Wycieczka szkolna jest doskonałym sposobem na urozmaicenie czasu w ciągu roku szkolnego. Chyba każdy z nas pamięta, ile emocji towarzyszyło wyjazdom z naszych szkolnych lat. Wspólne wycieczki przynoszą całej klasie wiele korzyści, a dla nauczycieli stanowią bezcenną okazję do obserwowania zachowań uczniów w grupie rówieśniczej. Rodzice niejednokrotnie zastanawiają się, czy warto inwestować w wysyłanie swoich dzieci na wycieczki w ciągu roku szkolnego. Natomiast pedagodzy są w tej materii zgodni: wycieczki są niezwykle wartościowym czasem dla uczniów w każdym wieku, począwszy od szkoły podstawowej, a skończywszy na liceum czy technikum. Naszym zdaniem zdecydowanie warto posyłać dzieci na wycieczki szkolne. Przedstawiamy garść pomysłów i inspiracji dla tych wszystkich, którzy zajmują się organizacją takich wycieczek.

Wycieczki szkolne – dlaczego warto?

Powodów, dla których warto jeździć na wycieczki szkolne, jest tak naprawdę całe mnóstwo. Postanowiliśmy spróbować przedstawić chociaż część z nich, by tym samym zachęcić do uczestniczenia w takich wyjazdach. Po pierwsze, wycieczki szkolne są idealną okazją do poznawania nowych miejsc. Dzieciaki mają możliwość uczenia się poprzez zabawę: odwiedzając nowe miejsca mogą poznawać ich kulturę i zwyczaje oraz po prostu świetnie się bawić. Wycieczki szkolne mają nieoceniony walor edukacyjny. Przyswajanie wiedzy w czasie wycieczki szkolnej jest zdecydowanie przystępniejsze, niż uczenie się w szkolnej ławce. Kolejnym atutem wycieczek szkolnych jest możliwość integracji dzieci z rówieśnikami. To bardzo ważne zwłaszcza dla uczniów z młodszych klas, które dopiero uczą się jak radzić sobie w sytuacjach społecznych. W trakcie wycieczek szkolnych młodzież ma okazję do wspólnej zabawy, dyskusji na interesujące ją tematy oraz do nawiązywania relacji. Wszystkie zdobyte umiejętności zaprocentują w przyszłości – zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Kolejną kwestią, o której należy wspomnieć, jest możliwość aktywnego spędzania czasu. W czasie wycieczek całą klasą dzieciaki mają doskonałą okazję do uaktywniania się. Zamiast siedzieć przez komputerem czy wpatrywać się w telefon, dzieci mogą spędzać czas na aktywności fizycznej, najczęściej na świeżym powietrzu. Wyjazdy klasowe w ciągu roku szkolnego niesamowicie poszerzają horyzonty, a dla wielu dzieci mogą być nawet pierwszą okazją do spędzenia dłuższego czasu poza domem. W związku z tym warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie wycieczek szkolnych, a mianowicie o zwiększaniu dziecięcej samodzielności. W trakcie takiej wycieczki dzieci postawione są w zupełnie nowej sytuacji, dzięki czemu mogą sprawdzić swoje umiejętności. W czasie wycieczki dzieci otrzymują doskonałą lekcję radzenia sobie bez rodziców: muszą samemu wybrać sobie ubranie, pilnować trzymania się ustalonego regulaminu czy samodzielnie rozporządzić swoimi pieniędzmi. A jeśli już mówimy o pieniądzach – pamiętajmy, że wycieczki szkolne są znacznie ekonomiczniejsze, niż wyjazdy na własną rękę. Grupy zorganizowane dostają bardzo atrakcyjne rabaty – zarówno jeżeli chodzi o noclegi, jak i o wstęp do muzeów czy parków rozrywki. Dlatego jeżeli mamy możliwość posłać nasze dziecko na wycieczkę szkolną, nie wahajmy się ani chwili.

 

wycieczki szkolne 2019 energylandia

 

Jaka powinna być dobra wycieczka szkolna?

Organizując wycieczkę szkolną należy zadbać o to, by dzieci miały możliwość spędzania czasu w różnorodny sposób. Pamiętajmy, że wycieczka szkolna jest okazją do przyjemnego spędzenia czasu nie tylko dla uczniów, lecz także dla nauczycieli. Duża ilość atrakcji sprawia, że nauczyciele mają mniej problemów z opiekuńczo-wychowawczych, ponieważ dzieci nie mają czasu się nudzić. Najlepiej jest połączyć naukę z zabawą, a odwiedzanie miejsc historycznych przeplatać z rozrywką. Powodzenie wycieczki szkolnej w dużej mierze zależy od kreatywności samego organizatora, dlatego przed osobą planującą wyjazd stoi niezwykle odpowiedzialne zadanie. W trakcie wycieczki szkolnej warto umożliwić dzieciom spędzanie czasu w taki sposób, jaki naprawdę lubią. Wycieczki ze szkoły mogą odbywać się w trakcie całego roku szkolnego. Jednak pamiętajmy, by dostosować plan wyjazdu do aktualnej pory roku. Organizator powinien zadbać o ubezpieczenie oraz o transport. W czasie wycieczek szkolnych najlepiej sprawdzają się autokary, którymi bez problemu można dojechać w każde miejsce na trasie wycieczki. W niektórych miejscach dla nauczycieli i kierowców przygotowano specjalne bonusy – np. darmową kawę czy możliwość wykupienia tańszego noclegu. To również warto wziąć pod uwagę.

 

Pomysł na wycieczkę szkolną: województwo małopolskie

Odwiedzając Małopolskę nie można zapomnieć o wizycie w jednym z najpiękniejszych miast, czyli w Krakowie. Warto wybrać się także do znajdującej się nieopodal Wieliczki i obejrzeć tutejszą kopalnię soli. W cieplejszym okresie można wybrać się też w najbardziej malownicze góry Polski – Tatry.

 

Pomysł na wycieczkę szkolną: województwo śląskie

Śląsk to jedna z ciekawszych krain pod względem geologicznym. W czasie wycieczki szkolnej warto odwiedzić jedną ze znajdujących się tu kopalni (np. jedyną w Polsce zabytkową kopalnię srebra), czy wybrać się na ruiny Zamku Ogrodzieniec, znajdujące się na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

 

Pomysł na wycieczkę szkolną: województwo świętokrzyskie

Wycieczka szkolna po województwie świętokrzyskim to świetna okazja do poznania miejscowej kultury. Warto wybrać się do znajdujących się tu muzeów, np. Muzeum Regionalnego w Pińczowie czy Parku Etnograficznego w Tokarni.

 

Pomysł na wycieczkę szkolną do parku rozrywki

Doskonałym pomysłem może być włączenie w wycieczkę szkolną wizyty w parku rozrywki. Można uczynić z niej główny punkt wyprawy lub potraktować ją jako jeden z jej etapów.

 

Wycieczka szkolna do Energylandii

Planując odwiedziny w parku rozrywki najlepiej wybrać miejsce, w którym dzieciaki będą miały okazję uczestniczyć w jak największej liczbie atrakcji. Naszym zdaniem najlepsza jest pod tym względem Energylandia, będąca największym rodzinnym parkiem rozrywki w Polsce. Wycieczkę do Energylandii łatwo wpleść w plan wycieczki odbywającej się przede wszystkim w województwie małopolskim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Dojazd do Energylandii szkolnym autokarem nie stanowi najmniejszego problemu. Najszybsza trasa biegnie po autostradzie A4, z której – w zależności od tego, od której strony będziemy jechali – musimy zjechać na węźle Balin (podróżując od strony Katowic) lub na węźle Rudno (jadąc od strony Krakowa. Na miejscu znajduje się obszerny parking dla autokarów, nie musimy się więc martwić o znalezienie miejsca postojowego. Naszym zdaniem warto zatrzymać się tu również na noc, ponieważ Energylandia może być atrakcyjnym przystankiem na trasie całej podróży. Najlepiej zatrzymać się w znajdującym się zaraz obok Energylandii Western Camp Resort. To jedyne w swoim rodzaju miejsce, które stworzono na wzór kowbojskiego miasteczka rodem z najprawdziwszego Dzikiego Zachodu. Uczniowie mają tu jedyną w swoim rodzaju okazję spędzić noc w kolorowych indiańskich tipi lub w oryginalnych wozach kowbojskich.

 

Wycieczka szkolna do Krakowa

Była stolica Polski to miejsce, które bez wątpienia powinno poznać każde dziecko. W planie takiej wycieczki nie może zabraknąć wizyty na Zamku Wawelskim, w Sukiennicach i na Rynku Głównym. Warto uwzględnić także spacer po Plantach, oglądanie Smoka Wawelskiego i wysłuchanie hejnału. W przypadku wycieczki z młodzieżą dobrym pomysłem jest pójście do kina albo do filharmonii.

 

Wycieczka szkolna w góry

Kolejnym doskonałym pomysłem na wycieczkę szkolną jest wyprawa w góry. Najlepiej wybrać w nie wiosną albo wczesną jesienią, żeby mieć możliwość bezpiecznego chodzenia po górach. Taka wycieczka zachęca dzieci do aktywnego wypoczynku i pozwala im na poznanie najpiękniejszych zakątków kraju. Podczas organizowania wyjazdu w góry trzeba pamiętać o obowiązujących przepisach, które regulują między innymi takie kwestie jak liczba opiekunów oraz obecność przewodnika górskiego. Warto także zadbać o dodatkowe atrakcje, z których będą mogli skorzystać uczniowie.