Spędzanie czasu z dzieckiem na wagę złota

 

Dzieci wymagają szczególnej uwagi. Dzięki niej rozwijają się poprawnie i nie mają czasu na sprawianie problemów wychowawczych. Wielu rodziców ułatwia sobie życie, wyręczając się telefonami komórkowymi, komputerami czy tabletami. W żadne sposób nie zastąpią one uwagi rodzica, który w oczach dziecka jest autorytetem. Niestety, pociecha przesycona technologią i tym, co odnajduje w sieci, zaczyna tracić pierwotne autorytety.

Odbudowa więzi

 

Jak mawiają specjaliści od rozwoju i wychowywania, rodzice wychowują dzieci wyłącznie do siódmego roku życia. W kolejnych latach dla dziecka zaczynają być ważniejsi rówieśnicy i środowisko szkolne. Nie warto zatem tracić czasu, który i tak płynie nieubłaganie szybko, i już teraz spędzajmy czas z dziećmi. Pokazujmy im, że są dla nas ważne. My wiemy, że tak jest, ale dziecko, które tego nie słyszy i nie czuje na własnej skórze, z czasem może myśleć zupełnie inaczej.
Odbudowę więzi nie można odkładać, ponieważ w tej kwestii może być już zdecydowanie za późno. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że w ciągu tygodnia pracującego mamy niewiele czasu, dlatego też starajmy się spędzić weekend z dzieckiem jak najczęściej. To zaprocentuje.

Z dzieckiem na weekend – i dla dziecka

 

No właśnie, kto powinien wybierać, w jakie miejsce udać się na weekend z dziećmi? Czy faktycznie cała organizacja wyjazdu ma spoczywać wyłącznie na rodzicach? Oni wielokrotnie patrzą na weekendowy wyjazd z dzieckiem, jako na szansę odwiedzenia ciekawych miejsc, interesujących zabytków, formę edukacji o historii czy przyrodzie naszego kraju. Jest to oczywiście rzecz ważna i pożądana, ale… głównie ze strony rodziców. Warto ją włączać w plan weekendowej wycieczki z dzieckiem, jednak wciągną one tylko niewielką część pociech. Nasi milusińscy też przecież potrzebują wytchnienia i odpoczynku od swoich obowiązków szkolnych. Może by tak odwrócić role i spojrzeć na weekend z rodziną z dziecięcej perspektywy? Nie stronić od spacerów po zabytkowych uliczkach miast, jednak za cel nadrzędny uznać nieskrępowaną i swobodną zabawę? Wtedy okaże się, że odpowiedź na pytanie „gdzie pojechać na weekend z dzieckiem” jest już bardzo prosta – tam, gdzie można dobrze się bawić. Taka zabawa, niby dziecięca, może być też świetną rozrywką dla rodziców, też przecież zmęczonych codziennymi obowiązkami i pracą.

Gdzie na weekend z dzieckiem?

 

To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Nie ma na nie jednak jednoznacznej odpowiedzi – zarówno dzieci, jak i rodzice, mają przecież różne preferencje, nie zawsze lubią takie same rzeczy i aktywności. Jak to pogodzić i jak znaleźć miejsca, które są faktycznie przyjazne dzieciom w różnym wieku, od maluszków do nastolatków? Na pewno nie jest to łatwe i nieraz ciężko jest zorganizować satysfakcjonujący weekend z rodziną. Różne wymagania i potrzeby rzadko da się pogodzić w jednym miejscu, ale jest to przecież możliwe. Najlepszym tego przykładem jest Energylandia, gdzie na weekend z dziećmi decyduje się wybrać wiele rodzin. Szczególnie popularna przy „dobrej pogodzie”, jednak nawet w dni mniej słoneczne bez wątpienia można tam się dobrze bawić i miło spędzać czas. Chociaż ten Park Rozrywki najczęściej wybierają mieszkańcy Małopolski, to przecież nawet i z dalszych regionów ciągną tu na weekend rodziny z dziećmi, zbawione mnóstwem atrakcji, w tym słynnymi na cały kraj roller coasterami.

Spędź weekend z dziećmi w górach

 

Góry, jak żadne inne miejsce zbliża ze sobą ludzi. Być może żadne z Was nie odważy się wyruszyć, aby zdobyć Rysy, ale przecież nie o to w tym chodzi. Wspólne wędrówki pozwalają na poznawanie się wzajemne. Bądź gawędziarzem. Opowiadaj swojemu dziecku o swoim dzieciństwie, o różnicach między dawnymi czasami a obecnymi, o tym, jak było malutkie. Pytaj, co go interesuje, jakie ma plany, co chciałby robić i w jaki sposób możesz mu pomóc. W ten sposób pokażesz zainteresowanie ze swojej strony oraz to, że Ci na nim zależy.

Góry i co dalej?

 

Jeżeli nie chcesz, aby wspólnie spędzony czas minął zbyt szybko i zastanawiasz się gdzie z dzieckiem na weekend, możesz jeszcze się wybrać, to zdecydowanie wracając z Tatr czy Bieszczad powinieneś zahaczyć o Energylandię. Jeżeli jeszcze o niej nie słyszałeś, to podpowiadamy – jest to największy park rozrywki w Polsce, który posiada bogatą ofertę, zarówno w kwestii udostępnionych urządzeń oraz w postaci wszelkiego rodzaju widowisk i przedstawień. Okresowo planowane są na terenie parku różnego typu eventy, w których można brać udział w ramach wykupionego rabatu. Być może park rozrywki nie rozwiąże Waszych wszystkich problemów, ale z pewnością zapewni Wam tematy do rozmów na długi czas po powrocie do domu.

Być może w Twojej głowie właśnie pojawiła się myśl, że tego typu rozrywki są przeznaczone jedynie dla rodziców ze starszymi dziećmi, a Twoje ledwo odrosło od ziemi. Mimo to zależy Ci na wzmacnianiu więzi już teraz, aby w żadnym wypadku nie osłabiły się w przyszłości. Uspokajamy, Energylandia ma ofertę dostosowaną do dzieci w różnych kategoriach wiekowych, o czym świadczy między innymi szeroka oferta strefy dla najmłodszych – Bajkolandia. Dodatkowo w strefie tej znajduje się Kącik dla mamy i dziecka, który pozwala na wyciszenie się, regenerację sił, drzemkę, załatwienie potrzeb fizjologicznych i zabawę z rówieśnikami.

Kolejny pomysł na weekend z dziećmi

 

Aktywne spęczanie czasu z rodziną to rzecz nie do przecenienia, ale jak znaleźć przepis na udany weekend z dziećmi, który pozostawi w pamięci miłe wspomnienia wszystkim członkom rodziny? Warto poszukać atrakcji w Małopolsce, gdzie oprócz wycieczek po parkach narodowych czy zabytkowych częściach miast, można się udać do Energylandii – największego Parku Rozrywki w Europie. Jak zorganizować taki weekend rodzinny?

Gdzie na weekend z dzieckiem – Małopolska

 

W województwie małopolskim znajduje się wiele ciekawych miejsc, które czekają na odkrycie, a weekend z dziećmi to doskonała okazja, by to zrobić. By w pełni wykorzystać wolne dni, warto zaplanować aktywności od samego rana w sobotę. Ciekawym pomysłem na dwudniową wycieczkę jest połączenie rozrywki, edukacji i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Dlatego w pierwszy dzień można postawić na eksplorowanie południa Małopolski: udać się z dziećmi na zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce, spacerować po Puszczy Niepołomickiej i zwiedzić Zamek Królewski w Niepołomicach. Albo też postawić na kilkugodzinną, relaksacyjną wędrówkę po niskich górach, np. w Beskidzie Wyspowym, gdzie na szczycie góry Lubomir znajduje się dostępne dla turystów obserwatorium astronomiczne. Natomiast po południu warto udać się w stronę Zatoru, by odpocząć po pierwszym dniu rodzinnego weekendu i przygotować się na wizytę w Energylandii! Czas jazdy samochodem z każdego z wymienionych wyżej miejsc nie przekracza 1,5 godziny. Warto z wyprzedzeniem zarezerwować nocleg w Zatorze, w pobliżu Parku Rozrywki, np. w Western Camp Resort, który oferuje zakwaterowanie w najwyższym standardzie, w kompleksie stylizowanym na wioskę rodem z Dzikiego Zachodu.

Wesoła zabawa w Energylandii

 

Główną atrakcją weekendu z dziećmi niech będzie wizyta w Energylandii. Śmiało można powiedzieć, że w tym miejscu Dzień Dziecka trwa każdego dnia. W Parku Rozrywki znajduje się 6 tematycznych stref – Bajkolandia, Strefa Familijna, Strefa Ekstremalna, Water Park, Smoczy Gród i Aqualantis. Siódma strefa, Sweet Valley, będzie mieć premierę w sezonie 2022.

W Energylandii czekają atrakcje dla dzieci w każdym wieku. Dla najmłodszych dzieci pomiędzy 2 a 6 rokiem życia przygotowano ich aż 24, w tym kolejki, karuzele i samochodziki. Każdego dnia odbywają się także pokazy dla dzieci na scenie Kids Show, a dodatkowo w parkowych alejkach można spotkać bajkowe postacie. Strefą, która na pewno zachwyci każde dziecko jest Bajkolandia. Tam weekend z dziećmi, nawet malutkimi, przebiegnie jak w prawdziwej krainie baśni i bajek. Najmłodsi członkowie rodziny mogą bawić się na Farmie Krasnali, Wyspie Skarbów, Jeep Safari czy WRC Auto Zderzaki. Troszkę starsze dzieci chętnie spędzą rodzinny weekend między innymi na roller coasterze Śmiejżelki Energuś, na którym i rodzicom zdarza się krzyknąć z udawanego przestrachu – w końcu ta atrakcja pędzi nawet 45 km/h!

Jeszcze więcej rozrywki na weekend z dziećmi znajdziecie w Strefie Familijnej, gdzie są dwa roller coastery RMF Dragon oraz Boomerang, oraz kilka atrakcji wodnych, m.in. – Toffifee Kopalnia Złota, Atlantis czy Anaconda. Nie mówiąc o walce na armatki wodne – jeśli wyjechaliście na weekend z dziećmi z zaprzyjaźnioną rodziną, to właśnie w czasie Splash Battle będziecie mogli stoczyć prawdziwą bitwę morską.

Energylandia słynie z ogromnych i szybkich roller coasterów, które wyróżniają ten Park na tle innych. Dlatego nawet weekend rodzinny z dziećmi starszymi, nastolatkami, może być tam spędzony naprawdę żywiołowo. Do dyspozycji poszukiwaczy wrażeń pozostaje aż 17 potężnych maszyn – w tym słynny mega roller coaster Hyperion, najwyższy i najszybszy w Europie, czy niesamowity – i tym razem najwyższy już w skali świata – wooden coaster Zadra. Tak wiele pytań o to, gdzie wyjechać na weekend z dziećmi – a jedną z odpowiedzi niezmiennie pozostaje Park Rozrywki Energylandia.