę na obiad w jednej z tematycznych restauracji parku. Pamiętajcie, że drodze powrotnej do Krakowa możecie planować kolejną wycieczkę po najciekawszych miejscach Małopolski!