Majówka – od czasów dawnych do współczesnych

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie kiedy jest majówka, nie trzeba przekopywać sterty poradników, ani wertować kartek kalendarza. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, kiedy wypada najpiękniejszy okres w cały roku. Zaczynają kwitnąć bzy, dni stają się coraz cieplejsze i coraz dłuższe, już niewiele pozostało do upragnionego lata – tak, to maj oczywiście.

Definicja majówki

Wydawać by się mogło, że na próżno szukać definicji słowa majówka w słownika i zastanawiać się tak naprawdę kiedy jest majówka. Jednak jak się okazuje taka definicja istnieje. Znajduje się w „Encyklopedii staropolskiej” autorstwa Zygmunta Glogera. Czego możemy dowiedzieć się ze staropolskiej definicji? Otóż majówka była zapowiedzią rekreacji wiosennych. Podobno już w przeddzień 1-go maja uczniowie mieli wolny dzień i przygotowywali się do wycieczki. Była to nie lada okazja, ponieważ towarzyszyły jej nie tylko biesiady, ale również liczne zabawy. Jak opisuje Gloger, młodzież wystrojona była niczym wojsko i wraz ze swoimi nauczycielami, dyrektorem i kapłanami nauczającymi religii wędrowała do wybranego dworu, w którym była częstowana mlekiem, piwek, pierogami i ciastem. Najważniejsze były jednak zabawy takie jak bieganie do mety, huśtanie na huśtawce, przebieranki i gra w piłkę.

Współczesna majówka

Można pokusić się o stwierdzenie, że w tej materii niewiele uległo zmianie. Wraz z wolnym dniem 1-go maja, wszyscy zastanawiamy się w jaki sposób spędzić długi weekend majowy i każdy następny. Również i w tym przypadku najważniejsza jest wspólna rozrywka i wzajemne biesiadowanie, lecz w nieco bardziej nowoczesnym stylu. Interesują nas coraz bardziej ekstremalne rozwiązania, które zapadają w pamięć i pozwalają na dokonanie współczesnych celebracji majowki. To sprawia, że wyszykujemy rozmaite oferty przeróżnych parków rozrywki, aby zasmakować wiosennej rekreacji, o której pisał Zygmunt Gloger. I chociaż, nie będziemy korzystać z tych atrakcji w gronie naszych szkolnych rówieśników, to z pewnością zabierzemy najlepsze i najbardziej doborowe towarzystwo, bez względu czy mamy na myśli przyjaciół, rodzinę czy po prostu znajomych.

Najlepszy Park Rozrywki na majówkę

Jak wieść niesie, największe i najlepsze imprezy z okazji majówki przygotowuje Energylandia. To tutaj zasmakujemy licznych emocji od radości, po strach, przyspieszone bicie serca, na satysfakcji skończywszy. Zagwarantują nam to niezliczone atrakcje, które czekają na nas w parku rozrywki, między innymi:

  • Rollercoaster Formuła
  • Rollercoaster Mayan
  • Apocalipto
  • Aztec Swing
  • Tsunami Dropper
  • Space Booster – Armagedon
  • Space Gun
  • Viking Rollercoaster

Wszystkie wymienione powyżej atrakcje znajdują się w strefie, która dostarczy odwiedzającym najwięcej atrakcji – jest to strefa ekstremalna.

Rollercoaster Formuła pozwoli odwiedzającym poczuć przyspieszenie znacznie większe niż te w bolidach formuły jeden. Rollercoaster Mayan zagwarantuje przeciążenia, które podobne są do lotu myśliwcem F16. Apocalipto, to utrzymana w azteckiej stylistyce ława wprawiana w ruch obrotowy, który powoduje, że na własnej skórze każdy może poczuć czym tak naprawdę jest bezwładność. Kolejne urządzenie, utrzymane w kulturze Azteków to Aztec Swing pozwoli każdemu sprawdzić na własnej skórze działanie olbrzymiego wahadła, które kreci się na różne strony, a także wokół własnej osi – może zakręcić się w głowie. Kolejna z wymienionych atrakcji jest Tsunami Dropper. Jak sama nazwa wskazuje urządzenie imituje uderzenie potężnej fali tsunami, która unosi się w górę i dół. Space Booster – Armagedon sięga wysokości drapaczy chmur i zapewnia przyjemność zabawy z prędkością 100 kilometrów na godzinę. Również Space Gun dostarczy niezapomnianych wrażeń na jednej z gondoli, które wprawiane są w zawrotną prędkość. Ostatnie urządzenie z tej strefy, choć nie najgorsze, to Viking Rollercoaster. Jest to gratka dla sympatyków Wikingów, gdyż cała przejażdżka odbywa się wagonami wyglądającymi jak ich łodzie.

Propozycji na ekstremalną majówkową zabawę, jak widać, jest bardzo dużo i z pewnością każdy znajdzie urządzenie, które będzie jego ulubionym.

Zobacz również: